W dniach 16–17 czerwca klasa 7c pojechała na wycieczkę. Na górskim szlaku nie brakowało dobrej zabawy, przygód i fantastycznego czasu w gronie przyjaciół.
W czerwcu br. w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty artystyczne, na których uczniowie (1a, 1b, 2a, 2c, 2c, 3a, 3b, 3c, 3d) mogli wykonać podarek na Dzień Ojca - własnoręcznie zdobiony przez siebie kubek. To już drugie tego typu warsztaty w naszej szkole.Wcześniej uczniowie malowali kubek dla mamy z okazji Dnia Matki. Przed zbliżającym się Dniem Ojca zastanawiali się, jaki prezent wykonać dla taty z okazji jego święta. Uczniowie szybko wpadli na pomysł, żeby mu również wręczyć kubek, który sami ozdobią.
Podczas warsztatów uczniowie namalowali na kubku wyraz TATA, który wypełnili skomplikowanymi elementami. Wymagało to od nich skupienia, koncentracji oraz precyzji. Porcelanowy kubek - bezcenny prezent - wyszedł oryginalnie. Malowanie kubków dostarczyło uczniom wiele zabawy oraz ogromną radość.
Wszystkiego najlepszego wszystkim TATOM z okazji ich święta!
W Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej, w dniach 16–18 czerwca Klub Gaja zaprosił uczniów naszej szkoły do wspólnych prac w ogrodzie. Klasa 7a zmierzyła się z usuwaniem gatunku inwazyjnego – rdestowca ostrokończystego, który zagraża rodzimej roślinności. Klasa 4a brała udział w warsztatach pszczelarskich „Życie pszczół. Co tak pięknie pachnie?” oraz warsztatach ogrodniczych „Pszczela stołówka”. Zapraszamy na fotorelację!
Dnia 11 czerwca odbyło się w szkole długo wyczekiwane wideo spotkanie z Gruzją.
Uczniowie biorący udział w projekcie eTwinning „Easteraround Europe” z klasy 7c i 6d mieli okazję spotkać się z uczniami ze szkoły LEPL Tbilisi Public School N207.
Zapraszamy na wideorelację!
W klasach szóstych odbyły się nietypowe lekcje matematyki, na których uczniowie zajmowali się szyciem …. figur przestrzennych. Starannie wycięte siatki ostrosłupów nawleczone na sznurek w jednej chwili zamieniały się w modele brył przestrzennych. Zadanie wymagało precyzji oraz umiejętności krawieckich :) Najpierw na twarzach uczniów pojawiło się zdumienie, jak to można szyć na matematyce, a następnie zauważyli, że nauczanie matematyki może odbywać się w niekonwencjonalny sposób.
Oto efekty naszych robótek ręcznych :))
Uczniowie klas 1a, 1b, 1c oraz 3c uczestniczyli w "Warsztatach czekoladowych". Zapoznali się z surowymi ziarnami kakao, dowiedzieli się, w jakim kraju rośnie, jak wygląda i dlaczego jest tak ważne w diecie każdego człowieka. Następnie wykonali pralinki i czekoladę, dodając różne składniki: suszone owoce, kokos, ziarna, zboża. Swoje czekoladki zapakowali w ekopudełeczko, które wcześniej samodzielnie ozdobili. Tego dnia zapach czekolady unosił się w całej szkole!
Oceny wystawione, pachnie już wakacjami – pora się trochę rozerwać! Po długich miesiącach spędzonych na zdalnym nauczaniu, postanowiliśmy spędzić czas aktywnie i odwiedzić kilka znajomych miejsc.
10 czerwca uczniowie klas 6d i 7a wybrali się na pieszą wycieczkę na Dębowiec i Szyndzielnię, a tydzień później znów na Dębowiec, skąd przeszli lasem nad zaporę w Wapienicy, a potem na lotnisko w Aleksandrowicach. Żar lał się z nieba, ale wszyscy dali radę. Każda z wycieczek wymagała od dzielnych piechurów przejścia dystansu około 17 kilometrów, w tym część odcinków pod górę.
W miejscach postoju uczestnicy integrowali się spędzając czas na wspólnych rozmowach. Jak miło było usłyszeć uczniowski śmiech rozbrzmiewający na Dębowcu, Szyndzielni i nad zaporą!
Taka zaprawa z pewnością przyda się przed wakacjami – warto dbać o dobrą kondycję.
14 czerwca w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego miał miejsce finał Konkursu Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych. Dwa dni później odbyło się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród dla wyróżnionych, finalistów i laureatów konkursu. Wśród finalistów znalazł się uczeń klasy 8a, Tymoteusz Przerwa-Tetmajer, któremu serdecznie gratulujemy świetnego wyniku i znalezienia się w gronie osób, dla których język angielski to przysłowiowa bułka z masłem (piece of cake)!
Uprawa cebuli dymki – sadzenie, pielęgnacja, podlewanie – jest łatwa i przyjemna. O tym przekonali się uczniowie klasy 1a, uczestnicząc w warsztatach z edukacji przyrodniczej. W klasie na parapecie założyli ogródek warzywny. Cebulki dymki posadzili w doniczkach i przez dwa tygodnie obserwowali wzrost rośliny. Zastanawiali się, czego roślina potrzebuje do życia, aby szybko doczekać się świeżego szczypioru. Spostrzeżenia dokonywane w trakcie obserwacji uczniowie systematycznie zapisywali w karcie obserwacji.
Podczas warsztatów oraz cyklu zajęć z edukacji przyrodniczej uczyli się planować i formułować wnioski. Dokumentowali i prezentowali rezultaty uprawy cebulek w klasie przez opowiadanie, rysowanie i pokaz. Uczniowie uznali, że warto uprawiać szczypior w doniczce, ponieważ posiada drogocenne składniki odżywcze. Sam uprawa cebulki dymki nie jest skomplikowana i może być prowadzona przez cały rok.
Ostatnio mieliśmy bardzo ciekawą lekcję. Nasza koleżanka Emilia opowiedziała nam o pszczołach. Dowiedzieliśmy się, że pszczoła w ciągu minuty macha skrzydełkami aż 11400 razy. W ulu może mieszkać 20000–40000 pszczół. Pszczółka żyje około 40 dni, a jej żądło służy do obrony przed innymi pszczołami. Na świecie żyje około 20000 gatunków. Gdyby nie pszczoły, nie byłoby 90 % pożywienia na świecie.
Emilia przygotowała również zajęcia plastyczne – wykonywaliśmy pszczółkę z rurki po papierze toaletowym, a na sam koniec zostaliśmy poczęstowani świeżutkim miodem :)
Wiosenna łąka: zielona trawa, stokrotki, tulipany, fioletowe i żółte kwiaty, motyle, biedronki… Tak ozdobiony własnoręcznie kubek lub filiżankę uczniowie z klasy 1a, 1b oraz 3c wykonali podczas warsztatów artystycznych dla swoich mam z okazji ich święta. Samodzielnie ozdabiali je farbami do porcelany i świetnie się przy tym bawili. Wykonując prezent dla mamy, uruchomili swoją wyobraźnię. Wykazali się zdolnościami plastycznymi.
Rezultatem artystycznych wyzwań w ramach tych warsztatów są wyjątkowe, niepowtarzalnie kubki i filiżanki. W ich udekorowanie uczniowie włożyli wiele serca.
Z okazji Dnia Dziecka klasa 1c i 3b przygotowały owocowe przekąski w postaci sałatek lub szaszłyków. Wykonane dania zachwycały bogactwem kolorów i smaków. Samodzielne przyrządzanie pysznych sałatek i szaszłyków, a następnie ich degustacja, sprawiły małym kucharzom dużo radości i satysfakcji.
W Dniu Dziecka uczniowie klasy 1a uczestniczyli w zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej„Matematyczna podróż - radość i pasja. Bawiąc – uczysz się, ucząc – bawisz się. Podczas zajęć uczniowie wykonywali różne zadania. Pokonując tor przeszkód oraz poruszając się zgodnie z kierunkami strzałek, obliczali działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20, a także rozwiązywali nietypowe zadania tekstowe.
Atrakcją tych zajęć były również zabawy ruchowe, zręcznościowe i konstrukcyjne.
