Menu

  • Wycieczka do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i Sztolni Czarnego Pstrąga

    Wycieczka do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i Sztolni Czarnego Pstrąga

    W dniu 07.11. 2017 klasa IV c  pod opieką p. Magdaleny Rychwińskiej oraz p. Piotra Imańskiego  udała się na wycieczkę do Tarnowskich Gór - do Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga.

    Celem wycieczki było poznanie wpływu przyrody nieożywionej na życie ludzi, poznanie znaczenia niektórych skał  i minerałów dla człowieka,  tradycji związanych z zawodem górnika oraz wzbudzenie szacunku dla pracy ludzkiej.

    Uczniowie mieli okazję spacerować podziemnymi korytarzami oraz podziwiać wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka – gwarka i przyrodę. Poznali historię górniczego regionu zwiedzając Multimedialne Muzeum Górnictwa.

    Oglądaliśmy zabytkowy sprzęt górniczy, poznaliśmy zasady działania maszyny parowej oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o pracy górników, którą zapoczątkowało wykopanie bryły srebra przez chłopa Rybkę w 1490 roku. Następnie zjechaliśmy 40 metrów w głąb ziemi szybem „Anioł” i poszliśmy chodnikiem Staszica do pierwszej komory- Srebrnej, ze stanowiskiem pracy gwarków. Druga komora, którą zwiedziliśmy to komora Zawałowa. Oglądaliśmy także wózki z zawałowym urobkiem, widzieliśmy ołtarzyk z figurką św. Barbary,  patronki górników. Następnie doszliśmy do Komory Niskiej, która ma tylko 1 metr wysokości, a stamtąd do zasypanego szybu „Szczęść Boże.” Bardzo ciekawą i ekscytującą częścią naszego zwiedzania było przepłyniecie łodziami do trzeciego szybu- „Żmija.” Od szybu „Żmija” wróciliśmy do podszybia szybu „Anioł” i zmęczeni, ale pełni wrażeń wyjechaliśmy na powierzchnię. 

    Dopełnieniem wrażeń był przepływ w łodziach 600 m  w podziemiach Sztolni „Czarnego Pstrąga”, położonego wśród zieleni w Parku Repeckim. Atmosferę tajemniczości w kopalni tworzyło delikatne światło lamp górniczych. Podziemna przeprawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i była największą atrakcją.

    Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, miło spędzonym czasem.

    LINK DO GALERII

  • Szkolny Turniej Ortograficzny ROZSTRZYGNIĘTY!

    Szkolny Turniej Ortograficzny ROZSTRZYGNIĘTY!

         ,,I Ty możesz zostać Einsteinem polskiej ortografii” to cykliczny turniej, który gromadzi młodzież z naszej szkoły, mającą szansę zmierzyć się z kłopotliwymi wyrazami współczesnej polszczyzny w oparciu o znajomość zasad ortograficznych. W tym roku uczniowie gimnazjalnych klas drugich oraz trzecich spotkali się 31.10. w sali nr 27 w budynku przy ul. Emilii Plater 3, by stanąć w szranki emocjonującego konkursu wraz z koleżankami, a także kolegami.

    Oto wyniki turniejowych zmagań:
    I miejsce zajęła Zuzanna Sieroń z klasy 3e
    II miejsce zdobyła Oliwia Lubińska z klasy 2a
    III miejsce wywalczył Emanuel Stochła z klasy 2e

    Zwycięzcom gratulujemy!

  • Korona Gór Polskich - Babia Góra 1725 m n.p.m.

    Korona Gór Polskich - Babia Góra 1725 m n.p.m.

      21 października 2017 r. o godz. 7:30 dzielna i zwarta grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 27 przybyła na miejsce zbiórki.  Wyjechaliśmy około godz. 7:50, a przejazd do Babiogórskiego Parku Narodowego trwał mniej więcej 2 godziny. Gdy dotarliśmy do celu, przewodnik Szymon Baron zapoznał młodzież z warunkami panującymi w  terenie. Trasa rozpoczęła się podejściem „schodami” i trwała ok. 40 min. Następnie, po postoju, grupa ruszyła w kierunku Sokolicy, gdzie mogła podziwiać wspaniałe (pomimo niesprzyjającej aury) widoki na pasma górskie.

