W dniu 24 listopada br. uczniowie klas pierwszych mieli okazję sprawdzić swoją kondycję fizyczną podczas zajęć z "Lekkoatletyki dla każdego". Po rozgrzewce wykonywali wybrane przez siebie ćwiczenia. Między innymi:
Lekkoatletyka spodobała się uczniom. Choć wielu z nich po wykonaniu ćwiczeń było zmęczonych, miało na twarzy uśmiech satysfakcji. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach wszyscy otrzymali dyplomy.
Uczniowie stwierdzili, że lekkoatletyka może być sportem dla każdego.
LINK DO GALERII
W sobotę 18.11 grupa SKKT ruszyła w stronę Wapienicy. Trasa wiodła przez Lotnisko do Krzywej Chaty nad Zaporą. W schronisku ogrzaliśmy się przy kominku, pijąc gorącą czekoladę z bitą śmietaną. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pod szkołę dotarliśmy przed godziną 15.00 z poczuciem satysfakcji i świadomością pożytecznie spędzonego czasu.
Już od kilku lat wspieramy akcję charytatywną „Szlachetna Paczka”. Również w tym roku staramy się pomóc dwóm wybranym rodzinom. Paczki dla Rodzin robimy z całą społecznością szkolną dawnego Gimnazjum nr 11.
Dary zbieramy do 6 grudnia 2017 roku w budynku przy E. Plater 3, paczki pakujemy 7-8 grudnia,
a finał akcji (przekazanie paczek rodzinom) jest 9-10 grudnia.
24 listopada 2017 roku włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje maskotki oraz wykonali okolicznościowe gazetki. Na każdym kroku można było spotkać sympatyczne niedźwiadki, dzięki którym ten dzień był wyjątkowo radosny.
W świetlicy szkolnej z tej okazji dzieci wykonały prace plastyczne, brały udział w quizie tematycznym, słuchały opowiadań Kubusia Puchatka i otrzymały małe co nieco.
W dniu 23 listopada 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej – zorganizowanej przez nauczyciela zajęć artystycznych Wacława Leszczyńskiego, której celem było zwiedzanie wraz z muzealnymi przewodnikami Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie.
Młodzież odwiedziła: skarbiec, zbrojownię, komnaty królewskie, dziedziniec, katedrę wawelską.
Spacerowaliśmy również traktem królewskim, podążając ul. Kanoniczą, Grodzką i odwiedzając perły architektury (kościoły : romański - św. Andrzeja, barokowy - św. Piotra i Pawła oraz św. Wojciecha, dziedziniec renesansowy Collegium Iuridicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rynek , ul. Floriańską - Bramę Floriańską wraz z Barbakanem).
23 listopada 2017 roku na basenie Szkoły Podstawowej nr 13 w Lipniku, odbyły się zawody pływackie dla uczniów klas 4-7. Nasi reprezentanci zajęli II miejsce w klasyfikacji drużynowej, ulegając jedynie pływakom z Uczniowskiego Klubu Sportowego SP 13.
Zdobyliśmy także 4 brązowe medale indywidualnie (Magdalena Foltarz, Nina Piekarska, Maksymilian Dumanow, Maciej Foltarz) oraz III miejsce w sztafecie (Marcel Wojniewski, Maksymilian Dumanow, Tomasz Kleszcz, Maciej Foltarz).
Skład „srebrnej” drużyny: Bartłomiej Łaba z kl. 4a, Oskar Kaniewski, Jakub Tomaszewski z kl. 4c, Lena Wiśniowska, Karolina Bochen, Iga Oleksy z kl. 4d, Błażej Kramer z kl. 4e, Maja Smajek, Julia Jendrecka z kl. 5a, Foltarz Magdalena, Łukasz Gnela z kl. 5b, Nina Piekarska, Magdalena Juszczak, Olimpia Zbijowska, Maksymilian Dumanow, Marcel Wojniewski z kl. 6b, Igor Waratus z kl. 6c, Tomasz Kleszcz, Maksymilian Wiśniowski z kl. 7a, Jagoda Kowalczuk i Maciej Foltarz z kl. 7c. Gratulacje dla naszych pływaków!
W słoneczne dni sympatycy koła historycznego „Bielskie NAJ …” odwiedzili ciekawe miejsca w najbliższym otoczeniu szkoły. Uczniowie dwukrotnie byli na zabytkowym cmentarzu żydowskim. Za pierwszym razem porządkowali kirkut z nadmiaru kasztanów, by dopełnić nimi kosze z karmą dla leśnych zwierząt.
