W dniu 14 kwietnia 2 uczniów z klasy VII c - Adrian Talik i Paweł Kaźmierczak uczestniczyli w VII Mistrzostwach Polski w przepisywaniu tekstu na komputerze. Mistrzostwa obyły się w Tychach w Zespole Szkół nr 2. Adrian i Paweł uczestniczyli w konkursie, który składał się z dwóch testów pisanych przez 10 minut. Adrian z wynikiem 335, 5 uderzeń netto na minutę zajął II miejsce w kategorii juniorów młodszych. Opiekę na uczniami sprawował mgr Tomasz Michłanowicz. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.
Warsztaty z drewnem z udziałem uczniów klasy 1a
Już wcześniej uczniowie klasy 1a stwierdzili podczas zajęć edukacyjnych, że matematyka jest przydatna w codziennym życiu. Udział w warsztatach „Majsterkowo” w Castoramie, kolejny raz ugruntował ich w tym przekonaniu i był realizacją jednego z wielu zadań innowacji pedagogicznej w naszej szkole.
Podczas warsztatów 12 kwietnia uczniowie wykazali się wiedzą matematyczną, precyzją i dokładnością gdy składali i sklejali drewniany pociąg składający się z elementów, które miały różne kształty i wielkości. Dzieci segregowały elementy pociągu wg określonych właściwości. Grupowały je i przeliczały. Zgodnie z instrukcją podaną przez pracownika Castoramy, dzieci, krok po kroku, dopasowywały oraz przyklejały poszczególne bryły geometryczne – części lokomotywy i wagonów.
W trakcie składania drewnianego pociągu uczestnicy warsztatów wykazali się wspaniałą wyobraźnią, inwencją twórczą, pracowitością oraz wytrwałością. Dumni i szczęśliwi prezentowali swoje prace. Od organizatorów warsztatów „Majsterkowo” otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Warsztaty z drewnem były dla uczniów klasy pierwszej ekscytującym i oryginalnym sposobem nauki podstaw matematyki przy dobrej zabawie.
Realizując projekt Korona Gór Polskich, 6 kwietnia udaliśmy się w Sudety, by zdobyć Wielką Sowę. Wyjechaliśmy spod szkoły około godziny 6:10. Odbyliśmy dwugodzinną podróż, podczas której pan przewodnik objaśnił nam krótki plan wycieczki. Następnie odbył się czterdziestopięciominutowy postój na Górze Świętej Anny. Podczas dalszej podróży usłyszeliśmy legendę dotyczącą Gór Sowich, a także krótką historię Sudetów. Około godziny 10:50 dojechaliśmy do przełęczy, na której uzyskaliśmy informacje o parkach krajobrazowych i rezerwatach. Mniej więcej o 11:00 dotarliśmy pod Przełęcz Woliborską na wysokości 711 m n.p.m. i po chwili wyruszyliśmy w drogę. W okolicach godziny 13:30 weszliśmy na wieżę widokową Kalenica. O 14:30 odbył się postój w schronisku Zygmuntówka.
Około godziny 16.55 zdobyliśmy Wielką Sowę, najwyższy szczyt Gór Sowich. Później, ok. 30 min zajęło nam zejście do schroniska Orzeł. Zjedliśmy obiadokolację i poszliśmy podziwiać zachód słońca. Następnie każdy z nas udał się do wyznaczonych pokoi, by wspólnie powspominać tę niezwykłą wyprawę.
Julia Reszko i Kinga Chłodek, klasa II e
9 marca br. na terenie naszej szkoły odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego Myślenia dla uczniów klas 7 oraz 2 i 3 oddziałów gimnazjalnych. W tej kategorii wiekowej wzięło udział w Polsce 2717 uczniów.
Miło nam poinformować, że III miejsce zajął Tomasz Kleszcz z kl. 7a!
W pierwszej dziesiątce, otrzymując dyplomy laureatów, znaleźli się: Mateusz Bochen z kl. 7c, Maksymilian Wiśniowski z kl. 7a, Paweł Lisiecki z kl. 3bG oraz Michał Włodek z kl. 7a. Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Wyniki wszystkich osób z naszej szkoły, biorących udział w konkursie, są do wglądu u nauczycieli matematyki. Dziękujemy za udział w konkursie :) Organizatorka – pani Joanna Car.