    Kolejnym szczytem do zdobycia była Kępa, licząca 1521 m.  Podejście było nieco trudniejsze w porównaniu z poprzednim, aczkolwiek równie przyjemne. Dojście na kolejne wzniesienie – Gówniak, zajęło gimnazjalistom i licealistom jakieś 1,5 godziny. Tutaj również można było zaobserwować zamglone Pasmo Babiogórskie. Dalsza trasa wędrówki prowadziła już w stronę samej Babiej Góry, gdzie mgła cechowała się wysoką gęstością, a droga stała się kamienista i stroma. Temperatura uległa znacznemu obniżeniu, ale grupa nie straciła zapału. Zdobycie tej sławnej góry zostało przypieczętowane wspólnym zdjęciem. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami i przewodnikiem ruszyli w stronę schroniska, niestety zejście w dół okazało kłopotliwe ze względu na kamieniste zbocze.  Co ciekawe, nasza ekipa radośnie pokonała ten odcinek. Odpoczynek w schronisku trwał około godziny. Tam nie tylko odpoczęliśmy, ale zwiedziliśmy też  muzeum górskie. Kolejnym etapem był spokojny marsz w kierunku  autokaru. W drodze powrotnej cieszyliśmy się wspólnymi chwilami. Do Bielska przyjechaliśmy punktualnie o 18 30.

                                                                                 SK PTT „Pionowy Świat” Natalia Szulakowska II a

    LINK DO GALERII 

  • Warsztaty „Majsterkowo”

    26 października uczniowie klasy 3 c uczestniczyli w warsztatach  "Majsterkowo",  zorganizowanych przez Castoramę. Ich celem jest rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy i świadomości ekologicznej.

    Dzieci wykonały drewniany pociąg, a następnie, jedno za drugim  przemieszczały się po sklepie wykrzykując: "Majsterkowo!".

    To była świetna zabawa, a każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplom.

    LINK DO GALERII

  • Różaniec na misję

    W dniach 23-27 października odbyła się w naszej szkole zbiórka różańców dla misji w San Ramon w Boliwii. Zebrane 65 różańców zostało przekazane parafii św. Pawła w Bielsku-Białej – organizatorowi akcji. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

     

  • Wojewódzki Konkurs Plastyczny ROZSTRZYGNIĘTY!!!

    Wojewódzki Konkurs Plastyczny ROZSTRZYGNIĘTY!!!

      W dniu 21 października br. w siedzibie Sokolni w Buczkowicach odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkurs Plastycznego "Mój ulubiony bohater literacki". Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Buczkowicach oraz Gminna Biblioteka Publiczna tejże miejscowości. Konkurs został przeprowadzony w ramach Jesiennych Dni Książki. Miał na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zwiększenie wśród nich zainteresowania książką. I udało się!

            Wśród laureatów konkursu znalazła się uczennica z naszej szkoły oraz uczennice z gimnazjum w następujących kategoriach:

    KATEGORIA KLASY I-III  (wpłynęło 287 prac) - II miejsce Oliwia Janowska klasa 1a

               GIMNAZJUM (wpłynęło 178 prac) - II miejsce     Nikiel Hanna klasa klasa 2a
                                                                       wyróżnienie  Michasiów Martyna klasa 2a

    Biorąc udział w konkursie, uczennice wykazały swoje zainteresowania czytelnicze, wrażliwość, kreatywność oraz zdolnościami plastyczne. Serdecznie gratulujemy  i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach. 

     

     

    LINK DO GALERII

  • UWAGA KONKURS!

      Zachęcamy do udziału w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Ilustracja do mojej ulubionej książki” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 25.

