Klasa 1 c po swoim udziale w warsztatach dotyczących zdrowego żywienia wykorzystała zdobytą wiedzę w praktyce przygotowując przekąski w postaci owocowych koreczków lub sałatki. Było dużo śmiechu i radości. A podsumowaniem tego tematu było wykonanie pracy plastycznej na klasową gazetkę.
Jak powinno wyglądać nasze codzienne odżywianie, o tym dowiedzieli się uczniowie klas 1–6 w dniu 4 października br. podczas warsztatów na temat zdrowego żywienia. Warsztaty zostały przeprowadzone w naszej szkole przez pracowników FABRYKI KREATYWNOŚCI. Dostarczyli oni uczniom szerokiej wiedzy na temat substancji szkodzących człowiekowi, ale i takich, które przyczyniają się do poprawy jego stanu zdrowia. Przeprowadzili również szereg interesujących eksperymentów, podczas których uczniowie między innymi dowiedzieli się:
Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach. Podczas eksperymentów i wspólnej zabawy chętnie dzieliły sie swoją wiedzą na temat prawidłowego i zdrowego żywienia. Dostrzegły zależności pomiędzy odżywianiem, a zdrowiem człowieka.
3 października 2017 r. odbyły się Mistrzostwa Miasta w szachach drużynowych dziewcząt i chłopców. Startowało 16 szkół podstawowych z Bielska-Białej. Nasza drużyna w składzie: Jakub Marszałek z kl. 6c, Karol Marszałek z kl. 3a, Mikołaj Olma i Aleksandra Pilecka z kl. 5b zajęła bardzo dobre 5 miejsce. Gratulujemy naszym reprezentantom!
29 września br. na terenie szkoły miało miejsce artystyczne przedsięwzięcie Narodowego Czytania ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w ramach ogólnopolskiej akcji, zorganizowanej pod patronatem Prezydenckiej Pary. Młodzież starszych klas gimnazjalnych - 2a, 3a, 3e - wyjątkowo podeszła do tematu, przygotowując piękną interpretację wybranych fragmentów dramatu z podziałem na role. Tłem dla czytanego tekstu była przygotowana prezentacja multimedialna, wzbogacona życiem i twórczością samego artysty młodopolskiego, jak również jego ,,Wesela”, a także innych utworów literackich z tego czasu. Chętni uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat epoki Młodej Polski, która okazała się bardzo interesująca i tajemnicza dla niejednego nastolatka...
29 września obchodziliśmy w naszej szkole VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowe wydarzenie, w którym uczestniczą szkoły z różnych stron świata. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.
Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Korytarze szkolne oraz drzwi do klasopracowni zostały specjalnie na tą okazję przyozdobione plakatami wykonanymi przez naszych uczniów. Ponadto na zajęciach artystycznych uczniowie wykonywali ciekawe prace plastyczne o tematyce związanej z mnożeniem i dzieleniem liczb. Mieli za zadanie przedstawienie jak największej ilości tych działań z rozwiązaniami.
Na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali ciekawe zadania i łamigłówki.
Najpierw zostały przeprowadzone eliminacje, które wyłoniły Egzaminatorów - najlepiej posługujących się tabliczką. Następnie ta grupa uczniów z nauczycielami przeprowadziła wśród wszystkich uczniów klas od III szkoły podstawowej do III gimnazjum egzaminy na zdobycie tytułu Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Uczniowie, którzy zdobyli ten tytuł, ubiegali się następnie o zdobycie tytułu Eksperta Tabliczki Mnożenia w języku angielskim. Zajęcia z języków obcych w klasach starszych w tym dniu również zostały urozmaicone i wzbogacone o działania matematyczne. Wydarzenie wzbudziło wiele emocji, rywalizacji i dobrej zabawy.
W dniu 17 września br. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas pierwszych z policjantem. Podczas spotkania dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, a także o prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem i samochodem. Policjant opowiedział, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i korzystać z sygnalizacji świetlnej. Przypomniał dzieciom, że powinny nosić elementy odblaskowe.
Dzieci wspólnie z policjantem omówiły zagrożenia, jakie mogą napotkać na swojej drodze oraz jak sobie z nimi radzić. Policjant przybliżył dzieciom zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Zostało zorganizowane w ramach realizacji zadań programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły.
Realizując projekt ,,Korona Gór Polskich”, wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę w Beskid Niski i Bieszczady.
Nasza podróż rozpoczęła się w piątek 15 września o godzinie 5:45. Wraz z przewodnikami i opiekunami pojechaliśmy zdobywać pierwszy szczyt – Lascową. Trasa nie była łatwa, ponieważ podejście było bardzo strome. Na szczęście udało nam się zdobyć szczyt.. Dumni z siebie zrobiliśmy zdjęcia na pamiątkę. Schodzenie było o wiele cięższe niż wspinaczka... więcej
W dniu 4 września 2017 roku w szkole odbyła się ważna uroczystość, tj. Uroczyste Ślubowanie Klas Pierwszych. Uczniowie klasy 1a, 1b, 1c w obecności dyrektora szkoły, nauczycieli, rodziców, zaproszonych gości oraz uczniów złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły, że godnie będą ją reprezentować.
Pasowania symbolicznym ołówkiem dokonała dyrektor szkoły, pani Edyta Helfer oraz wicedyrektor szkoły, pani Sylwia Dudek. Uczniowie z uwagą wysłuchali programu artystycznego, podczas którego nie zabrakło słów wsparcia od starszych kolegów i koleżanek. W trakcie swojego święta pierwszaki zostały obdarowane dyplomami oraz upominkami od rodziców. Na twarzach dzieci pojawił się szeroki uśmiech i radość w oczach, kiedy ujrzały w pudłach klocki LEGO, klocki RECO, piaskownicę z piaskiem kinetycznym oraz tarcze do gry w rzutki. Pomoce te posłużą im do nauki oraz do wspólnej zabawy.
Zachęcamy Rodziców do lektury:
„Jak pomóc dziecku w nauce języka angielskiego?”
w klasach 1-3, 4-5 oraz 6-8.
Teksty są dostępne w zakładce
Publikacje nauczycieli.
Brzechwolandia
Podróż z Janem Brzechwą
Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów z klas III-VI
Należy przygotować:
- recytację wiersza Jana Brzechwy
lub
- piosenkę do tekstu Jana Brzechwy.
Termin: 3 października 2017 r., godz. 11.00
Miejsce: mała sala gimnastyczna (klub)
Zgłoszenia przyjmują nauczyciele poloniści.
Uczniowie klasy 1c wykonali własnoręcznie prace plastyczne na klasową i szkolną gazetkę "Jesienne drzewo". Wiele radości sprawiło używanie nowiutkich przyborów szkolnych, a praca przebiegała sprawnie i w radosnej atmosferze.
15 września obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy.
Pomysł takich obchodów zrodził się w głowach nauczycieli, bibliotekarzy i ludzi związanych z kulturą na całym świecie po publikacji książki Petera H. Reynoldsa „Kropka”. Jej bohaterka, dziewczynka o imieniu Vashti, podobnie jak kiedyś sam autor w prawdziwym życiu, nie wierzy we własne umiejętności. Jest przekonana, że nie potrafi rysować, więc na lekcjach plastyki nawet nie dotyka przyborów. Pewnego jednak dnia nauczycielka prosi Vashti, by na czystej kartce postawiła choć jedną kropkę. Dziewczynka robi to, a następnego dnia widzi swoją kropkę oprawioną w ramkę. To sprawia, że decyduje się spróbować namalować kropkę jeszcze lepszą. Odtąd spod jej pędzla wychodzą fantazyjne kropki w różnych kolorach i rozmiarach, a Vashti przekonuje się, że ma talent.
Książka Reynoldsa została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, a także przełożona na alfabet Braille’a.
Również w naszej szkole Dzień Kropki był wyjątkowy. Uczniowie klas I–IV, prócz fantazyjnie upstrzonych w barwne piegi twarzy, mieli na sobie stroje z niezliczoną ilością kropek. Zajęcia poświęcono na prace plastyczne nawiązujące do święta – młodsi, łącząc ze sobą kropki, tworzyli obrazki, a starsi, z pomocą programów komputerowych w kompozycje łączyli koła i okręgi.
Oddziały gimnazjalne i klasy siódme wzięły udział w lekcjach matematyki, podczas których, prócz zadań i łamigłówek, rozwiązywały krzyżówkę „Zakropkuj ten dzień”. Pomocami dydaktycznymi były w tym tablice multimedialne i gry interaktywne.
15 września zapamiętamy zatem jako dzień zabawy i radości, ale także dzień, po którym całkiem inaczej będziemy już patrzeć na zwykłą kropkę… A może niezwykłą
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017 „Nie ma śmieci – są surowce”
15 września nasza szkoła brała udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Starsze klasy: 4c, 5a, 6a, 6b, 6c wysłuchały pogadanki na temat historii akcji, następnie uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie sprzątać śmieci. Po rozdzieleniu na grupy wraz z wychowawcami wyruszyli porządkować okolice naszej szkoły.
Akcja "Sprzątanie Świata" (Clean Up the World) została wymyślona w 1989 roku w Australii przez biznesmena i żeglarza Iana Kiernana, który bardzo chciał poprawić stan sydnejskiej zatoki, nad którą mieszkał. W tym celu udało mu się zmobilizować 40 tys. osób, które pracowały społecznie nad oczyszczaniem zatoki z ton plastikowych śmieci, butelek a nawet wraków samochodów.
W 1993 roku za sprawą mieszkającej w Australii pani Miry Stanisławskiej-Meysztowicz akcja trafiła również do Polski. Obecnie „Sprzątanie Świata” obejmuje ponad 120 krajów.
Od tygodnia jesteśmy dumnymi posiadaczami zwierząt klasowych. Są nimi urocze patyczaki. Patyczaki to owady należące do rzędu straszykowatych (Phasmodea). Większość przedstawicieli tego rzędu zamieszkuje okolice podzwrotnikowe, nasz gatunek to Medauroidea extradentata – patyczak rogaty i pochodzi z Wietnamu.
Babcia Amelki z klasy 4 c sprezentowała nam domek dla naszych pupilków. My opiekujemy się nimi, karmimy liśćmi jeżyn czy bazylią. Okazało się, że patyczaki to same dziewczynki. Nawet nasze dziewczyny nie czują ani strachu, ani obrzydzenia przed owadami. Bawią się z nimi pozwalając im chodzić po dłoniach.
Nasze patyczaki są łatwe w utrzymaniu; są jednak dosyć żarłoczne, zjadają dużo i wszystko, musimy pamiętać też o utrzymaniu właściwej wilgotności, gdyż zbyt suche powietrze może doprowadzić do ich wysuszenia.
4 września 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Uczniowie klasy 5a i 5c przygotowali część artystyczną tego wydarzenia. Występ został poprzedzony przemówieniem pani dyrektor, która ciepło przywitała przybyłych na akademię uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Na końcu pani dyrektor życzyła uczniom sukcesów i wytrwałości w dążeniu do celu.
Ten dzień stanowił ogromne przeżycie dla dzieci z klas pierwszych, które zostały pasowane na ucznia i uroczyście przyjęte do społeczności naszej szkoły.
Jeden z podstawowych kierunków polityki oświatowej wskazanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2017/2018 brzmi następująco: „ Bezpieczeństwo w internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych”. W zwiazku z tym zachęcamy Państwa – Rodziców i Nauczycieli – do zapoznania się z lekturą umieszczonego na stronie szkoły referatu pt. „Między Instagramem, a Snapchatem. Jak poruszać się w cyfrowym świecie dziecka?”. Referat można odnaleźć w zakładce Rodzice, klikając w odnośnik Publikacje nauczycieli.
Był to tydzień beztroskiej zabawy, ale i ciekawych doświadczeń. Uczniowie nie mogli narzekać na nudę. Czas spędzany na placach zabaw czy boiskach urozmaicany był wyjazdami na wycieczki, wyjściami do kina czy teatru.
Obejrzeliśmy spektakl teatralny „Księga dżungli” w Teatrze Banialuka.
Byliśmy na warsztatach plastycznych i ceramicznych w Domu Kultury „Kubiszówka”, podczas których wykonywaliśmy artystyczne butelki i rzeźbiliśmy w glinie.
Dobrze bawiliśmy się na kręgielni:)
Przełamywaliśmy swoje lęki na ściance wspinaczkowej!
Wizyta w ZatorLandzie – parku ruchomych dinozaurów.
Ostatniego dnia byliśmy na seansie filmowym w kinie Cinema City. Obejrzeliśmy bajkę „Gru, Dru i Minionki”. Półkolonie zakończyliśmy w dobrych nastrojach, bogatsi o nowe przyjaźnie. Pożegnaliśmy się, życząc sobie udanych wakacji :)
Minął kolejny rok szkolny wypełniony wieloma ważnymi wydarzeniami. To także czas, w którym należało sprostać różnym wyzwaniom i trudnościom. Nasza szkoła może poszczycić się licznymi sukcesami dydaktyczno-wychowawczymi, za które serdecznie dziękujemy Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom.
Niech wakacje będą ciekawe, radosne, a przede wszystkim bezpieczne, niech sprzyjają poznawaniu ciekawych miejsc i zawieraniu nowych przyjaźni.
Do zobaczenia we wrześniu!
Dzisiaj oficjalnie zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Rozpoczęły się długo oczekiwane wakacje. Ze względu na trwający na sali gimnastycznej remont, uroczystości odbyły się na korytarzach szkolnych. Rozpoczęły się już w środę, kiedy to uczniów klas I – V uhonorowano dyplomami i nagrodami za szczególne osiągnięcia.
Dzisiaj uczniowie spotkali się w salach z wychowawcami i odebrali świadectwa. Klasy szóste wzięły udział w akademii i w ten sposób pożegnały swoich wychowawców i młodszych kolegów.
Do zobaczenia we wrześniu :)
Podczas podsumowania sportowej rywalizacji w roku szkolnym 2016/2017 wręczono puchary dla sześciu najlepszych szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nasza szkoła tradycyjnie znalazła się wśród wyróżnionych. Niewielkie różnice punktowe pomiędzy najlepszymi szkołami spowodowały, że walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Na wyniki naszej szkoły wpływ miały kontuzje oraz absencja czołowych uczniów w ostatnich zawodach. Ostatecznie zajęliśmy 5 miejsce tracąc do podium 1 pkt.