Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
W czasie, kiedy szkoły są zamknięte z powodu zagrożenia epidemicznego, uczniowie powinni uczyć się w domu. Wymaga to ścisłej współpracy rodziców z nauczycielami oraz zdyscyplinowania i motywacji do pracy ze strony uczniów. W związku z tym przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących tego, jak zorganizować naukę dzieci w domu, dbać o ich odpowiedni poziom motywacji oraz bezpieczeństwo w sieci.
Jak efektywnie uczyć się w domu? Oto wskazówki dla ucznia:
Ponieważ w tym trudnym czasie głównym narzędziem komunikacji nauczycieli i uczniów jest Internet, ważnym aspektem jest dbałość o bezpieczeństwo w sieci. Zupełnie inaczej opiekunowie powinni dbać o bezpieczeństwo małego dziecka, a inaczej nastolatka, operując i przesuwając wg potrzeby granice kontroli, ale także wspierania wyborów dokonywanych przez dziecko. Właściwe jest uświadamianie oraz reagowanie na sytuacje ryzykowne czy ograniczenie czasu korzystania z urządzeń.
Oto kilka ważnych zasad:
Życzymy powodzenia
Zespół pedagogów SP nr 27 w Bielsku-Białej
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.
Rodzicu,
Uczniu,
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Źródło: Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej
Sytuacja jest dynamiczna i w każdej chwili może ulec zmianie w związku z tym, będziemy Państwa informować na bieżąco o wszelkich zmianach poprzez mobiDziennik, stronę internetową i nasze portale społecznościowe.
11 marca br. gościliśmy w szkole przyszłych pierwszoklasistów oraz ich rodziców. W Dniu Otwartym Szkoły na dzieci czekały liczne atrakcje.
Przybyłych gości serdecznie powitała pani dyrektor Edyta Helfer. Podczas zwiedzania szkoły dzieci i rodzice zapoznali się z budynkiem oraz mieli okazję poczuć atmosferę panującą w naszej szkole. Zwiedzili między innymi sekretariat, gabinet pani pedagog, salę gimnastyczną, świetlicę, szkolną stołówkę, salę komputerową, bibliotekę, szkolne korytarze oraz kilka sal lekcyjnych.
W tym dniu dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty edukacyjne, w których dzieci aktywnie uczestniczyły. Podczas warsztatów przyszli pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą, umiejętnością rozwiązywania problemów, dyskutowania, poszukiwania rozwiązań oraz wyciągania prawidłowych wniosków. Dzieci wspaniale komunikowały się i współpracowały ze sobą. Chętnie wzięły udział w następujących warsztatach:
Dzieci mogły pobawić się kreatywnymi klockami na szkolnym korytarzu oraz oglądnąć film „Co słychać w klasach 1–3?” Na pamiątkę wizyty w szkole dostały pachnące mydełka, kolorowe balony, kolorowanki edukacyjne oraz naklejki z Elmo.
Dzień Otwarty w naszej szkole był dniem radości i uśmiechu na twarzach przyszłych uczniów klas pierwszych.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za przybycie do naszej szkoły, za duże zainteresowanie oraz stworzenie tego dnia przemiłej atmosfery.
Zapraszamy do klasy pierwszej w nowym roku szkolnym!
28 lutego oraz 6 marca br. odbyły się w naszej szkole zajęcia otwarte dla studentów. Uczniowie klas: 1a, 1b, 2c, 3a i 3c zaprezentowali swoje wiadomości i umiejętności czytania, pisania, myślenia matematycznego, komunikowania się, posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjnymi. Zastosowane atrakcyjne metody, formy pracy oraz środki dydaktyczne zaktywizowały uczniów. Chętnie uczyli się, ale również dobrze się bawili. Uwiadomili też sobie, co zrobili dobrze, co źle i jak mogą poprawić swoją pracę. Zajęcia pozwoliły uczniom rozwinąć wyobraźnię oraz uaktywniły ich inwencję twórczą. Pobudziły procesy poznawcze, wzbogaciły słownictwo oraz wrażliwość estetyczną. Uczniowie nabywali kompetencji społecznych, takich jak komunikacja i współpraca w grupie.