W dniu 13.04. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji międzyszkolnego konkursu recytatorskiego o Laur Dyrektora Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima w Bielsku-Białej. Wśród wyróżnionych, którzy zachwycili pięknem ojczystej mowy oraz ciekawą interpretacją przygotowanych tekstów literackich, znaleźli się: Gabriela Zarzecka z kl. 2aG w kategorii TEATRU JEDNEGO AKTORA, przygotowana przez Panią Elżbietę Bizoń, a także Jan Pałyga z kl. 3fG, występujący dzięki Pani Dorocie Ługowskiej w turnieju recytatorskim. Cieszymy się, że elitarne grono miłośników żywego słowa, pielęgnowanego w naszych małych ojczyznach, znowu poszerzyło się…
12 kwietnia 2018 roku w naszej szkole, w budynku B przy ulicy E. Plater 3 po raz siódmy odbył się finał Konkursu Polsko-Angielskiego i Angielsko-Polskiego. 34 uczestników z bielskich szkół (nr 1, 2, 6, 9, 25, 27, 37 i Oxford Primary School) zasiadło do testu, który oparty był na znajomości powieści Agaty Christie ,,Dziesięciu małych Murzynków”. Uczniowie musieli wykazać się szczegółową wiedzą, dotyczącą treści książki, umiejętnością tłumaczenia fragmentu utworu z języka angielskiego na język polski, pisania maila oraz wypracowania w języku polskim. Trzeba przyznać, nie było łatwo. Wyniki konkursu – niebawem.
10 kwietnia 2018 roku na boisku BTS Rekord odbył się turniej finałowy minipiłki nożnej, w ramach Igrzysk Dzieci. Do rozgrywek przystąpiło 31 bielskich podstawówek. W finale wystąpiły 4 najlepsze reprezentacje. Oprócz naszej szkoły, rywalizowały kluby piłkarskie: SP BTS Rekord, SP SMS BBTS oraz SP nr 23. Scenariusz przedmeczowy sprawdził się i o złoty medal walczyły kluby, a o medal brązowy nasza szkoła z SP 23. Pokonaliśmy naszych rywali 3:1 i zdobyliśmy brązowy medal! Biorąc pod uwagę ilość drużyn, biorących udział w rozgrywkach, 3. miejsce jest ogromnym sukcesem naszej reprezentacji. Wielkie gratulacje!
Skład drużyny:
Olma Mikołaj, Dutka Maciej, Sygut Alan z kl. 5b, Bogusz Dawid, Polewski Tomasz, Żuchowicz Dominik z kl. 6a, Wróbel Maciej, Wojniewski Marcel, Kudyba Igor, Frąc Tomasz z kl. 6b, Nowak Mateusz, Nowak Jakub z kl. 6c.
LAUREACI 25. edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego
„MIESZKAM W BESKIDACH”
5 kwietnia 2018 r. w Auli Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Biesku-Białej odbyło się spotkanie z laureatami Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „MIESZKAM W BESKIDACH” z Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego i oświęcimskiego. Celem konkursu było rozbudzanie i poszerzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań plastycznych, ze szczególnym ukierunkowaniem na poznanie folkloru i sztuki ludowej. Konkurs miał charakter długofalowy, interdyscyplinarny i integracyjny. Od października 2017 roku do 10 stycznia 2018 roku uczniowie naszej szkoły projektowali i wykonywali prace plastyczne. Większości z nich udało się zdobyć wysokie lokaty.
Rysunek 7–9 lat:
II miejsce Daria Blacha, kl. 1a
III miejsce Zuzanna Bielik, kl. 1a
Wyróżnienia: Maja Migdał z kl. 1a, Natalia Michalska kl. 3f
Rysunek 10–12 lat:
Wyróżnienie: Miłosz Krywult, kl. 4a
Ceramika/masa solna 7–9 lat:
III miejsce Wiktor Cholewiński, kl. 1a
Wyróżnienie: Oliwia Janowska, Julia Fabian kl. 1a
Fotografia do 9 lat:
Wyróżnienie: Ksawery Pagacz, kl. 1b
Fotografia 13–15 lat:
Wyróżnienie: Małgorzata Kosiec, klasa gimnazjalna
Formy Przestrzenne 7–9 lat:
I miejsce Maja Przybyła, kl. 1a
II miejsce Oliwia Pierzak, kl. 3b
WYRÓŻNIENIE: Ksawery , kl. 1b
„Mama tata i ja”:
III miejsce Kinga Kaczmarzyk, kl. 1b
Wyklejanka 7–9 lat:
II miejsce Mateusz Jaworski, kl. 3b
III miejsce Oliwier Bartuś, kl. 3b
WYRÓŻNIENIA: Rita Soboń z kl. 2a, Wiktor Płowy z kl. 3f, Filip Figura z kl. 3b
Wyklejanka 10–12 lat:
I miejsce Nadia Witkowska, kl. 4c
Gratulujemy!!!