Zabawy, w których uczestniczyli uczniowie, kształtowałyumiejętnościorientacji w przestrzeni, tworzenie rytmu z zastosowaniem liczb. Dodatkowo rozwijały umiejętności liczenia oraz rozwiązywania zadań arytmetycznych.
Uczniowie współpracowali w grupach, dzielili się swoimi pomysłami oraz prezentowaliwypracowane rozwiązania. Podczas wspólnych działańwykazali się dokładnością, cierpliwością i wytrwałością w pokonywaniu trudności. A w osiągnięciu sukcesów pomogły im między innymi zaradność, odwaga, śmiałość, spryt oraz pracowitość.
Zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej miały na celu rozwijanie kompetencji i zdolności matematycznych uczniów, uatrakcyjniły dzień, w którym dzieci obchodziły swoje święto.
W tym roku klasa 3c spędziła Dzień Dziecka bardzo aktywnie. Korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się na spacer po naszym mieście. Dzieci poznały wiele zabytków Bielska-Białej oraz ciekawe historie z nimi związane. Pan przewodnik opowiedział m.in. o Zamku Książąt Sułkowskich, katedrze pw. św. Mikołaja, Domu Tkacza oraz o Rynku Starego Miasta. Obowiązkowym punktem programu był plac Bolesława Chrobrego. Tu zrobiliśmy przerwę na odpoczynek i pyszne lody. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia wszystkie dzieci otrzymały niespodzianki.
Jakiś czas temu klasę 3b odwiedził wyjątkowy gość. Mimo że wydawał się niepozorny, to z łatwością zjednał sobie rzeszę fanów. Okazało się nawet, że trzecioklasiści mieli okazję widzieć go w podręczniku podczas tematu związanego z nowoczesnymi technologiami i robotami. Dzieci były bardzo zainteresowane obecnością nietypowego gościa i z zaciekawieniem oglądały jego umiejętności. Można było się z nim przywitać, przybić z nim piątkę, a nawet wykonać kilka tanecznych ruchów. Ciekawe, czy jeszcze kiedyś odwiedzi klasę 3b podczas zajęć komputerowych :)
Po pandemii wracamy z nowa porcją zainteresowań naszych uczniów.
Julia od niedawna zaczęła jeździć na deskorolce. Postanowiła podzielić się swoją pasją z koleżankami i kolegami z klasy. Opowiedziała nam, skąd pochodzi deskorolka i jak wyglądała na początku. Zaprezentowała „triki”, które potrafi wykonać, oraz udzielała lekcji jazdy na deskorolce. Było to niesamowite doświadczenie, plus 10 punktów do integracji klasy.
Mieliśmy okazję spróbować pracy metodą projektów. Rezultaty były zachwycające.
Zostaliśmy podzieleni na zespoły. Każdy z nas miał za zadanie znaleźć w obrębie swojej grupy informacje na temat zwierząt egzotycznych. Na zebranie informacji mieliśmy tydzień. Każdy bardzo przejął się swoją rolą i starał się dla zespołu przygotować jak najwięcej informacji. Po tygodniu zebraliśmy się w zespołach i wspólnie pracowaliśmy nad plakatem. Ustalaliśmy w obrębie grupy, które informacje są ważne i które zdjęcia najbardziej nam się podobają. Następnie efekty naszej pracy prezentowaliśmy naszym kolegom i koleżankom. Prace wypadły perfekcyjnie!
Niedawno uczniowie kl. I c oraz II c propagowali zdrowe odżywianie. Dzieci przygotowały na drugie śniadanie smaczne i kolorowe kanapki. Przyniosły same pożywne produkty: chleb, szynkę, ser, jajka, ogórki, pomidory, sałatę, paprykę, oliwki, szczypiorek i rzodkiewkę. Wspólnie zadbaliśmy o podstawowe zasady higieny, czyli umycie rąk przed wykonywaniem kanapek i odpowiednie przygotowanie stołu. Uczniowie wykazali się bogatą wyobraźnią. Z przyniesionych produktów powstawały kolorowe, wesołe kanapki. W efekcie niełatwej, ale pełnej radości i zapału pracy, powstały piękne, kolorowe, a co najważniejsze, zdrowe kanapki.
Smacznie, zdrowo, kolorowo!