Menu

O szkole

Innowacje pedagogiczne

2021/2022

„Pocztówkomania w SP27. Kreatywne podejście do nauki języków obcych
poprzez wymianę pocztówek”

Autor: Izabela Laskowska

             Realizacja: Nauczyciele języków obcych

             Rodzaj innowacji: Innowacja metodyczna

             Termin realizacji: listopad 2021 – maj 2023

WSTĘP

Naturalną cechą dziecięcej osobowości jest niczym nieskrępowana ciekawość poznawania świata. Pojawia się już w wieku wczesnodziecięcym, a proces edukacyjny dziecka powinien tę ciekawość podtrzymywać
i stymulować. Jednak czy tak jest naprawdę? Przykrym, ale zauważalnym procesem w rozwoju dzieci
i młodzieży jest zauważalny spadek zainteresowania dzieci treściami, które oferuje szkoła; dzieci przenoszą często swoje zainteresowania w miejsca pozaszkolne. Warto zatem zadać pytanie: czy jako nauczyciele jesteśmy w stanie zainspirować dzieci do działań, w których ciekawość pozostaje głównym motorem, a ich realizacja odbywa się za pośrednictwem placówki oświatowej?


CHARAKTERYSTYKA INNOWACJI

Innowacja, jaką pragnę wprowadzić w funkcjonowanie naszej placówki ma na celu dostarczenie uczniom materiału do aktywności w domenie szeroko pojętej kreatywnościi ciekawości młodych ludzi. Obejmować ona będzie następujące obszary:

Poznawczy: uczniowie nabywają wiedzę o miejscach na świecie, dokąd będą wysyłać pocztówki oraz skąd będą je otrzymywać. To możliwość samodzielnego zdobywania wiedzyo świecie poprzez żywy kontakt z innymi ludźmi. Inicjując kontakt w formie krótkiego tekstu uczniowie nabywają także świadomości miejsca, z którego pochodzą i z którym się identyfikują – jego charakterystyczne cechy (np. położenie u podnóża Beskidów, zabytki, historia) oraz odległości, jaką pokona każda z wysłanych pocztówek.

Językowy: uczniowie wykorzystują w praktyce swoją wiedzę i umiejętności z zakresu języka obcego,
w szczególności umiejętność pisania oraz czytania tekstów. Jest to okazja do przećwiczenia struktur gramatycznych, słownictwa i wyrażeń w języku angielskim, niemieckim lub hiszpańskim. Pisanie samo
w sobie staje się wówczas motywacją, gdyż pokazuje możliwości, jakie daje opanowanie obcego języka. Ponadto, uczniowie uczą się korzystaćw rozsądny sposób z zasobów internetowych, wykorzystując np. tłumacze kontekstowe lub słowniki dostępne online. Warto także dodać, że krótkie formy pisemne (niegdyś list, dziś email) są stałym punktem w egzaminie ósmoklasisty – za wypracowanie uczeń może otrzymać aż 10 punktów.

Społeczny: uczniowie nawiązują relacje z ludźmi z całego świata i przekonują się o tym, że mają możliwość komunikowania się poza swoim najbliższym otoczeniem. Jednocześnie jest to poniekąd szansa na zapoznanie dzieci i młodzieży z zanikającą dziś tradycją wysyłania kartek pocztowych z pozdrowieniami. Dodatkowo, uczniowie biorący udział w wymianie pocztówek zyskują temat do dyskusji podczas przerw, lekcji języka obcego czy godzin wychowawczych. Ponieważ planowane jest zaangażowanie w pisanie pocztówek Samorządu Uczniowskiego, akcja ma szansę dodatkowo stać się elementem integrującym.

Promocyjny: akcja wymiany pocztówek oraz jej efekty w postaci wysłanych i otrzymanych kartek zostaną nagłośnione na stronie internetowej szkoły oraz na jej profilu na Facebooku. Ponieważ pocztówki są konkretnym „produktem” takiej wymiany, uczniowie będą mieli szansę ich dotknąć, przeczytać, obejrzeć.
W momencie, kiedy pocztówek zbierze się już spora ilość, zostanie zorganizowana wystawa kartek pocztowych, które przyjdą na adres szkoły, wrazz informacją dot. miejsc, z których zostały wysłane.