Drugie wyjście było poświęcone zwiedzaniu obiektu, w czasie którego dzieci próbowały odczytywać inskrypcje z obelisków i macew, a także obserwowały rośliny chronione i stary drzewostan nekropolii.
Innym razem uczniowie odwiedzili Słoneczną Dolinę, czyli park miejski nieopodal szkoły. Tu mogli zdrowo pohasać, a następnie odpocząć w cieniu doliny potoku Sikornik.
Pożytecznie, naukowo i wesoło – tak jest na zajęciach koła „Bielskie NAJ …”!
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W związku z tym świętem powstały „drzewa życzliwości” stworzone z listków, na których uczniowie mieli okazję pozdrowić swoich Przyjaciół oraz złożyć wyjątkowe życzenia od serca!
Drzwi każdej z klas ozdobione zostały cytatem, w którym myślą przewodnią były dwa kluczowe słowa: „życzliwość” i „dobroć”. Wysłaliśmy również wielką kartkę z pozdrowieniami do Martynki – podopiecznej Marzycielskiej Poczty…
W ostatni piątek (17 listopada) wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem włączyli się w akcję „Mecz z sercem dla Radziechów”. Kwestowaliśmy przed meczem TS Podbeskidzie-Chrobry Głogów oraz w przerwie meczu. Zebrane fundusze będą przeznaczone na wsparcie Klubu dla Osób Niepełnosprawnych w Radziechowach.
W dniu 17 listopada odbyły się w naszej szkole lekcje żywej historii w wykonaniu członków Bractwa Rycerskiego KERIN z Subków koło Tczewa.
Uczniowie klas 1-3 obejrzeli pokaz pt.: „Rycerze i ich zwyczaje”. Dzieci poznały zwyczaje rycerskie późnego średniowiecza, drogę młodzieńca od pazia do rycerza, dowiedziały się, czym był kodeks rycerski, jak prowadzono turnieje i bitwy. Zajęcia zakończyły się pokazem walki w zbrojach płytowych i kolczych.
Tematem lekcji dla klas 4-6 był: „Rzym”. Uczniowie poznali legendę o powstaniu Rzymu i jego historię od monarchii, przez republikę, po cesarstwo. W pokazie nie zabrakło ciekawostek z życia legionistów, niewolników i gladiatorów, a także informacji o funkcji senatu i przyczynach upadku Imperium.
Do odgrywania ról w scenkach chętnie angażowały się dzieci, przez co lekcje dostarczyły wszystkim mnóstwo emocji i radości.
Kolejna klasa z edukacji wczesnoszkolnej wybrała się do Castoramy, by uczestniczyć w warsztatach z majsterkowania. Tym razem była do klasa 2 a.
W dniu 9 listopada br. uczniowie podczas zajęć w Castoramie dowiedzieli się, jak wygląda proces przetwarzania drewna od momentu posadzenia drzewa aż do sprzedaży drewnianej deski w sklepie. Pod czujnym okiem pracowników sklepu samodzielnie złożyli drewniany pociąg. Po wykonaniu drewnianej zabawki czekało na uczniów mnóstwo atrakcji.
Był to spacer po Castoramie połączony z zabawą oraz dyplom dla każdego uczestnika warsztatów.
Warsztaty z majsterkowania cieszą się w naszej szkole bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów i rodziców. Umożliwiają one dzieciom odkrycie przez nich pasji do majsterkowania.
Po raz kolejny nie zawiedli nas uczniowie reprezentujący szkołę w prestiżowym konkursie recytatorskim pod hasłem: ,,Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej”, którzy w dniu 14.10. stanęli do rywalizacji z młodzieżą innych szkół podstawowych, średnich, a także zmagali się ze studentami oraz osobami dorosłymi z Bielska-Białej i całego regionu. Eliminacje konkursowe wyłoniły wyróżnionych, to znaczy: Zuzannę Czajkę z drugiej klasy gimnazjalnej – laureatkę II miejsca, przygotowaną przez Panią Elżbietę Bizoń, a także Jana Pałygę – laureata III miejsca, przygotowanego przez Panią Dorotę Ługowską. Wszyscy wyróżnieni mieli okazję uczestniczyć w dniu 21.10. w uroczystym koncercie w ramach XXXII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej na terenie Domu Kultury Włókniarzy. Nagrodzonym osobom serdecznie gratulujemy, licząc w dalszym ciągu na spektakularne sukcesy!!!
