18 maja klasy 3 gimnazjalne, jak co roku, udały się do Oświęcimia , by uczestniczyć w lekcji historii w obozie będącym MIEJSCEM PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU. Wyjazd ten to poznawanie tragicznej prawdy o losach różnych narodów w czasie II wojny światowej i okrucieństwie tych czasów.
Mamy wielki zaszczyt poinformować, że dwoje uczniów naszej szkoły uzyskało tytuł laureata XXI edycji Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej Jonasz. Hania Nikiel z klasy 2 gimnazjum oraz Franek Fijak z klasy 7a znaleźli się w gronie 55 uczestników w III grupie wiekowej konkursu, którym udało się zdobyć ponad 29 punktów (na możliwych 34).
Do finału weszło pięciu uczniów:
poza Laureatami były to: Julia Kantor – 3dG, Karolina Strzałkowska – 2eG oraz Karolina Kępys – 3bG. Uczniom gratulujemy!!!
22 oraz 23 maja uczniowie gimnazjalnych klas drugich i trzecich mieli szansę uczestniczyć w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, które poprowadził na terenie szkoły przy ul. Emilii Plater Pan Henryk Stokłosa – wykwalifikowany Instruktor oraz Ratownik medyczny Polskiego Czerwonego Krzyża. Chętni kursanci mogli w ostatnim czasie zgłębić wiedzę teoretyczną, a także praktyczną z tej dziedziny, bowiem umiejętność sprawnego i skutecznego udzielenia pomocy poszkodowanym osobom, aby uniknąć poważnych następstw zdrowotnych, okazuje się niejednokrotnie sprawą życia lub śmierci. Intensywny program szkolenia objęty został certyfikatem Europejskiego Centrum Referencyjnego Pierwszej Pomocy w zgodzie z obowiązującymi standardami Unii Europejskiej. Wspaniale, że znaleźli się chętni uczniowie, którzy zwłaszcza podczas zbliżających się wakacji nie będą bezradni, gdy trzeba będzie pomagać potrzebującemu bliźniemu.
17 maja 2018 roku odbyło się uroczyste podsumowanie siódmej edycji Konkursu Polsko-Angielskiego i Angielsko-Polskiego. Wręczenia nagród dokonała Pani Dyrektor Edyta Helfer. Organizatorzy Panie Dominika Wójcicka i Dorota Ługowska składają serdeczne podziękowania nauczycielom przygotowującym uczestników i gratulują nagrodzonym!
I miejsce: Iga Łęgowska, SP nr 2
II miejsce: Julia Zagrajewska, SP nr 2
III miejsce: Tomasz Chrobak, SP nr 9
Wyróżnienie: Martyna Burda – SP nr 2
Jan Ślosarczyk – SP nr 9
Aleksandra Gawlas – SP nr 25
Jakub Kensy – SP nr 25
Lidia Bronowska – SP nr 27
Mateusz Bochen – SP nr 27
Gabriela Otto – Oxford Primary School
Weronika Kruczek – Oxford Primary School
Krzysztof Gryboś - Oxford Primary School
18 maja – w dniu urodzin Karola Wojtyły – starsi uczniowie wzięli udział w międzyszkolnym konkursie recytatorskim pod hasłem: ,,Jan Paweł II i jego przyjaciele pisarze”. Gospodarzem krasomówczych zmagań była Szkoła Podstawowa nr 29 z oddziałami gimnazjalnymi w Komorowicach. Wśród nagrodzonych tekstów poetyckich oraz prozatorskich, które w sposób niebanalny zostały zaprezentowane publiczności, znalazły się deklamowane przez: Oliwię Walter z kl. 2bG – laureatkę I miejsca, przygotowaną przez Panią Dorotę Ługowską, a także Iwo Huniaka z kl. 2aG – wyróżnionego za interesującą recytację, opracowaną wspólnie z Panią Elżbietą Bizoń. Cieszymy się, że znajdują się pośród nas osoby, które dzielą się z drugim człowiekiem swą wrażliwością, talentem, pięknym i mądrym słowem…
kategoria MALUCH, kl. 3
- wynik bardzo dobry - Ignacy Górecki
- wyróżnienie - Filip Oleksy, Ania Juraszek, Igor Wereszczyński
- wyróżnienie - Mateusz Dudek, Marcel Wojniewski, Franciszek Patykiewicz, Szymon Bielak
kategoria KADET, kl. 7
- wynik bardzo dobry - Michał Włodek, Tomasz Kleszcz
- wyróżnienie - Maksymilian Wiśniowski
- wyróżnienie - Michał Madzia, Michał Dziedziak
12 maja 2018 roku grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Janusza Kusocińskiego w Bielsku-Białej wybrała się – w ramach zdobywania Korony Gór – na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne. Nastolatkowie wraz z opiekunami i przewodnikami wyruszyli spod Białego Krzyża. W drodze do Malinowej Skały zobaczyli jaskinię, a pani przewodnik wyjaśniła jej pochodzenie geologiczne. Kolejno dotarli na Małe Skrzyczne, gdzie ujrzeli piękny krajobraz. Po zdobyciu upragnionego szczytu odpoczęli w drewnianym schronisku. Podczas schodzenia z góry uczniowie oglądali wspaniałą panoramę miasta. W czasie wycieczki grupie towarzyszyła dobra pogoda. Zachwycające widoki i miła atmosfera sprawiły, że wszyscy wrócili do domu zadowoleni.