Studenci z uwagą obserwowali pracę uczniów. Służyli pomocą oraz motywowali ich do twórczych działań. Zajęcia otwarte umożliwiły im obserwowanie dziecka w czasie nauki, zabawy oraz pracy zespołowej.
Miło nam poinformować, że nasz uczeń Sebastian Zeman z klasy V zdobył III miejsce w miejskim konkursie recytatorskim „Razem w chmurach poezji” . Jego świetne wykonanie fragmentu „Pana Tadeusza” spodobało się szczególnie jednemu z jurorów konkursu – aktorowi Teatru Banialuka – panu Eugeniuszowi Jachymowi . Gratulujemy!!!
Kodowanie – nie tylko na dywanie!
Klasa 1b i 1c miały okazję do zabawy w programowanie z pomocą ozobota Evo. Z okazji dnia dinozaura, który w kalendarzu widnieje 26 lutego, bohaterami naszych zakodowanych zajęć były właśnie dinozaury. Mieliśmy do zaprogramowania drogę wykonaną z drewnianych puzzli. Nasz robot miał skręcić w prawo, zawrócić, a następnie na skrzyżowaniu pojechać prosto. Zadanie zostało wykonane perfekcyjnie. Dzieci wykazały się zdolnością współpracy i logicznego myślenia.
26.02.2020 uczennice naszej szkoły Aleksandra Górka oraz Olimpia Zbijowska z klasy 8 b wzięły udział w XVIII WOJEWÓDZKIM KONKURSIE WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ
Organizatorem Konkursu była Pracownia Biologii i Geografii Pałacu Młodzieży w Katowicach.
Patronat nad Konkursem objął
poseł do Parlamentu Europejskiego
Profesor Jerzy Buzek
Konkurs przebiegał w bardzo przyjaznej atmosferze oraz scenerii. Na początku przygotowano dla nas ciekawy program artystyczny, następnie interesujący wykład na temat Unii Europejskiej wygłosił przedstawiciel „Europe Direct – Katowice”. Na koniec profesor Jerzy Buzek, w nagranym materiale filmowym, życzył uczestnikom konkursu powodzenia.
Na zajęciach świetlicowych pojawił się niezwykły gość. Miał jakieś dwa centymetry wzrostu i nazywał się Evo. To mały ozobot, z którym ruszyliśmy w świat programowania.
Zobaczyliśmy, jakie posiada umiejętności. Wiemy już, że świeci w kolorze, po którym przejeżdża, wykonuje czynności zgodne z kodami, można mu układać drogę z puzzli lub rysować flamastrami. Evo ma również czujnik, który widzi przeszkody, porusza się za przedmiotem, gdy nie ma narysowanej drogi.
Można go programować za pomocą kolorów lub w programie komputerowym.
Emocje związane z robotem były nie do opisania.
Efekt zajęć: pełne zaangażowanie, rozwijanie logicznego myślenia, rozwijanie wyobraźni przestrzennej oraz świetna zabawa ;) A to dopiero początek...
W zimowy, ale słoneczny czas klasa 3a uczestniczyła w zajęciach otwartych, zorganizowanych poza szkołą w ramach edukacji przyrodniczej. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Stacji Uzdatniania Wody w Wapienicy. Podczas zajęć dzieci weszły na koronę Zapory – zbiornika retencyjnego jeziora Wielka Łąka, zwiedziły budynek stacji uzdatniania wody oraz uczestniczyły w niezwykle ciekawej pogadance z pracownikiem firmy na temat procesu uzdatniania wody, roli wody w życiu człowieka oraz sposobach jej racjonalnego wykorzystania.