Uczniowie klasy Ib uczestniczyli w ciekawych warsztatach organizowanych przez Leroy Merlin pod nazwą „DZIECIAKI SADZENIAKI”. Celem zajęć jest uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie w nich zainteresowań przyrodą.
Dzieci powtórzyły i utrwaliły wiedzę na temat warunków, koniecznych do rozwoju roślin. Zobaczyły różne kwiaty i poznały ciekawostki na ich temat. Następnie włożyły rękawiczki i przesadziły kolorowe kwiaty do ozdobnych doniczek. Samodzielne sadzenie roślin było ogromną frajdą i doskonałą praktyczną lekcją.
Do szkoły wróciły z dyplomem „Dzieciaka Sadzeniaka” oraz własnoręcznie przesadzoną roślinką.
W sobotę 7 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ptaków w Śląskim Parku Zoologicznym odbył się konkurs ornitologiczny „Awifauna Polski”.
Wzięły w nim udział nasze uczennice z klasy VI b: Aleksandra Górka, Laura Drzewiecka, Magdalena Juszczak oraz Olimpia Zbijowska. Dziewczyny dzielnie reprezentowały naszą szkołę i zdobyły dyplomy oraz nagrody.
Była to również okazja do tego, by łączyć przyjemne z pożytecznym – czyli lekcja przyrody w terenie. W otoczeniu pięknych, ciekawych i zadziwiających zwierząt trwała edukacyjna gra terenowa, mająca na celu poszerzenie wiedzy na temat jednej z tych najliczniejszych gromad kręgowców – ptaków.
KREATYWNE STREFY GIER MATEMATYCZNYCH
Pod koniec lutego 2018 roku w naszej szkole pojawiły sie na korytarzach kreatywne strefy gier matematycznych. Wielkoformatowe gry edukacyjne to nowatorska forma aktywnego spędzania czasu podczas przerw. Gry matematyczne umożliwiają uczniom zabawy z elementami ruchu. Udoskonalają u nich koordynację wzrokowo-ruchową i orientację w przestrzeni, a także rozwijają umiejętności edukacyjne, społeczne i emocjonalne. Między innymi pomagają dzieciom z klas 1–3 zrozumieć dodawanie i odejmowanie, a nawet mnożenie.
Natomiast uczniowie klas starszych mogą uczyć się podstawowych wzorów na obliczenie pola lub obwodu figur geometrycznych: trójkąta, trapezu, równoległoboku, prostokąta.
W opanowaniu tabliczki mnożenia przydają się uczniom naklejone na schodach, prowadzących na pierwsze i drugie piętro szkoły, działania.
Gry matematyczne uczą cierpliwości, taktycznego myślenia oraz współdziałania w grupie i przestrzegania zasad gry.
Gry są innowacyjną pomocą dydaktyczną dla nauczycieli, którą mogą zastosować podczas zajęć lekcyjnych, zajęć na świetlicy czy przerw lekcyjnych.
Już od samego momentu pojawienia się gier planszowych na korytarzach, cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Należą do nich: HOPLA ZABAWA, TARCZA 10–400, POTRÓJNA GRA W KLASY, CHIŃCZYK SMOK, HOPLA NAUKA, ŚLIMAK 1–10. Dodatkowo na ścianach umieszczone zostały instrukcje do danej gry korytarzowej, z których mogą skorzystać uczniowie.
Niejednej osobie dorosłej, przebywającej w naszej szkole, gra w klasy sprawiła radość i przeniosła w lata dzieciństwa.
Projekt zakupu gier korytarzowych został współfinansowany przez Radę Rodziców. Dziękujemy pomysłodawcom za stworzenie stref gier matematycznych w naszej szkole.
21.03.2017 r. w finale Igrzysk Młodzieży w Piłce Siatkowej (roczniki 2002-04) drużyna dziewcząt zdobyła 3 miejsce.
Po sukcesach w fazie grupowej nasza reprezentacja uległa drużynie Szkoły Mistrzostwa Sportowego "Edu Sport" oraz po wyrównanej walce drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Serdeczne gratulacje!