Agata Ogrodzka IIIa
14 marca 2018 r. uczniowie klas V-VII brali udział w V Edycji Konkursu Geograficznego „Geo-Planeta” PLUS. Konkurs jest przeprowadzany przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” - Ogólnopolskiego Organizatora Konkursu.
W roku szkolnym 2017/2018 uczestnicy wzięli udział w teście konkursowym na temat: Geografia Polski – „Góry Świętokrzyskie, Karpaty i Sudety”.
I miejsce na poziomie klas V-VII uzyskała Aleksandra Górka – uczennica klasy VI b, otrzymując 27 punktów na 30 możliwych.
II miejsce zajął Adam Antos z kl. VII a – 26 pkt
Dyplomy – wyróżnienia za bardzo dobry wynik otrzymały: Maja Smajek i Nikola Waluś, otrzymując 25 punktów .
Zwycięzcom GRATULUJEMY!
Uczniowie klas 4 i 5 uczestniczyli w bardzo ciekawych warsztatach laboratoryjnych, zorganizowanych przez Dziecięcy Uniwersytet UNIKIDS.
Tematem warsztatów był „Magiczny lód”.
Uczniowie w czasie zajęć zmierzyli się z mrożącą NIE TYLKO krew w żyłach temperaturą prawie – 80oC. Pokaz pozwolił nam odpowiedzieć na pytanie: czy istnieje lód, który nie powstaje z wody? Zajęcia bogate były w widowiskowe efekty specjalne, m.in.: mgła, która otoczyła każdego z nas, zapierający dech w piersiach wulkan z piany oraz balon, który na naszych oczach napompował się w ciągu kilku sekund.
W maju z okazji Tygodnia Bibliotek zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego „PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”.
Na zdjęciu należy uchwycić osoby czytające książki w nietypowych miejscach i sytuacjach. Zdjęcia prosimy dostarczać do BIBLIOTEKI w terminie do 30 maja 2018 r. Najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone.
Technika wykonania zdjęć jest dowolna. Fotografia musi być zrobiona własnoręcznie. Uczestnicy wykonują fotografie w formacie 10x15 lub większe. Każde zdjęcie powinno być podpisane: imię i nazwisko, klasa. Komisja konkursowa dokona oceny prac fotograficznych, biorąc pod uwagę: pomysłowość, zaskakujące, nietypowe sytuacje, ogólne wrażenie artystyczne, a zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe.
Zdjęcia można również dostarczyć do biblioteki na pendrivie.
W piątek 11 maja uczniowie z Szkolnego Koła Caritas udali się do siedziby Bielskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, aby pomóc w przygotowaniu paczek z słodkościami dla dzieci z najuboższych Rodzin z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Przygotowałyśmy 750 paczek, które zostaną wręczone dzieciom w najbliższą środę na specjalnie dla nich zorganizowanej Gali w Bielskim Centrum Kultury. Kolejny raz doświadczyłyśmy, że pomaganie sprawia nam wiele radości i satysfakcji!
W ostatni czwartek gościliśmy na lekcjach religii siostrę Dorotę z bezhabitowego zakonu Sióstr od Aniołów. Siostra od szesnastu lat pracuje na misjach w Rwandzie. Dzięki Niej mogliśmy poznać nie tylko specyfikę pracy na misjach, ale również dowiedzieliśmy się wiele o tym kraju i o ludziach go zamieszkujących. Z szczególną uwagą słuchaliśmy, gdy Siostra opowiadała o naszych rówieśnikach, których życie jest o wiele trudniejsze i bardziej wymagające od naszego. Dziękujemy Siostro za ten dzień!!! Życzymy owocnej pracy na Rwandyjskiej ziemi!
W drugim tygodniu maja w budynku przy ul. Emilii Plater 3 miała miejsce ostatnia odsłona turniejowych zmagań w dziedzinie literatury polskiej oraz światowej, gramatyki opisowej współczesnej polszczyzny, a także problemów związanych z poprawnością językową. Od 28 lutego w każdą środę rywalizowali między sobą uczniowie gimnazjalnych klas drugich oraz trzecich, starając się zmierzyć z różnorodnymi zadaniami literackimi, fonetycznymi, fleksyjnymi, składniowymi, frazeologicznymi, które rzetelnie przygotowali: Daria Hebda oraz Michał Radwaniak z klasy 3aG. Uczniowie na bieżąco wykorzystywali dostępne technologie multimedialne podczas twórczej pracy nad konkretnymi ćwiczeniami.
Emocjonujące zmagania przyniosły przede wszystkim możliwość pogłębienia i usystematyzowania wiedzy polonistycznej. Spośród zespołów biorących udział w cyklicznych konkurencjach mistrzyniami całego turnieju okazały się: Natalia Lewicka, a także Beata Malisiewicz z klasy 3eG. Gratulujemy zwyciężczyniom, a także wszystkim angażującym się uczestnikom, tworzącym drużyny drugoklasistów oraz trzecioklasistów!!!
Młodzież drugich oraz trzecich klas gimnazjalnych w ostatnim tygodniu kwietnia wzięła udział w przyjacielskim spotkaniu z Pensjonariuszami bielskiego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żywieckiej. Wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża, a także sympatycy Koła, w ramach poetyckich spotkań z Wiosną, poświęcili swój wolny czas, dzieląc się z Seniorami pięknym słowem lirycznym, przygotowując krótki montaż oraz obdarowując zebranymi na terenie szkoły artykułami pielęgnacyjnymi, które zostały zgromadzone w ostatnim czasie w budynku przy ul. Emilii Plater 3. Cykliczne spotkania z Osobami Starszymi jak zawsze przyniosły uczestnikom wiele radości, dostarczyły wzruszających momentów, a twórcze rozmowy okazały się bardzo pouczające i ciekawe. Już odliczamy dni do następnej wizyty…
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 27 godnie uczcili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Reprezentacja uczniów z pocztem sztandarowym oraz nauczyciele i rodzice wzięli udział w oficjalnych obchodach Święta, zorganizowanych pod patronatem Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej Bielska-Białej. Dzieci z dumą reprezentowały naszą szkołę podczas uroczystości na Placu Ratuszowym i przemarszu ulicami miasta, a także w czasie nabożeństwa za Ojczyznę w bielskiej katedrze.
Wspólne świętowanie z udziałem przedstawicieli władz, Policji, Straży Pożarnej, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, harcerskich, stowarzyszeń i szkół było dla wszystkich szczególną lekcją patriotyzmu.
Z okazji niedawno obchodzonego Światowego Dnia Książki biblioteka przygotowała warsztaty biblioterapeutyczne dla klas pierwszych, które prowadziły uczennice z klas gimnazjalnych. Podczas zajęć dzieci wysłuchały tekstu pt. „Wiosenny ogród dobrych słów”, z którego dowiedziały się, jak wielką siłę mają słowa i zwroty : KOCHAM CIĘ, POTRZEBUJĘ CIĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ, PROSZĘ. W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie wykonali kolorowe motylki, które będą przypominać im o dobrych słowach.
zajęcia otwarte z edukacji matematycznej w klasie 1a
z udziałem dzieci z Przedszkola nr 49 w Bielska-Białej
27 marca 2018 roku w naszej szkole gościliśmy drugą grupę starszaków z Przedszkola nr 49 w Bielsku-Białej. Uczestniczyli oni w zajęciach z edukacji matematycznej w klasie 1a, w ramach realizacji zadań programu własnego „Matematyczna podróż – radość i pasja. Bawiąc – uczysz się, ucząc – bawisz się”, a także innowacji pedagogicznej. Zajęcia te miały na celu rozwijanie u dzieci kreatywności, myślenia matematycznego, analitycznego i logicznego – umiejętności, które im się na co dzień bardzo przydadzą.
Tym razem uczestnicy zajęć udali się do Wiosennej Krainy Matematyki i rozwiązywali zadania rozmaite, przygotowane przez Panią Wiosnę. Nasłuchiwali i przeliczali dźwięki usłyszane w przyrodzie, wygrane na janczarach i tamburynie. Potem grupa dzieciz przedszkola i z klasy pierwszej ułożyła obrazki zwierząt od najmniejszego do największego (biedronka, żaba, borsuk, niedźwiedź) oraz uporządkowała wyrazy tworzące hasło. Wszyscy głośno rytmicznie odczytali zdanie: Zapraszamy do Wiosennej Krainy Matematyki.
By dostać się do Wiosennej Krainy Matematyki, przedszkolaki musiały policzyć rzeczne kamyki i przejść po nich na drugi brzeg rzeczki. Żadne z nich nie zawahało się i sprawnie pokonało przeszkodę. W zespołach dzieci z przedszkola i z klasy pierwszej doskonale rozwiązywały zadania. Przedszkolaki z wykorzystaniem magicznej różdżki Wiosny przeliczały wiosenne kwiaty (tulipany i żonkile), kolorowe motyle na łące (czerwone, niebieskie, żółte), a dzieci starsze rozwiązywały zadania z treścią (głośno odczytywały treść zadania, układały i zapisywały działania na dodawanie w zakresie 20, układały i zapisywały odpowiedź do danego zadania z treścią). Wszyscy zgodnie ze sobą współpracowali.
Najwięcej zabawy miały dzieci przy wyławianiu rybek ze stawu i umieszczaniu ich na planszy z dwoma stawami. Przedszkolaki przenosiły rybki do stawu z 7 bąbelkami powietrza, a pierwszoklasiści z 17. Dzieci w krótkim czasie wyłowiły rybki i bardzo dobrze obliczyły działania. Przedszkolaki liczyły kropki i układały działania na dodawanie w zakresie 10. Świetnie sobie poradziły. Dzieci z klasy pierwszej obliczały działania na dodawanie i odejmowane z zakresie 20. I one doskonale wykonały swoje zadanie.
Podczas zajęć dzieci uczestniczyły również w dramie. Każde z nich zamieniło się w kwiatek rosnący na łące, w motylka, latającego nad kwiatami, w rybkę pływającą w stawie. Uczestnicy zabawy wąchali kwiaty. W tle było słychać muzykę. Uczeń z klasy pierwszej – Adaś – wyrecytował wiersz o wiośnie.
Dzieci były bardzo aktywne podczas zajęć. Z wielkim zainteresowaniem przyswajały kolejne porcje matematycznej wiedzy. Między uczniami klasy pierwszej a przedszkolakami zawiązały się nowe przyjaźnie. Uczniowie klasy 1a radośnie przyjęli zaproszenie młodszych dzieci na zajęcia matematyczne do Przedszkola nr 49. Jednomyślnie stwierdzili, że matematyka jest świetna i rozrywkowa, łączy w działaniu, nie jest trudna, jest dla wszystkich dzieci, pomaga w życiu, jest jak melodia myśli oraz ma swoje tajemnice, które warto poznać.
W tym dniu dzieci z przedszkola miały okazję podczas szkolnej przerwy pobawić się klockami i piaskiem kinetycznym. Niektóre z nich skakały po ślimaku – grze matematycznej na korytarzu.
Miło nam poinformować, iż uczennica naszej szkoły – Lidia Bronowska z klasy 7c zwyciężyła w międzyszkolnym konkursie ortograficznym, organizowanym przez SP nr 24 i uzyskała tytuł Bielskiego Mistrza Ortografii 2018. To kolejny sukces naszych uczniów w tym konkursie. W przeszłości zajmowali wysokie miejsca, a po zeszłorocznych dwóch wyróżnieniach w końcu nasza reprezentantka odniosła zwycięstwo! Lidii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.
Po raz kolejny Zespół Szkół Ogrodniczych zorganizował Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Regionie „PrzyStań na Podbeskidziu”. W tym roku był on poświęcony dziedzictwu naturalnemu regionu oraz tradycjom kulinarnym. Bielski Ogrodnik od lat prowadzi działalność edukacyjną, mającą na celu zainteresowanie mieszkańców miasta rodzimą przyrodą. Nasi uczniowie okazali się po raz kolejny bezkonkurencyjni.
Laureatami zostali :
I miejsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych zajął Maksymilian Jaczewski z klasy 3f gimnazjalnej, przygotowywany przez Panią Dorotę Ługowską i Martyna Kubal z klasy 3d gimnazjalnej, przygotowywana przez Panią Halinę Klag. Gratulujemy wiedzy!