Uczniowie uczyli się przez bezpośrednie działanie w środowisku przyrodniczym, co wpłynęło na ich wielostronną aktywność, budzenie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za otoczenie. Zajęcia z edukacji przyrodniczej poza szkołą pobudziły u uczniów ciekawość. Odważnie dyskutowali, wypowiadali swoje opinie na temat ochrony środowiska, w tym wody. Wszyscy uczestnicy zajęć wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu ekologii.
Zajęcia poza szkołą cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci,
a przechadzka górskimi szlakami oraz zmagania z potokiem Wapienica na długo pozostanie w ich pamięci.
Czym jest współpraca? Co to w ogóle jest szacunek? Dlaczego pomimo różnic możemy wspólnie osiągnąć cel? Na te i inne pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź w czasie zajęć zorganizowanych na świetlicy. Sposoby były różne: były rozmowy, było rzucanie sznurkiem, graliśmy także w grę „łamacz lodów”.
Wszystkie te czynności miały nam pokazać, co oznacza współpraca, jak ważny jest szacunek, a na dodatek dowiedzieliśmy się o sobie wielu ciekawych rzeczy.
W czasie zadań tworzyliśmy zgrany zespół. Było dużo radości i dużo pozytywnych emocji.
24 lutego w naszej szkole został zorganizowany bal karnawałowy dla uczniów klas 1–3, który był pełen wrażeń, przeżyć oraz niespodzianek.
Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Zapełniła się niezwykłymi, tajemniczymi postaciami z bajek, filmów oraz komiksów. Uczestnicy balu zostali zaproszeniu do „lotu samolotem”.
Przed startem dzieci weszły na „pokład samolotu”– przemieszczając się pod falującą chustą, a tym samym prezentując swoje stroje karnawałowe. Będąc w samolocie, dokładnie zapoznały się z instrukcją bezpieczeństwa przed podróżą. Stewardesy zaprosiły dzieci do wspólnego lotu – zabawy. Dzieci fantastycznie tańczyły, pląsały. W górę rzucały kolorowe piłeczki. Czerwonymi i niebieskimi kartkami wymachiwały i falowały w rytm muzyki. Były kółka i tańce w parach oraz pociągi. Jedynie można było odpocząć podczas smacznego poczęstunku.
Zapraszamy do oglądnięcia wideo relacji ;)
Wspólna zabawa przyniosła dzieciom wiele radości. Wszyscy bawili się znakomicie! Wrażenia z lotu były niesamowite!
Dyskoteka z prawdziwym DJ-em? Jak najbardziej! Szaleństwo w strojach, fryzurach i makijażach dodatkowo rozgrzewało do tańca. Nie sposób było stać w kącie. Każdy uczestnik miał też możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
22 lutego grupa młodszych dzieci Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego odwiedziła Sopotnię Wielką, by wziąć udział w niezwykłych warsztatach astronomicznych. W tym niepozornym, ale jakże malowniczym miasteczku działa Stowarzyszenie POLARIS – OPP, które popularyzuje astronomię i nauki jej pokrewne wśród dorosłych, młodzieży i dzieci.
Na początek obejrzeliśmy przepiękną makietę Sopotni Wielkiej, wykonaną przez uczniów tutejszej szkoły. Profesjonalnie podświetlona, była pretekstem do ukazania problemu zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Wysłuchaliśmy też ciekawego wykładu na temat meteorytów. Obejrzeliśmy też rzadkie ich egzemplarze. Następnie weszliśmy do wnętrza modelu jednego z modułów Międzynarodowej Stacji kosmicznej ISS. Naszym zadaniem było samodzielne przeprowadzenie misji kosmicznej, według wskazówek z „centrum kontroli lotów”. Emocji było co niemiara. Gdy już myśleliśmy, że na zawsze zostaniemy w kosmosie (z otworów wentylacyjnych zaczął wydobywać się dym, a z głośników - nieprzyjemny dźwięk), nasz kapitan wraz ze swoim zastępcą, opanowali sytuację. Wszyscy odetchnęliśmy z ulgą, bo mogliśmy bezpiecznie wrócić na Ziemię.