W ostatnim tygodniu klasa 3e oraz 3f wybrały się do pizzerii Dominium w Gemini Park na specjalne zajęcia kulinarne. Uczniowie mieli okazję poznać historię pizzy, a także nauczyć się ją przyrządzać. Uważnie obserwowali, jak krok po kroku powstaje ciasto, a następnie mogli samodzielnie dobierać do niej ulubione składniki. Na sam koniec - oczywiście - odbyła się degustacja wspólnie stworzonego przysmaku! Było pysznie!
zajęcia otwarte z edukacji matematycznej w klasie 1a
z udziałem dzieci z Przedszkola nr 49 z Bielska-Białej
Dzień 20 marca 2018 r. był dniem pełnym wiosennych i matematycznych wrażeń dla uczniów klasy 1a oraz dzieci z Przedszkola nr 49. Uczestniczyli oni w zajęciach z edukacji matematycznej „Tropem wiosny”, w ramach innowacji pedagogicznych obu zaprzyjaźnionych placówek.
Dzieci wraz z nauczycielami chętnie przeniosły się do Krainy Wiosny. Idąc tropem wiosny, wykonywały różne matematyczne zadania. Liczyły kroki, kiedy szły na łąkę. Łącznie było ich aż 167 – przemieszczając się z klasy na korytarz. Potem wiosna - Oliwia z klasy 1a, chodziła z dziećmi w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu, podając im odpowiednią liczbę kroków.
W tym ćwiczeniu na orientację w przestrzeni świetnie poradziła sobie także koleżanka z przedszkola. Wracając do klasy, dzieci również liczyły kroki, dalej doskonaląc przeliczanie liczb. W klasie grupa dzieci uporządkowała liczby od 10 do 60, a tym samym utworzyła hasło przewodnie zajęć: „Raz , dwa, trzy, wiosna w matematyce pomoże ci”.
Duże zaangażowanie wykazali uczestnicy zajęć, rozwiązując rozmaite zadania. Przedszkolaki sprawnie przeliczały:
oraz obliczały działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 – przypinały pszczoły z działaniami wokół przebiśniegów z liczbą 8 (wynik działania). Zawsze mogły liczyć na pomoc nauczyciela lub starszego kolegi.
Z kolei uczniowie klasy 1a rozwiązywali zadania z treścią:
oraz obliczali działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 – przypinali pszczoły wokół krokusów z liczbą 15 (wynik działania).
Idąc dalej tropem wiosny, dzieci naśladowały ruchy motyli, latających nad łąką, oraz bociany, chodzące po łące nad rzeką. Dużą frajdę sprawiło im także przechodzenie po rzecznych kamykach i obliczanie działań w zakresie 30. Dzieci z przedszkola razem z kolegami z klasy pierwszej doskonale sobie poradziły. To zadanie nie ominęło nauczycieli. Także sprawnie przeszli po kamykach i obliczali działania.
Podczas zajęć z edukacji matematycznej wszyscy doskonale się bawili. Z uśmiechem na twarzy, odważnie, bez strachu uczyli się matematyki. Wykazali się dużymi zdolnościami matematycznymi.
I tu przyszedł czas na ujawnienie tajemnicy uczniów klasy pierwszej. Zajęcia z edukacji matematycznej „Tropem wiosny” zostały przeprowadzone wg ich pomysłu. Uczestniczyły w nich dzieci z przedszkola z grupy „Odkrywcy”.
Doczekaliśmy się wyników Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno- Plastycznego „Od 1 do ∞ … czyli jeden wynik w nieskończonej ilości zadań”, zorganizowanego przez Bielski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, który to w tym roku obchodzi 25-lecie powstania. W konkursie tym chętnie uczestniczyli, między innymi, nasi uczniowie z klas 1–3. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie z klas pierwszych. Każdy z nich wymyślił zadanie tekstowe, zaprojektował i wykonał ilustracjędo treści zadania, ułożył i zapisał działanie oraz odpowiedź na postawione pytanie w zadaniu. Rozwiązaniem była liczba 25. Zadania tekstowe na konkurs matematyczno-plastyczny były pomysłowe, zarówno łatwe, jak i trudne. Dostarczyły uczniom sporo emocji. Pobudziły do dyskusji oraz dzielenia się wiedzą matematyczną.
W opracowaniu zadań tekstowych pomogli uczniom również rodzice, którzy ich zachęcali do stworzenia oryginalnych prac oraz wspierali w działaniach matematycznych. Dzieci chętnie zaprezentowały swoje zadania tekstowe podczas indywidualnych konsultacji z nauczycielami i zajęć koła matematycznego „Magia matematyki”.
Wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Plastycznego znalazł się uczeń klasy 1a Emil Paździora, zajmując 3. miejsce. 23 marca br. uczestniczył w uroczystym rozdaniu nagród oraz w Bielskich Warsztatach Matematycznych, podczas których brał udział w ciekawych grach. Praca Emila została zaprezentowana na wystawie wśród 28 najlepszych prac.