W trzecim tygodniu listopada zaprosiliśmy do oglądania prac wykonanych przez uczniów klas 4-6 w ramach zajęć plastycznych, technicznych i przyrodniczych. Wystawa dotyczyła ostatnio realizowanych tematów i obejmowała prace malarskie, modele ukształtowania powierzchni, makiety i plakaty (scrapbooking) i przestrzenne (konkursowe prace origami).
Było kolorowo i oryginalnie.
W dniu 13 listopada 2017 uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w spotkaniu, poprowadzonym przez dwoje fotografików, Dorotę i Patryka Słotwińskich.
Goście, którzy niecały rok temu odbyli podróż do Indii, przygotowali ciekawą prezentację o życiu dzieci z ubogich rodzin, pochodzących z himalajskich wiosek. Dzieci te opuściły swoje rodzinne domy, aby mieszkać i uczyć się w założonej przez Pemę Tashi Bhutia szkole Demazong English Academy w Barfung, w Sikkimie, w północnych Indiach.
Ze względu na liczne zobowiązania w trakcie swojej wizyty w Europie, Pema nie mógł osobiście odwiedzić naszej szkoły, ale uczniowie mieli okazję obejrzeć krótki film, w którym opowiedział o swojej pracy w szkole Demazdong.
Nauczycielka naszej szkoły, Izabela Laskowska, wspomniała o podobnym domu dziecka – Bon Children’s Home założonym w 1988 roku w Dolanji w Indiach dla dzieci uchodźców z Tybetu. Rodzice wychowanków, mieszkających w obu domach dziecka, nie mogą pozwolić sobie na posyłanie dzieci codziennie do szkoły, ponieważ jest ona zwykle bardzo daleko, albo po prostu nie mają pieniędzy na edukację, podręczniki czy nawet ubrania. Takie domy dziecka i szkoły, które utrzymywane są z wpłat ludzi, chcących pomóc, oraz z pracy wolontariuszy, opiekujących się wychowankami i uczących ich różnych przedmiotów, są jedyną szansą dla dzieci na otrzymanie wykształcenia, a w konsekwencji na znalezienie godnej pracy i wyjście z biedy.
Poniżej znaduje się link do filmu z przemówieniem Pemy, skierowanym do uczniów SP27 oraz prezentacja o dzieciach z Bon Children’s Home.
Dnia 11 listopada 2017 r. w sobotę miała miejsce wycieczka z okazji Dnia Niepodległości na Hrobaczą Łąkę. Grupa liczyła dziesięć osób, w tym pięcioro dziewcząt, troje chłopców i dwóch nauczycieli. Towarzyszył nam również nieustraszony pies Modi, będący maskotką oraz przewodnikiem ekspedycji.
Zbiórka odbyła się o godz. 8.00 przy kościele w Straconce. Każdy z uczestników wyprawy przyodział strój w barwach narodowych, podkreślając postawę patriotyczną. Pierwszym odcinkiem trasy była asfaltowa droga będąca zdecydowanie pod górę, aczkolwiek została pokonana w stosunkowo krótkim czasie. Zaraz po wejściu do lasu, uczniowie i nauczyciele mieli okazję podziwiać niesamowity jesienny pejzaż.
Nasza trasa prowadziła czerwonym szlakiem, droga stopniowo zamieniała się w kamienistą, jednakże liście i konary sprawiały, że podłoże było miękkie i przyjemne. Zwarta grupa wędrowców przyciągała uwagę tamtejszych turystów górskich. Punkt widokowy, ukazujący panoramę Bielska-Białe,j okazał się być urzekającą atrakcją. Po dotarciu na Gaiki, położone na wysokości 808 m n.p.m., uczennice pomalowały twarze uczestników wyprawy w biało-czerwone barwy, stanowiło to symbol rozpoznawczy całej gromady. Następny punkt postojowy znajdował się przy pomniku upamiętniającym nadleśniczego J. Beinlich’a. Później zahartowani wychowankowie dotarli na docelowy szczyt, gdzie wraz z uczniami szkoły podstawowej w Kozach mieli okazję uczestniczyć w zabawach i ognisku. Młodzież hucznie odśpiewała pieśni patriotyczne, a także przedstawiła swoje umiejętności w konkurencjach towarzyskich. Upamiętniliśmy to wydarzenie wspólnym zdjęciem z banerem Klubu Górskiego.
Zejście, równie przyjemne, co wejście na górę, przebiegało szybko i sprawnie. W drodze do Straconki „złapał” nas deszcz, niemniej jednak nie opóźniło to naszego powrotu. Uroczyście podziękowaliśmy nauczycielom za spędzony dzień, po czym rozeszliśmy się do domów.
SK PTT „Pionowy Świat” II a Gabriela Zarzecka
Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w obchodach Narodowego Święta Nieodległości.
W piątek (10 listopada) wystawiliśmy honorową wartę przy pamiątkowej tablicy na cmentarzu żydowskim, przy której kwiaty składał prezydent naszego miasta, pan Jacek Krywult.
W szkole odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie z klasy 6b. Zaprezentowano bardzo poważne treści w przystępnej dla dzieci formie. W serii kilku miniinscenizacji podkreślono trudy życia Polaków w czasie zaborów.
Pokazano, jak wielkim bohaterstwem wsławili się powstańcy walczący o wolność dla kraju. Na końcu apelu każdy z widzów otrzymał pamiątkowa ulotkę, która ma przypominać o wielkiej wadze tego narodowego święta.
11 listopada przedstawiciele szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w miejskich uroczystościach – mszy świętej w kościele św. Maksymiliana w Aleksandrowicach, a po Eucharystii - w Apelu Poległych na cmentarzu wojskowym na os. Wojska Polskiego, gdzie delegacje władz miejskich złożyły kwiaty.
Powagi obchodom dodała asysta kompanii honorowej i orkiestra 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.
7 listopada uczniowie klasy 3 c udali się do położonego w centrum miasta, nowoczesnego hotelu Qubus.
Dzieci zobaczyły, jak wygląda praca w hotelu, poznały hotelowe pomieszczenia - kuchnię, restaurację, pokoje, salę konferencyjną. Podczas spotkania z panią manager w centrum konferencyjnym, uczniowie mieli możliwość zadawania pytań dotyczących pracy w hotelu. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu.
W dniach od 6 do 10 listopada br. w naszej szkole została zorganizowana szkolna wystaw prac uczniów pt. "Zamki". Wystawę uatrakcyjniły makiety, które własnoręcznie wykonali uczniowie klasy 3f. W swoich pracach ukazali charakterystyczne elementy budowy zamków. Uwagę przyciągały grube mury, małe okienka, dziedzińce, wieże, baszty, fortyfikacje. Miniaturowe budowle wykonane zostały z różnych materiałów, np. z tektury, zapałek, plastikowych butelek, kartonowych pudełek. Prace uczniów zachwyciły ilością wykorzystanych materiałów. Dodatkowo zamki rozbudziły naszą wyobraźnię i pozwoliły nam przenieść się choć na chwilę w dawne czasy.
Gratulujemy uczniom klasy 3f prac, wykonanych z niezwykłą precyzją i pomysłowością. Dzięki tej wystawie mogliśmy oglądać zamki, które do dziś budzą zachwyt.
Na zajęciach koła przyrodniczego uczniowie klasy V i VI samodzielnie wykonywali doświadczenia pokazujące szczególne właściwości wody. Na powierzchniowej warstwie wody utrzymywały się metalowe spinacze i pinezki.
Napięcie powierzchniowe - zjawisko fizyczne występujące na styku powierzchni cieczy z ciałem stałym, gazem lub inną cieczą, dzięki któremu powierzchnia ta zachowuje się jak sprężysta błona.
Uczniowie nauczyli się również, jak odwrócić otwartą butelkę pełną wody i nie wylać jej zawartości wykorzystując powierzchniową warstwę wody.
Zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy!
Wystartował ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół podstawowych "3. TRIATHLON MATEMATYCZNY".
Można już rejestrować się na platformie konkursowej: http://triathlon.matzoo.pl
Od 24 listopada do 14 grudnia: przez 3 tygodnie, co piątek na stronie internetowej konkursu publikowane będą zadania do rozwiązania przez uczestników.
Wśród uczniów, którzy prawidłowo rozwiążą wszystkie konkurencje rozlosowane zostaną wartościowe nagrody.
Udział w konkursie jest bezpłatny.