Menu

  • Narodowe Święto Niepodległości

    Jak co roku wzięliśmy udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

    10 listopada, punktualnie o godzinie  11:11 wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. W tym samym czasie wystawiliśmy też wartę honorową  na cmentarzu żydowskim, przy pomniku upamiętniającym żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.      

    11 listopada wraz z pocztem sztandarowym reprezentowaliśmy szkołę w miejskich obchodach święta. Uczestniczyliśmy w nabożeństwie w intencji Ojczyzny, a następnie w Apelu Pamięci na cmentarzu  Wojska Polskiego.  Powagi obchodom dodała asysta kompanii honorowej i orkiestra 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.   

    Miłą niespodzianką okazało się spotkanie z członkami Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Pilot Mieczysław Herzyk, podpułkownik Wojska Polskiego opowiedział nam o walkach polskich lotników w czasie II wojny światowej i zaciekawił osobistymi wspomnieniami z początków swojej służby.

    Pełni pozytywnych wrażeń i optymistycznych myśli wróciliśmy do swoich domów.

  • KONKURS NA NAJLEPSZY PRZEWODNIK PO STOLICY POLSKI – ROZSTRZYGNIĘTY!

    I miejsce – Dominik Karwik, kl. 6a

    II miejsce – Adam Ścibor, kl. 5a

    III miejsce – Agnieszka Caputa, kl. 7d

    Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

  • Turniej gry "Karak"

    5 listopada zgromadzili się śmiałkowie gotowi wyruszyć po bogactwa zamku Karak. Wśród pretendentów do championa znaleźli się: czarodziej, wojownik, złodziejka, czarnoksiężnik, mistrz miecza oraz wyrocznia. Każdy chciał wykorzystać swoje umiejętności do przechytrzenia potworów i zdobycia skarbów. Podczas zmagań panowała świetna atmosfera i uczniowie starali się osiągnąć jak najlepsze wyniki, aby awansować do rundy finałowej.
    W drugim etapie zmagań znaleźli się:  Julia Hytryniewicz, Szymon Ostrowski, Mateusz Mrozek, Mateusz Duraj i Hubert Gruszecki. Finał turnieju był bardzo zacięty i każdy starał się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Po pokonaniu smoka podliczyliśmy punkty i rozdaliśmy nagrody. I miejsce oraz grę Karak otrzymał Szymon Ostrowski, II miejsce z grą Party Time przypadło Hubertowi Gruszeckiemu, natomiast III miejsce z grą Telepatia zdobyła Julia Hytryniewicz. Dziękujemy wydawnictwu ALBI za wypożyczenie gier oraz przekazanie cennych nagród na potrzeby turnieju. Zabawa była wyśmienita.

  • Dzień Postaci z Bajek

    W piątek, 5 listopada  na korytarzu przed biblioteką panowała iście bajkowa atmosfera za sprawą obchodów Dnia Postaci z Bajek. 5 listopada urodził się Walt Disney, więc wybrana data święta nie jest przypadkowa. Podczas przerw uczniowie odgadywali kalambury z bohaterami książek  przygotowane przez Koło Miłośników Biblioteki. Zabawa była doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

  • Uwaga konkurs!

  • Día de Los Muertos en México

    Na lekcjach języka hiszpańskiego w klasach 7 i 8 przeprowadzona została lekcja kulturowa na temat Święta Zmarłych w Meksyku. To kolorowa i radosna fiesta, która łączy ze sobą tradycję chrześcijańską z obrzędami mającymi swoje korzenie w epoce prekolumbijskiej. Typowymi elementami Día de Los Muertos są tradycyjne stroje, udekorowane ołtarzyki dla zmarłych, świece, barwne czaszki i pomarańczowe kwiaty aksamitki. Symbolem tego dnia jest La Catrina, postać kobiecego szkieletu w strojnej XIX-wiecznej sukni i bogato zdobionym kapeluszu. Przypomina ona o tym, że wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi.

    Poniżej przedstawiamy zdjęcia projektów wykonanych przez uczniów klas ósmych z okazji Día de Los Muertos.

  • W podziemnym Olkuszu

    30 października grupa SKKT odwiedziła urokliwe miasteczko położone w województwie małopolskim. Zmierzaliśmy na Rynek, a dokładnie – do jego części podziemnej.  Tam znajduje się niezwykłe muzeum, które pozwala odbyć podróż w czasie do przeszłości  Srebrnego Miasta, do czasów jego powstania, funkcjonowania  olkuskich kopalni, w których wydobywano ołów,srebro i cynk i do innych ważnych momentów z dziejów Olkusza.

    Dużą atrakcją okazały sięliczne multimedia, czyli filmy, animacje, prezentacje, nagrania dźwiękowe i gry, jak również instalacje i eksponaty interaktywne. Poznawanie historii w taki sposób z pewnością pobudziło naszą wyobraźnię ze zdwojoną mocą.

  • Sadzimy żonkile

    25 października uczniowie  klasy 7a wraz  z nauczycielami  – panią Małgorzatą Byrską-Kliś oraz panią Barbarą Czajką zasadzili przed szkołą żonkile - symbol nadziei, wiary w lepsze jutro, ale również wsparcia osób chorych.  Działanie to odbyło się w ramach  akcji "Pola Nadziei", w której rokrocznie bierzemy udział.

  • „Playing at being a writer – zabawa w pisarza”

    Konkurs rozstrzygnięty!!!

    Wyniki:

    I miejsce – Marika B. z klasy 2c

    II miejsce – Nikola D. z klasy 4c

    III miejsce – Alicja J. z klasy 6a

    Wyróżnienia:

    Paulina R. z klasy 4c

    Lena S.a z klasy 4a

    Gratulujemy laureatom!!!

  • Koło „Spotkania z kulturą” na 9. FotoArtFestival

    W sobotę, 16 października  uczniowie kl. 6 i 7 obejrzeli 3 wystawy zorganizowane w ramach 9. międzynarodowego biennale fotograficznego. Wybraliśmy się do Domu Kultury „Kubiszówka” na wystawę prac M. Leji„Loners” i grupową wystawę FotoOpen. Obejrzeliśmy projekt T. Sikory „Obrazy na nowo odkryte”  w ogrodzie Willi Sixta.   Na koniec podziwialiśmy prace Avani Rai z Indii: „Codzienne życie” i Pham Huy Trung’a z Wietnamu: „Mój Wietnam”  eksponowane w Bielskim Centrum Kultury.

  • Wizyta w Teatrze Banialuka

    W czwartek klasy I i III  miały okazję obejrzeć spektakl pt. “Czasowątki” w Teatrze Banialuka w Bielsku- Białej. Spektakl ten powstał z okazji obchodów 70-lecia połączenia Bielska i Białej w jeden organizm administracyjny. Widowisko odnosi się do przeszłości (początków obu miast, ich rozwoju), współczesności i przyszłości. To plastyczna, choreograficzna i muzyczna impresja na temat miejsc i zdarzeń. Dla młodego widza, który dopiero wchodzi w świat teatru, to niezwykłe i rozwijające doświadczenie.  Uczniowie z ciekawością oglądali spektakl, a po powrocie do szkoły dyskutowali na jego temat. Ten dzień dostarczył dzieciom niesamowitych wrażeń dźwiękowych i wizualnych, które zapamiętają na długo.

  • Lekcje plastyki w klasach czwartych

    Klasy czwarte podczas październikowych lekcji plastyki poznają tajemnice linii i kreski. Ich piękne prace, przedstawiające jesienne liście,  zdobią nasz szkolny hol. Zobaczcie sami.

    Uczyli się też wypełniać płaszczyzny deseniem, jak i projektowali swój własny. Prace wyszły przepiękne, ażurowe, kolorowe…
     

  • Zapraszamy na kiermasz :)

  • Szkolny skills challenge za nami

    We wtorek 26 października odwiedzili nas trenerzy z Fundacji Marcina Gortata i przeprowadzili zajęcia w ramach projektu Szkolny Skills Challenge 2021. Do zajęć zgłosiło się bardzo dużo szkół, a my zostaliśmy wybrani jako jedna z 40 w całej Polsce. Podczas zajęć prowadzący przybliżyli nam działanie fundacji oraz samą ideę zajęć. Po intensywnej rozgrzewce uczniowie zostali zapoznani z torem przeszkód, który mieli za zadanie pokonać w jak najkrótszym czasie. Podczas rywalizacji trzeba było się wykazać: szybkością, równowagą, celnością podań, prowadzeniem piłki, kozłowaniem oraz zwinnością. Uczestnikom najwięcej trudności sprawiło celne podanie z odległości około 3 m. Zabawa była świetna,  uczniowie wspierali się wzajemnie. Rywalizację wśród dziewcząt wygrała Oliwia Tokarska (4B), natomiast wśród chłopców Emil Paździora (5a). Nasi zwycięzcy będą teraz czekali na wyniki w innych szkołach i ewentualny awans do ścisłego finału. Fotorelacja z imprezy powstała dzięki Nadii Tokarskiej (7a).

    Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia galerii wydarzenia.

  • Dzień Kolorów

    W dniu 25 października celebrowaliśmy w szkole Dzień Kolorów. Uczniowie oraz nauczyciele swoim ubiorem podkreślili, iż jesień to niezwykły czas, w czasie którego przyroda rozświetla się mnogością barw. Uśmiech przez cały dzień nie schodził z niczyjej twarzy. W końcu nie zawsze zdarza się okazja, by zaprezentować w szkole czerwony strój baletnicy czy niebieski uniform piłkarski. Nie zawsze też nauczyciele ubrani są na różowo czy fioletowo. 
    Wszystkie klasy uczestniczyły w konkursie na Najbardziej Kolorową Gromadę. W tym roku poziom był bardzo wysoki, a o wygranej decydowały detale.
    Wśród klas młodszych najlepsza okazały się klasa 2b. Drugie miejsce zajęła klasa 1b. Na trzecim miejscu uplasowały się klasy 1c i 2c.
    W grupie klas 4–7 wygrała klasa 4c, na drugim miejscu znalazła się klasa 4b, a trzecie miejsce przypadło klasie 5b.
    W klasach ósmych najlepsza była klasa 8b.
    Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w zabawę!

  • Rozpoczęcie akcji Pola Nadziei

    W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji Pola Nadziei. Uczniowie wraz z koordynatorem wzięli udział w jej  inauguracji. Nabożeństwu  ekumenicznemu w kościele NMP Królowej Polski przewodniczył bp Piotr Greger. Organizatorem akcji jest Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne, które prowadzi w Bielsku-Białej stacjonarne Hospicjum im. Jana Pawła II i od dwóch lat także Hospicjum domowe. 
    Z tej okazji otrzymaliśmy cebulki żonkili, symbolizujące ruch hospicyjny, które posadzimy przy naszej szkole.

  • Pomagamy hospicjum

    Organizatorzy akcji Pola Nadziei  składają serdeczne podziękowania  wszystkim rodzicom i  uczniom, którzy wzięli udział w zbiórce środków higienicznych dla podopiecznych Hospicjum św. Jana Pawła II . Zebraliśmy m.in. 153 gąbki, 186 mydeł w płynie, 150 opakowań wilgotnych chusteczek, 10 opakowań chusteczek higienicznych, 14 paczek pieluchomajtek, 5 paczek podkładów higienicznych,  120 paczek ręczników papierowych, 35 kostek mydła, 92 paczki maszynek do golenia, 4 pasty do zębów, pianki  i żele do mycia oraz  szampony. Zebrane artykuły zostały w piątek przekazane do Hospicjum stacjonarnego im. Jana Pawła II.

    Uczniowie klas 7. i 8.wykonali też kartki okolicznościowe wraz z życzeniami, które zostały wręczone podopiecznym 22 października br.

    Dziękujemy! 

    Koordynatorki:  M. Byrska-Kliś i B. Czajka

  • Z ekologią na Ty

    Świetlica szkolna wraz z klasą 1c biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym  Z ekologią na Ty. Projekt powstał w oparciu o aktualną podstawę programową oraz szósty kierunek polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022: Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach.  Zrealizowano  zadanie z modułu IV - Eko zdrowie - Dzień Zdrowego Śniadania.  Z tej okazji uczniowie przygotowali śniadanie, które miało dać wszystkim energię do pracy, zabawy i nauki. Takie śniadanie to najlepszy start w nowy dzień!

  • Święto Drzewa w Bielsku-Białej

    W tym roku 19 edycja Święta Drzewa w Bielsku-Białej odbyła się 15 października w Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z SP nr 27 oraz uczniowie VIII liceum Ogólnokształcącego.

    Uroczystości rozpoczęły się wspólnym sadzeniem czterech klonów kulistych. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych. Zdobywali wiedzę na temat dzikich zwierząt w mieście, m.in. ptaków i małych ssaków, i zbudowali dla nich budki lęgowe. Zapoznali się z różnymi gatunkami zapylaczy, wysłuchali opowieści o pszczołach i zrobili samodzielnie świecę z wosku pszczelego. Dzieci i młodzież wysłuchały opowieści  w języku angielskim Georginy Keable o drzewach i naszych relacjach z naturą. Zajęcia połączone były z pracami porządkowymi w Tajemniczym Ogrodzie i usuwaniem rośliny inwazyjnej – rdestowaca ostrokończystego.

    Gośćmi specjalnymi byli:  Jarosław Klimaszewski – Prezydent  Miasta Bielska-Białej, Adam Ruśniak – z-ca Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Dariusz Gajny – miejski ogrodnik, Dorota Wiewióra – przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej oraz GeorgianaKeable – angielska opowiadaczka, prekursorka odrodzenia sztuki opowiadania w Norwegii i Anglii.

  • „Psia kupa nie posprząta się sama” – konkurs miejski

    Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski ogłosił konkurs dla uczniów bielskich szkół podstawowych i średnich na wykonanie pracy plastycznej,  zachęcającej mieszkańców miasta do sprzątania po swoich psach. Celem konkursu jest zaangażowanie dzieci i młodzieży w rozwiązywanie problemu nieczystości, pozostawianych w przestrzeni publicznej, a także rozbudzanie zainteresowania środowiskiem naturalnym  oraz kształtowanie poczucia estetyki.

    Nasi uczniowie  chętnie wzięli udział w tym konkursie. Zakwalifikowanych zostało  76 prac, które różniły się od siebie pomysłem i techniką.  Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki!

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • SP nr 27
    ul. Zofii Kossak-Szczuckiej 19
  • 33 815 83 52

Galeria zdjęć