Menu

  • Akcja czytelnicza: MIKOŁAJKOWE BAJANIE

    6 grudnia została przeprowadzona akcja głośnego czytania opowiadań o tematyce mikołajkowo - świątecznej. 

    Dziewczynki z klasy 5b, należące do Koła Miłośników Biblioteki, przeczytały dzieciom z klas 1–3 "Franklina i prezent świąteczny" oraz fragment książki "Cudowne Boże Narodzenie".

    Nasza inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem i mamy nadzieję, że zainteresowała ona młodego słuchacza, wprowadziła go w magię i niepowtarzalny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. 

  • Andrzejki w klasach 1–3

    Tańce, zabawa, rozrywka! To wszystko towarzyszyło uczniom klas 1–3 podczas tegorocznych andrzejkowych imprez. Kultywowanie rodzimej tradycji przyniosło nam wiele przyjemności, a odkrywanie kart przyszłości – śmiech i zaskoczenie. 

  • Spektakl teatralny „Smoki”. Wizyta klasy 2a i 2c w Teatrze Lalek Banialuka

    25 listopada uczniowie klasy 2a i 2c wybrali się do Teatru Lalek BANIALUKA w Bielsku-Białej. Uczestniczyli w spektaklu pt. „Smoki” – opowieści o wyjątkowym spotkaniu człowieka ze smokiem.

    Uczniowie z entuzjazmem śledzili przygody smoka Roara, człowieka Karola oraz Prosiaczka, którzy potrafili odrzucić uprzedzenia i strach. A fascynujące było to, że wspólnie wykonali trudne i niebezpieczne zadanie. Odszukali mamę Roara, która przebywała w świecie ludzi.

    Wzruszające i zabawne przedstawienie teatralne pomogło uczniom lepiej zrozumieć pojęcie tolerancji, akceptacji i potrzeby odkrywania świata.

    Aktorzy, muzyka, prawdziwa scena oraz pomysłowe kostiumy przyciągnęły uwagę młodych widzów i wywołały na ich twarzach prawdziwy zachwyt.  Efekty świetle niejednokrotnie zaskakiwały uczniów. Sprawiły, że bez problemu znaleźli się w świecie fantazji.

           Uczniowie aktywnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyliw spektaklu. Wielkim przeżyciem było dla nich także spotkanie z Prosiaczkiem – aktorem, który niedawno gościł
    w naszej szkole.

  • "Wprawka do dykcji oraz praca aktora" – warsztaty z aktorem Teatru Lalek Banialuka

     W listopadzie uczniowie klas 1–3 uczestniczyli w zajęciach warsztatowych "Wprawka do dykcji oraz praca aktora" z udziałem aktora Teatru Lalek Banialuka w ramach akcji "Dbamy o kulturę języka".
     Podczas warsztatów aktor stwierdził, że czytanie, pisanie i mówienie to podstawowe umiejętności, które należy bezustannie rozwijać. Dlatego cenne jest czytanie książek. Uczniowie oraz dorośli nie powinni zapominać o kontakcie z żywą sztuką,wystawianą na deskach teatru, ponieważ w teatrze mają niepowtarzalną szansę spotkać, usłyszeć i przeżyć przedstawienie. Zaznaczył, że aktorzy, muzycy, twórcy kostiumów i scenografowie muszą działać wspólnie. Aktor w rozmowie z uczniami podkreślił, że teatr angażuje wiele zmysłów oraz rozbudza ciekawość świata. A co najważniejsze, teatr kształtuje i pielęgnuje poprawną mowę.
    Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali aktora. Z zaangażowaniem uczestniczyli w ćwiczeniach artykulacyjnych. Chętnie i interesująco wypowiadali się na temat różnych rodzajów lalek teatralnych. Pod koniec warsztatów aktor zaprezentował marionetkę – lalkę poruszaną od góry za pomocą nitek lub drucików zawieszonych na tzw. krzyżaku.

    A może to niecodzienne spotkanie  rozbudzi u uczniów miłość do teatru i chęć zostania aktorem?

  • Planszoteka gra dalej…

    W piątek podczas naszego cotygodniowego spotkania Planszoteki ogrywaliśmy kolejne ciekawe tytuły. Tym razem w zajęciach wzięło udział jedenaście osób. Pierwsza grupa wcieliła się w "Achitektów 7 cudów świata". Oprócz szybkiej rozgrywki, uczniowie mogli zobaczyć,  jakie piękne budowle zaliczają się do tej grupy. Drugi zespół graczy  wybrał się na wycieczkę pociągiem,  grając we "Wsiąść do pociągu USA". Uczniowie starali się zbierać karty wagonów , aby móc tworzyć połączenia pomiędzy miastami wskazanymi na biletach. Tutaj walka byławyrównana, ale nie udało nam się dograć do końca tej partii. Na koniec jeszcze staraliśmy się urządzić "Domek" . Wszystkie projekty miały kuchnię, łazienkę, salon i szczelny dach,  więc poszło nam całkiem nieźle. Całe rozgrywki upłynęły w przyjaznej atmosferze. W kolejny piątek planujemy podróżować po USA, walczyć o władzę we Francji oraz bronić zamku Avelprzed tajemniczym Monstrum. Zapraszamy ;)

  • Święta tuż, tuż…

    Samorząd Uczniowski klas ósmych zadbał o świąteczną atmosferę w budynku przy ul. Emilii Plater. Dziękujemy autorom projektów o Bożym Narodzeniu w krajach anglojęzycznych i hiszpańskojęzycznych za udostępnienie swoich prac.

  • Zimowy Zlot Młodzieży – Mikołajki 2021

    4 grudnia grupa Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego Na szlaku wzięła udział w imprezie mikołajkowej, organizowanej przez PTTK „Podbeskidzie”.  Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, wróciliśmy chętnie do Chaty na Groniu, aby wspólnie spędzić ten przedświąteczny czas. Tradycyjnie ustroiliśmy choinkę marchewkami, jabłkami i słoninką, aby zwierzęta miały co jeść zimą. Spotkaliśmy się też z Mikołajem, od którego otrzymaliśmy prezenty. Grzaliśmy się przy ogniskach, piekąc kiełbaski i inne pyszności. Jednak najwięcej radości sprawił nam śnieg, który zalega już na górskich polanach.  Zabawom nie było końca ;)

  • ZĘBY, ŁUSKI I PAZURY – przyrodnicze poGADuchy

    W listopadzie uczniowie klasy 1a, 1b, 2a, 3a oraz 3c uczestniczyli w atrakcyjnych i interesujących warsztatach edukacyjnych, podczas których zobaczyli żywe zwierzęta – gady.

    Oglądali żółwia stepowego Pazurka.  Na rękach trzymali jaszczurkę – szybkiego i skocznego gekonatureckiego.  Dowiedzieli się, że potrafi on chodzić do góry nogami, mimo że nie ma kleju na nogach. Uczniowie z zachwytem obserwowali jaszczurkę z Azji, której po obfitym jedzeniu rośnie ogon, a nie brzuch. Bacznie przyglądali się mocno „opancerzonej” agamie.  A kameleon – mistrz kamuflażu – wzbudził w nich wiele emocji. Pod koniec warsztatówujrzeli dwa węże – Matyldę i Klementynkę.

    Uczniowie delikatnie dotykali gadów. Pokonali swój strach, dotykając jaszczurki i żółwia. Dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat tych zwierząt.

  • DYPLOM UZNANIA

  • „MIESZKAM W BESKIDACH”

    W ubiegłym  roku z powodu pandemii i nauczania zdalnego nie udało nam się wysłać prac klas 6 na konkurs plastyczny "Mieszkam w Beskidach" . W  tym roku już nie odpuszczamy.  Zebraliśmy najlepsze prace, które wezmą udział w konkursie. Czekamy z niecierpliwością na wyniki (luty 2022), a uczniom życzymy samych sukcesów i powodzenia!

  • Postcrossing – międzynarodowa wymiana pocztówek

    Od listopada w naszej szkole wdrażana jest nowa innowacja pedagogiczna pod hasłem „Pocztówkomania w SP27. Kreatywne podejście do nauki języków obcych poprzez wymianę pocztówek”. Opis innowacji można znaleźć TUTAJ. Innowacja skierowana jest na razie do uczniów klas 7 i 8, ale – jeśli Pocztówkomania się rozkręci – w przyszłości zostaną w nią włączone także klasy 5 i 6.

    Postcrossing, czyli wymiana pocztówek, odbywa się za pośrednictwem portalu Postcrossing.com, na którym nasza szkoła posiada założone konto. Na początku losowany jest adres osoby, do której należy wysłać kartkę. Kartkę otrzymuje uczeń od p. Izabeli Laskowskiej, a następnie oddaje ją z naklejonym znaczkiem i napisaną w języku obcym wiadomością do adresata. Bo taka jest „ukryta” idea Postcrossingu – wykorzystanie języka obcego w kreatywny sposób.

    W galerii możecie zobaczyć zdjęcia pocztówek, które już zostały wysłane. Trzy z nich trafiły do swoich adresatów – w galerii umieszczono również podziękowania za otrzymane kartki wysłane za pośrednictwem Postcorssing.com.

    Teraz czekamy na pierwsze pocztówki, które przyjdą na adres szkoły. Kiedy uzbiera się ich choćby kilka, z pewnością Was o tym poinformujemy!

    Happy Postcrossing😊

  • Wycieczka Koła Miłośników Biblioteki

    W piątek 19 listopada, w godzinach popołudniowych, Koło Miłośników Biblioteki wybrało się do Biblioteki Pedagogicznej w Bielsku-Białej przy ulicy Komorowickiej 48. 

    Podczas wycieczki zwiedziliśmy  ten niezwykły, zabytkowy budynek , który jest jednym z najpiękniejszych obiektów architektonicznych Bielska-Białej.  Zbudowany został w 1903 roku w stylu neorokokowym wg projektu Emanuela Rosta. 

    Zwiedziliśmy poszczególne wydziały biblioteki: Wypożyczalnię, Czytelnię, Wydział Informacyjno-Bibliograficzny, Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Wydział Zbiorów Audiowizualnych. Ponadto mieliśmy okazję zobaczyć miejsca niedostępne dla „zwykłego” czytelnika, takie jak: gabinet Emanuela Rosta, w którym znajduje się dzisiaj gabinet dyrektora Biblioteki Pedagogicznej oraz zabytkową oranżerię.

    Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach z wikliny papierowej, które były fajną zabawą. 

    Po mile spędzonym czasie wróciliśmy do domów w dobrych humorach:)

  • Rozstrzygnięcie V Szkolnego Konkursu Origami „Jesień w przyrodzie”

    Rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Origami, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniównaszej szkoły. Na konkurs przygotowano wiele ciekawych, pomysłowych i twórczych prac.

    Jury nagrodziło następujące prace:

    I miejsce:     Dominik Karwik 6a

    II miejsce:    Derii Hryhorii 2a

    III miejsce:   Dzrożdż Agata 4a, Rygiel Paulina 4c, Pająk Paulina 3b

    Wyróżnienia: Kubica Jonatan 6a, MikheidinYevhenii 2a, Kamińska Zofia 3c, Bielak Antonina 2b, Bielak Joanna 2b, Borys Zuzanna 2b, Smajek Julia 2b.

    Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!

  • JESIENNY KIERMASZ ROZMAITOŚCI

    W pierwszym tygodniu listopada w naszej szkole odbył się Jesienny Kiermasz Rozmaitości, podczasktórego były sprzedawane różnorodne prace wykonane przez uczniów klas 1–3.

     Uczniowie w czasie zajęć warsztatowych z pomocą swoich nauczycieli stworzyli prawdziwe dzieła. Klasy pierwsze wykonały kolorowe dżdżownice, makramy z darami jesieni orazlampioniki. Klasy drugie wyprodukowały kolorowe i pachnące mydełka w kształcie jednorożca, motylka, kwiatka. Natomiast klasy trzecie uszyły kolorowe breloczki oraz ozdobiły pomalowanymi szyszkami i gałązkami deseczki. Podczas kiermaszu można było także podziwiać mieniące się brokatem aniołki, świeczniki, zakładki do książek oraz choinki z filcu.
    Sprzedażą prac zajęli się chętni uczniowie z klasy 7b. Kiermasz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły. A cudeńka – prace plastyczne uczniów – na długo pozostaną w naszej pamięci.
    Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom w organizację oraz przebieg naszego kiermaszu.

               Filmik „Jesienny Kiermasz Rozmaitości” umieszczony na Facebooku naszej szkoły ukazuje oryginalne prace uczniów klas 1–3, które można było podziwiać i kupić podczas kiermaszu. 

  • Konkurs plastyczny „Mali ilustratorzy – wiersze Jana Brzechwy”

    W klasach 1–3 został zorganizowany konkurs plastyczny „Mali ilustratorzy – wiersze Jana Brzechwy". Zadaniem dzieci było stworzenie ilustracji do dowolnego wiersza Jana Brzechwy wybraną przez siebie techniką na kartce formatu A4.  Wyłonione prace zostały wysłane na międzyszkolny konkurs „W świecie Jana Brzechwy".

    Zwycięzcy etapu szkolnego to:
    klasy I:

    I miejsce Maja Mazur- 1a

    II miejsce: Maja Jarosz - 1b

    III miejsce: Nina Dąbrowska - 1c

    wyróżnienie: Paulina Kubies- 1b, Iga Żagań -1b

    klasy II:

    I miejsce: Kacper Hołyszko - 2a

    II miejsce: Krzysztof Duraj - 2a 

    III miejsce: Maciej Mąka klasa -2a

    wyróżnienie: Vanessa Kretek - klasa - 2a

    klasy III:

    I miejsce: Dominik Kuk - 3b

    II miejsce: Franek Mąka - 3c

    III miejsce: Malwina Imańska - 3a,

    wyróżnienie: Nikola Pająk - 3b

    Zwycięzcom gratulujemy i trzymamy kciuki za dalszy etap konkursu.

  • Pluszowe szaleństwo!

    25 listopada, w Dniu Pluszowego Misia, ósmoklasiści pisali próbny egzamin z matematyki, w ramach treningu przed właściwym egzaminem za pół roku.

    Żeby jednak osłodzić sobie nieco ten trudny czas, pierwsze cztery lekcje uczniowie spędzili w towarzystwie swoich maskotek i – może nie w domowych, ale prawie – pieleszach, a właściwie piżamach i szlafrokach. W sam raz na ocieplenie listopadowej, chłodnej aury. Samorząd Uczniowski wie, jak dbać o pozytywny nastrój 😊

  • Zwierzaki „Reksia”

    Po udanej zbiórce na rzecz schroniska dla zwierząt w grudniu 2020r., również w bieżącym roku szkolnym nasza placówka włączyła się w akcję pomocy dla  „Reksia”.

    W obu budynkach znajdują się wyznaczone miejsca, gdzie można przynosić karmę i koce dla zwierząt.

    Podopieczni schroniska czasem wymagają leczenia, a ich układ pokarmowy nie zawsze znosi pożywienie kiepskiej jakości, dlatego prosimy nie przynosić produktów innych niż wymienione w apelu schroniska:

    Potrzebujemy dla naszych podopiecznych karm wysokiej jakości (Purina, Husse, Brit, Josera, RoyalCanin), by dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników, zwłaszcza w okresie zimowym! Potrzebujemy koców, ręczników (bez wypełnienia), obroży, smyczy, piasku do kocich kuwet (żółty „Benek”).

    Podopieczni bielskiego schroniska dla zwierząt oraz ich opiekunowie serdecznie dziękują wszystkim osobom, które biorą udział w zbiórce.

    Rzeczy wymienione w apelu schroniska można przynosić do szkoły do końca listopada.

  • Pływacy spisali się na medal!

    17 listopada na basenie SP 36 odbyły się Drużynowe zawody pływackie dziewcząt i chłopców w ramach Mistrzostw Miasta.

    W skład drużyny wchodziło 8 osób (po dwie z rocznika 2009, 2010, 2011 i 2012 lub młodsi). Każda osoba miała do pokonania 50 m, a liczył się wspólny czas całej ósemki.

    Zarówno reprezentacja dziewcząt jak i chłopców wywalczyła w kategorii Igrzysk Dzieci brązowe medale.Gratulujemy udanego startu naszym sztafetom, które wystąpiły w składzie:

    Dziewczęta: Klementyna Dudziak z kl. 2a, Emilia Tybor z kl. 3b, Nikola Dudziak z kl. 4c, Maria Pawlus z kl. 4b, Oliwia Janowska z kl. 5a, Daria Blacha z kl. 5a, Milena Wańczyk z kl. 6a, Ewa Słowińska z kl. 7f.

    Chłopcy: Maksymilian Bielarczyk z kl. 3a, Leon Jastrzębski z kl. 3a, Miłosz Pocha z kl. 3b, Bartłomiej Mania z kl. 4c, TemurOvcharenko z kl. 5a, Maksymilian Jarosz z kl. 5b, Filip Oleksy z kl. 7d, Franciszek Wieczorkiewicz z kl. 7a.

    W przedstartowej rozgrzewce brali udział także: Karol Nawrocki z kl. 7d, Mateusz Kohut z kl. 7e i Maksymilian Feruga z kl. 4d.

  • Zbieramy herbaty owocowe!

  • WYCIECZKA DO WYTWÓRNI NAUKI, KULTURY I ZABAWY

    16 listopada klasy 4d oraz 5c udały się do Wytwórni Nauki, Kultury i Zabawy „Bajka Pana Kleksa” w Katowicach. Uczniowie mieli okazję być bohaterami tej bajki,  która opowiedziana tu jest w nowy, współczesny sposób, zwraca uwagę na ochronę środowiska i poszanowanie przyrody.  Wraz z jednym z bohaterów książki – Adasiem Niezgódką – przemieszczaliśmy się przez Ostatni Rezerwat Przyrody w poszukiwaniu zwierząt, a następnie do Krainy Szpaka Mateusza – w celu odnalezienia zaginionego guzika z czapki Bogdyhanów. Potem udaliśmy się do Królestwa Bajdocji, gdzie płynęliśmy statkiem, zanurzyliśmy się w wodach Abecji, aż dotarliśmy na Planetę Fantazji, gdzie niektórzy udali się w kosmiczną podróż w poszukiwaniu ciał niebieskich.

    Przez cały dzień braliśmy udział w eksperymentach, zabawach, rozwiązywaliśmy zagadki, bo przecież nauka przez zabawę to najskuteczniejsza metoda, a w Akademii Pana Kleksa nie ma tradycyjnych lekcji.

    „Pamiętajcie chłopcy – rzekł do nas na samym początku Pan Kleks – że nie będę was uczył ani tabliczki mnożenia, ani gramatyki, ani kaligrafii, ani tych wszystkich nauk, które są zazwyczaj wykładane w szkołach. Ja wam po prostu pootwieram głowy i naleję do nich oleju”.​

    – Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • SP nr 27
    ul. Zofii Kossak-Szczuckiej 19
  • 33 815 83 52

Galeria zdjęć