To były niezapomniane chwile. Uświadomiły nam, jak niesamowity i tajemniczy jest kosmos!
W piątkowe popołudnie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Rodzinne granie w planszówki”. Frekwencja dopisała i w wyśmienitym gronie wspólnie poznawaliśmy nowe gry. Wśród najbardziej popularnych tytułów tym razem znalazły się „La cucaracha”, „Jednym słowem” oraz „Pszczółki”. Chłopcy natomiast wciągnęli się w toczenie walk z okresu II wojny światowej w grze „Memoir 44”. Turniej „Welcome to - miasteczko marzeń” zakończył się zwycięstwem Natalii Gawlas. Drugie miejsce zajęła Paulina Wawok, natomiast trzecia była Alicja Jaśkiewicz.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia wkrótce.
Czy tłusty czwartek wiąże się tylko z jedzeniem paczków? Otóż nie! Pączki można także zakodować. Można zrobić trasę dla takiego pączka, a po smacznych zadaniach zaprogramować swój wymarzony karnawałowy strój lub maskę. Te wszystkie „czary” klasa 1b i 1c, przy pomocy maty kodującej, wykonała dziś, w trakcie zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Dzieci wykazały się umiejętnościami orientacji w przestrzeni, logicznego myślenia, a także planowania. Każdy z uczniów zaprogramował własną trasę przy pomocy strzałek. Zadanie nie było łatwe, ale nasi podopieczni poradzili sobie mistrzowsko.
Gratulujemy postępów i oby tak dalej!
„Bo błąd w mowie – to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę.
Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali.
Język się smuci, choruje, gdy ludzie źle nim mówią.”
Janusz Korczak
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był dzisiaj okazją do ciekawych rozmów na temat naszej tożsamości, stosunku do polskich tradycji i języka. Zastanawialiśmy się nad rolą, jaką język polski odgrywa w naszym życiu. Uczniowie przygotowali na tę okazję ciekawe prezentacje, wzięli udział w potyczkach językowych, które okazały się dla nich nie lada wyzwaniem.
Zgodnie stwierdziliśmy, że nasz język skrywa jeszcze wiele tajemnic, czekających na odkrycie.
Prezentacja multimedialna w klasach 3. i 5d
(przygotowanie i przeprowadzenie lekcji - Magdalena Mrzygłód, nauczyciel języka angielskiego)
W piątek 8 i 14 lutego klasy 3 oraz klasa 5d wzięły udział w zajęciach otwartych, dot. profilaktyki wczesnej (utrwalania prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia) oraz profilaktyki pierwotnej (zapobiegania chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka).
Uczniom klasy 5d przybliżono pojęcie mikrobów, elementy ich morfologii oraz środowisko. Omówiono przyczyny chorób oraz reakcje układu odpornościowego na czynniki chorobotwórcze. Zaznaczono, iż nie wszystkie bakterie nam szkodzą. Niektóre dobre drobnoustroje chronią nasz organizm przed tymi szkodliwymi. Naturalna mikroflora jest „cegiełką” budującą naszą odporność. Bakterie tzw. probiotyczne znajdują się w naszych jelitach i pomagają nam w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych.
Czy wiesz, że…?
Bakterie, które żyją w ludzkich organizmach u dorosłego człowieka stanowią około 2 kg jego masy.
Czy wiesz, że…?
Liczba bakterii żyjących w naszym organizmie jest dziesięciokrotnie wyższa niż liczba naszych własnych komórek.
Uczniom klas 3. przybliżono środowisko mikrobów i pokazano, iż wirusy i bakterie mogą tworzyć piękno w naturze. Np. charakterystyczną barwę wody źródeł w Parku Narodowym Yellowstone – niebiesko-zieloną – tworzą sinice, które żyją w źródle; kolor żółty, znajdujący się na brzegu zbiornika, wynika z obecności innych bakterii-termofili. Niespotykane wzory na płatkach tulipanów tworzy wirus mozaiki tulipana.
”Tulipan dotknięty wirusem mozaiki tulipana”.
ZDJĘCIE ŹRÓDŁA Z YELLOWSTONE: ”Gorące źródło w Parku Narodowym Yellowstone w USA”.
Czy wiesz, że…?
W XVII wieku w Holandii bardzo cenione były tulipany dotknięte wirusem mozaiki tulipana – cena jednej takiej cebulki przekraczała wówczas średni roczny dochód Holendra.
Młodszym uczestnikom zajęć również wyjaśniono, dlaczego chorujemy i w jaki sposób nasze organizmy bronią się przed chorobami.
Zarówno uczniowie klasy 5d, jak i uczniowie klas 3. zostali zapoznani z podstawowymi zasadami higieny oraz zasadami dot. minimalizowania możliwości zakażenia (np. myj ręce mydłem, zasłaniaj nos i usta podczas kichania). Dzieci obejrzały krótki film instruktażowy o prawidłowym myciu rąk.
Na zakończenie zwięźle opisano dzieciom wirusy z rodzaju Coronavirinae, które naukowcy klasyfikują na 4 rodzaje.
Czy wiesz, że…?
Przeziębnie jest infekcją wirusową wywoływaną przez około 200 różnego rodzaju wirusów, w tym koronawirusy.
Dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami dot. unikania zakażeń.
21 lutego zapraszamy wszystkich, którzy lubią grać w planszówki, albo dopiero zamierzają rozpocząć tę fascynującą przygodę. Podczas spotkania będzie dostępna wypożyczalnia z dużą ilością gier, zaplanowany jest również turniej w grę "Welcome to - miasteczko marzeń", w którym będzie można wygrać planszówkę.
Zabierz rodzinę, sąsiadów, znajomych.... i dołącz do zabawy🙂
kiedy? w piątek
gdzie? stołówka szkolna SP27
o której? 16-18
W tym roku kolejny raz chcielibyśmy zaprosić wszystkich chętnych uczniów do udziału w akcji charytatywnej Wyślij pączka do Afryki.
W tłusty czwartek, czyli 20 lutego będą sprzedawane na terenie szkoły pączki w cenie 2,50 zł za sztukę. Jest to cena może dość wysoka, ale dzięki temu uda nam się zebrać więcej pieniędzy dla głodujących w Afryce.
Pieniądze zebrane ze sprzedaży pączków będą przekazane fundacji „Kapucyni i misje”.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.
pączki = posiłki dla osieroconych dzieci
pączki = opieka medyczna i leki dla dzieci
pączki = nowy oddział szpitala dla chorych dzieci
pączki = nowe domy dla ubogich
pączki = czysta, zdrowa woda z 2 nowych studni
pączki = edukacja dla dzieci z buszu
pączki = nowy budynek szkoły w buszu
pączki = remont 14 kaplic w wioskach
pączki = nowe boisko, plac zabaw, zajęcia dla dzieci i wiele innych
18 lutego w hali Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego „Victoria” odbyły się zajęcia w ramach Zimowej Akademii Sportu. Udział wzięły 2 klasy z naszej szkoły – 5b i 5d. Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom zimowych dyscyplin sportowych i wiedzy na ich temat. O swojej karierze opowiadał mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka. Na całej hali były rozstawione stacje, na których nasi sportowcy wykonywali różnorodne zadania sprawnościowe, imitujące wybrane dyscypliny zimowe. Po zaliczeniu zadania otrzymywali pieczątki na „karcie gracza”, na podstawie których dzieci dostały nagrody. Każdy z uczestników musiał także rozwiązać test z wiedzy na temat zimowych dyscyplin sportowych. Wróciliśmydo szkoły zmęczeni, ale zadowoleni.