Gratulujemy Emilowi, a pozostałych uczniów zachęcamy do udziału w konkursach matematycznych, ponieważ można się w nich realizować, pogłębiać wiedzę matematyczną i osiągać liczne sukcesy.
27 i 28 marca 2018 r. reprezentacja chłopców wzięła udział w dwóch turniejach: finałowym Mistrzostw Miasta (Igrzyska Dzieci) w minipiłce ręcznej (27 marca) oraz w zawodach półfinałowych województwa śląskiego w minikoszykówce (28 marca). Oba starty zakończyliśmy dużym sukcesem. W pierwszym zdobyliśmy srebrny medal w minipiłce ręcznej. Zremisowaliśmy z SP 26, wygraliśmy z SP 2, a przegraliśmy z SP KTK. W drugim zajęliśmy 3 miejsce w półfinale wojewódzkim (przegrana z SP 15 Żory - klub sportowy, wygrana z SP Rudnik), co oznacza, że nasza szkoła znalazła się wśród 12 najlepszych szkół podstawowych z całego województwa śląskiego w minikoszykówce chłopców!
Skład koszykarzy i piłkarzy ręcznych: Olma Mikołaj, Dutka Maciej, Sygut Alan z kl. 5b, Bogusz Dawid, Żuchowicz Dominik z kl. 6a, Wróbel Maciej, Wojniewski Marcel, Kudyba Igor, Frąc Tomasz z kl. 6b, Nowak Jakub, Nowak Mateusz, Głuszek Szymon z kl. 6c. Gratulacje dla naszych sportowców!
Zajęcia z edukacji matematycznej w klasie 1a w ramach Dnia Regionalnego
oraz innowacji pedagogicznej
Z roku na rok uczniowie naszej szkoły pogłębiają wiedzę na temat dorobku swojego regionu, w tym walorów przyrodniczych, społecznych i kulturowych rodzinnego miasta i sąsiednich miejscowości Pogórza i Beskidów. W roku szkolnym 2017/2018 Dzień Regionalny kolejny raz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Między innymi uczniowie klasy 1a z wielkim entuzjazmem podjęli się wykonania poszczególnych zadań, w których nie zabrakło treści z edukacji polonistycznej, społecznej, plastycznej, muzycznej. Razem z nauczycielem dostrzegli również matematykę w codziennym życiu mieszkańców Podbeskidzia, w malarstwie, sztuce, architekturze oraz muzyce. W szczególności matematyka towarzyszyła uczniom przy:
Dodatkowo w Dniu Regionalnym uczniowie klasy 1a uczestniczyli w zajęciachz edukacji matematycznej „Matematyka po góralsku, czyli matematyka w działaniu” (innowacja pedagogiczna). Podczas zajęć uczniowie:
Pod koniec zajęć uczniowie stwierdzili, że matematyka jest super, ciekawa, tajemnicza, łatwa. Można ją wszędzie spotkać. I mają rację.
Uczniowie klasy 1a zdobyli główną nagrodę - tytuł Klasy – miłośnika regionu.
W ramach Bielskiego Modelu Wspomagania Pracy Szkół, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 27 wzięli udział w warsztatach metodycznych pt : „Nowe technologie w pracy nauczyciela a rozwijanie kompetencji kluczowych u uczniów”. Były to warsztaty z zakresu robotyki i podstaw programowania prowadzone przez mgr W. Zuziaka.
Zajęcia miały na celu ukazanie, w jaki sposób można wykorzystać skonstruowane samodzielnie przez uczniów roboty na lekcjach różnych przedmiotów oraz możliwości interdyscyplinarnego podejścia do robotyki. Nauczyciele chętnie angażowali się w budowanie własnych zdalnie sterowanych robotów, które później łączono w większe konstrukcje w celu np. przetransportowania doczepionego ciężaru lub symulacji trzęsień ziemi i sprawdzania stabilności budynków.
Zdrowych, pogodnych
Świąt Wielkanocnych
oraz radosnego, wiosennego nastroju
życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej nr 27
Dnia 28 marca odbyło się uroczyste rozdanie nagród w Konkursie Literowania w Języku Angielskim "Spelling Bee" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Bielsku-Białej. Reprezentant naszej szkoły - Adrian Talik z kl. 7c, przygotowany przez p. Dominikę Wójcicką, zajął w nim 3. miejsce.
Aby zdobyć tak wysoką lokatę wśród licznych uczestników konkursu, Adrian musiał wykazać się nie tylko doskonałą znajomością słownictwa w języku angielskim, ale dodatkowo również znajomością nazw zwierząt występujących na terenie Polski, co było tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu.