Egzamin Ósmoklasisty

Komunikat o materiałach i przyborach

Komunikat o zwolnieniu z egzaminu laureatów i finalistów konkursów oraz olimpiad

Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym - poradnik

Terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe  na rok szkolny 2023/2024

Wymagania egzaminacyjne

W roku 2024 egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 lipca 2022 r.

Aneks do Informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego obowiązujący w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024

Aneks do Informatora o egzaminie ósmoklasisty z matematyki obowiązujący w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024

Aneks do Informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego obowiązujący w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024

Warunki przebiegu egzaminu ósmoklasisty

Termin główny:

1. język polski – 14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00 (czas trwania: 120 min)

2. matematyka – 15 maja 2024 r. (środa) – godz. 9:00 (czas trwania: 100 min)

3. język obcy nowożytny – 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz. 9:00 (czas trwania: 90 min).

Termin dodatkowy:

1. język polski – 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) – godz. 9:00 (czas trwania: 120 min)

2. matematyka – 11 czerwca 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00 (czas trwania: 100 min)

3. język obcy nowożytny – 12 czerwca 2024 r. (środa) – godz. 9:00 (czas trwania: 90 min).

W przypadku dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu czas trwania egzaminu może być wydłużony o 50%.

Uczeń dokonuje wyboru języka obcego, z którego będzie zdawał egzamin, spośród tych, których uczył się w naszej szkole, czyli: język angielski lub język niemiecki.

Zasady zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi:

1. Na karcie odpowiedzi należy wpisać swój kod i numer PESEL we wskazanym miejscu – tabelka na górze strony.

2. Należy unikać błędów przy:

• zapisie swojego kodu i PESEL, ewentualną pomyłkę zgłasza się członkowi komisji, a następnie skreśla się błędny zapis i poprawnie notuje  nad nim albo pod nim,

• zaznaczaniu odpowiedzi,  błędne zaznaczenie należy otoczyć kółkiem i zaznaczyć inny znak.

• uczniowie korzystający z dostosowań podczas egzaminu nie nanoszą odpowiedzi na kartę, lecz zaznaczają je w arkuszu.

1. W razie pomyłki przy zapisie odpowiedzi w zadaniu otwartym, pomyłkę należy przekreślić napisać poprawną odpowiedź nad niepoprawnym fragmentem.

2. Po upływie czasu pisania egzaminu uczeń może otrzymać dodatkowe 5 min przeznaczone wyłącznie na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.

Podczas wszystkich części egzaminu obowiązuje zakaz wnoszenia do sali urządzeń telekomunikacyjnych, w tym: telefonów komórkowych, smartwatchy i korzystania z nich.

Do sali egzaminacyjnej uczniowie mogą wnieść wyłącznie przybory wymienione w komunikacie o przyborach, tj.:

1. w przypadku egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu – długopis (lub pióro) z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych),

2. dodatkowo w przypadku egzaminu z matematyki – linijkę.

Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.

Zdający samodzielnie wypełniają arkusz i kartę odpowiedzi. Przewodniczący i członkowie komisji nie mogą udzielać żadnych informacji dotyczących zadania czy polecenia.

Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty, tj. od 3 lipca 2024 r. do 3 stycznia 2025 r.