    Kategorie wiekowe: klasy 1-3 i 4-7. Prace w formacie A4 wykonane dowolną techniką plastyczną należy składać w bibliotece szkolnej (s. 203) do 31 października 2017r.

    szczegóły w załączniku

     

  • Udział uczniów SP27 w wystawach światowej fotografii w Bielsku-Białej

            W dniu 26 października 2017 r.  odwiedziliśmy Domu Kultury „Kubiszówka”, aby wziąć udział w wystawach  7. Foto Art  Festivalu. Mieliśmy okazję  obejrzeć zbiorową wystawę towarzyszącą - Foto Open, która umożliwiła  fotografującym pokazanie swoich prac na szerszym, międzynarodowym forum.

    Następnie podziwialiśmy dzieła  Andreasa Franke - austriackiego artysty. Była to wystawa surrealistycznych fotografii inspirowanych sztuką rokoko.

                                                                                  

    LINK DO GALERII

  • Światowy Dzień Origami

    Światowy Dzień Origami

     24 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Origami. Origami to sztuka polegająca na tworzeniu figur z kwadratowego arkusza papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Japończycy uważają, że Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Najbardziej rozpowszechnioną formą z papieru w Japonii jest żuraw, który symbolizuje szczęście i życie.

    Tego dnia uczniowie naszej szkoły na lekcjach matematyki (i nie tylko) poznawali tajniki japońskiej sztuki składania papieru.

    Na parterze wyeksponowaliśmy prace konkursowe I Szkolnego Konkursu Origami „Z papierem wśród zwierząt”. Po burzliwych obradach, jury przyznało następujące miejsca:

    I miejsce ex aequo:
    Zofia Bąk i Radosław Lindert

    II miejsce ex aequo:
    Nadia Tokarska i Emilia Pszczółka

    III miejsce:
    Anna Sośniaczyńska

     

    Wyróżnienie:
    Nina Piekarska, Julia Fabian, Zuzanna Warmusz, Franciszek Wieczorkiewicz, Aleksandra Toczek, Nadia Drozd.

    Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, gratulujemy zwycięzcom!

     

    LINK DO GALERII

  •    18 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kolorów. Zorganizowana przez Samorząd Uczniowski uroczystość była świetną zabawą, podczas której mogliśmy zaprezentować kolorowe stroje, a sale lekcyjne przyozdobić barwnymi dekoracjami.

    Już trzeci rok z rzędu wszystkie klasy uczestniczyły w konkursie na Najbardziej Kolorową Gromadę. Wśród klas młodszych najlepsza okazała się klasa 3c. Drugie miejsce zajęła klasa 1b. Na trzecim miejscu uplasowała się klasa 3b.
    W grupie klas 4-6 wygrała klasa 4d, na drugim miejscu znalazły się klasy 4c oraz 6b, a trzecie miejsce przypadło klasie 5a.
    Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za udział w zabawie, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu.

    LINK DO GALERII

  • Jesienne wędrówki…

    Jesienne wędrówki…

     

           17 października br. odbył się długo oczekiwany przez nas Jesienny Rajd Szkolny.

    Wtorkowy poranek przywitał nas bezchmurnym niebem i niemal wakacyjną temperaturą. Sprzyjająca aura sprawiła, że na zbiórce pod szkołą każdy zjawił się z uśmiechem na twarzy. Zaplanowane trasy dostosowane zostały do wieku i możliwości dzieci. Klasy młodsze odwiedziły lotnisko lub spędzały czas na bielskich Błoniach. Starsi  spacerowali po Dolinie Wapienicy, inni wyruszyli na Kozią Górkę lub Szyndzielnię.

     

    Czas mijał radośnie: żarty, opowieści, piosenki, a nawet ogniska z pieczeniem kiełbasek zdecydowanie go umilały. Nie zapominaliśmy też o upamiętnieniu wspólnych chwil na fotografiach. Po rajdzie pozostały wspaniałe wspomnienia: pięknych widoków, zapachu grzybów, szumu jesiennych  liści, ale  przede wszystkim  zabaw z kolegami i koleżankami ze szkoły.
     


     

    LINK DO GALERII

    LINK DO GALERII ZDJĘĆ KL. 5B, 6B

  • Pola Nadziei

    Pola Nadziei

    16 października delegacja naszej szkoły wzięła udział w inauguracji akcji Pola Nadziei.

     

  • Sukces w międzyszkolnym konkursie recytatorskim

      Miło nam poinformować, iż uczeń klasy 6b - Marcel Wojniewski zajął III miejsce w międzyszkolnym konkursie recytatorskim: "Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej", który został zorganizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej. Gratulujemy wspaniałego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

     

  • Sukces sportowy

       10 września 2017 roku na stadionie BBOSiR przy ul. Jaworzańskiej 120  odbyły się sztafetowe biegi przełajowe. W ramach Igrzysk Młodzieży wspaniale zaprezentowali się nasi uczniowie.   Dziewczęta, zajmując drugie miejsce,  zapewniły sobie awans do 1/2 finału wojewódzkiego w Zabrzegu, chłopcy znaleźli się także na podium, zajmując miejsce trzecie.

     

     

    Największą jednak niespodziankę sprawiła drużyna dziewcząt, która 19 października w Zabrzegu okazała się bezkonkurencyjna.  Już 30 października sztafeta dziewczyn wyjeżdża do Rudy Śląskiej, gdzie zmierzy się z najlepszymi na Śląsku w finale wojewódzkim. Serdecznie gratulujemy uczennicom z 2 i 3 klasy gimnazjum.

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej

    W dniu 17 października  2017 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyła Dyrekcja szkoły oraz uczniowie wraz z nauczycielami.

       Część artystyczną przygotowały dzieci z klas: 4b, 4c i 4e pod kierunkiem pani Magdaleny Rychwińskiej oraz pani Anny Szpok-Wasilewskiej. Śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie oraz słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.

  • Ogólnopolski Konkurs Matematyczno – Plastyczny

    Ogólnopolski Konkurs Matematyczno – Plastyczny

    „Od 1 do ∞ … czyli jeden wynik w nieskończonej ilości zadań”

    1. Jest to konkurs indywidualny – każdy uczestnik pracuje samodzielnie.
    2. Konkurs ma charakter interdyscyplinarny – obejmuje matematykę i plastykę, a także w zależności od treści zadania inne przedmioty.
    3. Konkurs przebiega w dwóch etapach:
    I etap – szkolny,
    II etap – ogólnopolski.
    4. Konkurs podzielony jest na pięć kategorii:
    - Szkoła podstawowa klasy 1-3,
    - Szkoła podstawowa klasy 4-7,
    - Gimnazjum,

    - Szkoły ponadgimnazjalne,
    - Nauczyciele.

    Zadaniem uczestników Konkursu jest:
    a) Ułożenie własnego zadania tekstowego lub łamigłówki tak, aby rozwiązaniem była liczba 25.
    b) Zapisanie treści tegoż zadania i zilustrowanie go (można posługiwać się komputerem).
    c) Przedstawienie dokładnego rozwiązania na osobnej kartce.
    Graficzna część pracy może być wykonana dowolną techniką plastyczną, ale powinna to być praca płaska, na kartce formatu A4 lub A3.

    ETAP I - SZKOLNY
    1. Etap szkolny trwa od 16 października do 20 listopada 2017 roku.
    2. Szkolny organizator Konkursu wyłania maksymalnie dwie najlepsze prace z każdej kategorii.

  • Rajd Szkolny

    12 października br. klasy 7. oraz oddziały gimnazjalne brały udział w Rajdzie Szkolnym  na Kozią Górę. Każda klasa, idąc wytyczonym szlakiem, zdobyła szczyt, co budziło pewne poczucie satysfakcji. Na szczycie odnotowano frekwencję, co było kryterium przyznania punktów konkursowych.  Następnie po zejściu w okolice terenów rekreacyjnych „Błonia” każda klasa miała okazję przedstawić krótki występ artystyczny.

       

     

    Trzecim etapem konkursu organizowanego w tym dniu było klasowe przeciąganie liny. To był z pewnością niezapomniany dzień, integrujący naszą  społeczność szkolną.

    LINK DO GALERII

  • Udany start naszych lekkoatletów

    Udany start naszych lekkoatletów

     

            W dniu 10 października na stadionie K.S. Sprint w Wapienicy odbyły się sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców. Oba zespoły zajęły dobre 5 miejsce, co należy uznać za sukces. Gratulujemy naszym reprezentantom.
    Skład dziewcząt:
    W. Wolicka z kl. 5A, M. Foltarz, M. Lorenz, A. Pilecka z kl. 5B, L. Drzewiecka, G. Wizner z kl. 6B, P. Malinka z kl. 6C.

    Skład chłopców:
    M. Olma z kl. 5B, K. Szwarc z kl 5C, T. Frąc, I. Kudyba, J. Rzepus, M. Wojniewski z kl 6B, J. Nowak z kl. 5B.

    LINK DO GALERII

  • „Z papierem wśród zwierząt” - I Szkolny Konkurs Origami

    „Z papierem wśród zwierząt” - I Szkolny Konkurs Origami

    Gorąco zachęcamy wszystkich miłośników składania papieru (kl. 1 - 6) do udziału w I Szkolnym Konkursie Origami.

    Każdy uczestnik konkursu zobowiązany jest wykonać pracę w formie obrazu, która przedstawiać będzie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Pracę należy wykonać na tekturowym podkładzie o maksymalnych wymiarach 40 cm x 40 cm. Elementy pracy nie mogą wystawać poza jego obszar. Elementy obrazu należy wykonać w technice origami (płaskie lub przestrzenne). Nie dopuszcza się nacinania kartki w trakcie składania. Można zastosować klej w celu połączenia elementów obrazu. Można wykorzystać różne dodatki np. kamyczki, liście i inne do ozdobienia pracy.

    Każdy uczestnik może złożyć na konkurs tylko 1 pracę. Z tyłu pracy należy nakleić metryczkę (imię, nazwisko, klasa). Prace bez metryczki nie będą oceniane.

    Jury konkursu oceniać będzie:
    - zgodność z tematem konkursu
    - atrakcyjność wizualną
    - kompozycję i estetykę wykonania pracy - trudność złożeń
    - dobór koloru i papieru

    Prace należy dostarczyć do p. Dybek lub do p. Strojek, do dnia 18 października 2017 r.

    Wszystkie prace konkursowe zostaną wyeksponowane 24 października – podczas Światowego Dnia Origami (organizatorzy nie zwracają odebranych prac).

  • Konkurs Recytatorski Brzechwolandia rozstrzygnięty!

    4 października  w naszej szkole odbyły się eliminacje do Konkursu Recytatorskiego Brzechwolandia. Zadaniem uczniów było pamięciowe opanowanie wybranego wiersza Jana Brzechwy. Gościem specjalnym  była pani Aleksandra Mrzyk-Sylwestrzak,  dyrektor Dziecięco-Młodzieżowego Teatru Muzycznego  Protalent. Spośród trzydziestu uczestników wyłoniliśmy najlepszych:

    W kategorii recytacja:
    I miejsce   - Magdalena Foltarz z  kl. Vb
    II miejsce  - Igor Kudyba z kl. VIb      
    III miejsce - Maja Dybek z kl. Va          
    IV miejsce  - Emilia Jakubiec  z kl. IIIb  

    W kategorii piosenka:
    I miejsce  - Roksana Śliwa z kl. IIIe    


    Wyróżnienia otrzymali:
    Milena Gołuch (kl. IIIc), Aleksandra Toczek (kl. IIIc),  Mateusz Dybek (kl. Vb), Patrycja Karkut (kl. Vb) i Dominik Żuchowicz (kl. VIa).

         5 października w Domu Kultury Kubiszówka odbył się finał konkursu.  W przerwach między występami dzieci mogły bliżej przyjrzeć się scenie, przymierzać kostiumy teatralne, porozmawiać z aktorką Teatru Polskiego.  Mimo dużej frekwencji odnieśliśmy sukces. Nasze uczennice: Magdalena Foltarz i Roksana Śliwa zdobyły odpowiednio pierwsze miejsce i wyróżnienie.  Gratulujemy!!!

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • SP nr 27
    ul. Zofii Kossak-Szczuckiej 19
  • 33 815 83 52

Galeria zdjęć