NOWATORSKI CHARAKTER

Nowatorski charakter innowacji polega na:

- Wykorzystaniu do wymiany pocztówek portalu Postcrossing.com, za pomocą którego wykonuje się losowanie adresu do wysłania pocztówki. To połączenie tradycji z nowoczesnymi środkami multimedialnymi.

- Zachęcaniu uczniów do nauki języka możliwością jego praktycznego wykorzystaniaw tworzeniu krótkich tekstów oraz czytaniu tekstów na kartkach przesłanych do szkoły.

- Motywowaniu uczniów do pisania pocztówek możliwością uzyskania dodatkowej ocenyz aktywności
z języka obcego.

- Wykorzystywaniu przez nauczycieli języków obcych materiałów metody „using realia”, czyli włączania w proces edukacji materiałów z innych krajów i kultur.

- Integrowaniu środowiska uczniów wokół idei wymiany pocztówek (postcrossingu).

SPODZIEWANE EFEKTY

- Uczniowie poszerzą swoją wiedzę na temat świata oraz ludzi z innych krajów.

- Uczniowie poszerzą swoją wiedzę na temat własnego miejsca zamieszkania wyrażanąw języku obcym.

- Uczniowie podniosą swoje umiejętności w zakresie rozumienia krótkich tekstów pisanychw języku obcym.

- Uczniowie podniosą swoje umiejętności w zakresie tworzenia krótkich wypowiedzi pisemnych.

- Uczniowie będą korzystać z nowoczesnych środków wspomagających naukę języka w celu stworzenia tekstu na pocztówkę.

- Uczniowie uzyskają dodatkową motywację do nauki języków obcych stosując ten językw praktyce.

- Uczniowie uzyskają okazję do integracji wokół tematu wymiany pocztówek.

- Nauczyciele języków obcych uzyskają możliwość wykorzystywania tekstów innych, niż sztucznie stworzone teksty podręcznikowe.

- Szkoła uzyska możliwość dodatkowej promocji w postaci publikacji na stronie internetowej szkoły, wpisów na portalach społecznościowych oraz wystawy pocztówek.

- Poznawczy: uczniowie nabywają wiedzę o miejscach na świecie, dokąd będą wysyłać.

 

2019/2020

Kodowanie –  nie tylko na dywanie! 

Klasa 1b i 1c miały okazję do zabawy w programowanie z pomocą ozobota Evo. Z okazji dnia dinozaura, który w kalendarzu widnieje 26 lutego, bohaterami naszych zakodowanych zajęć były właśnie dinozaury. Mieliśmy do zaprogramowania drogę wykonaną z drewnianych puzzli. Nasz robot miał skręcić w prawo, zawrócić, a następnie na skrzyżowaniu pojechać prosto. Zadanie zostało wykonane perfekcyjnie. Dzieci wykazały się zdolnością współpracy i logicznego myślenia.

2019/2020

„Zakodowany tłusty czwartek”

Czy tłusty czwartek wiąże się tylko z jedzeniem paczków? Otóż nie! Pączki można także zakodować. Można zrobić trasę dla takiego pączka, a po smacznych zadaniach zaprogramować swój wymarzony karnawałowy strój lub maskę. Te wszystkie „czary” klasa 1b i 1c, przy pomocy maty kodującej, wykonała dziś, w trakcie zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Dzieci wykazały się umiejętnościami orientacji w przestrzeni, logicznego myślenia, a także planowania. Każdy z uczniów zaprogramował własną trasę przy pomocy strzałek. Zadanie nie było łatwe, ale nasi podopieczni poradzili sobie mistrzowsko.
Gratulujemy postępów i oby tak dalej!

 

2019/2020

„Zaprogramuj marzenia”

Jakie umiejętności ma klasa 1b? Różne! I jest ich coraz więcej.  Kolejnym tematem zadania klasy 1b były zakodowane Walentynki. Na macie kodującej dzieci ustawiały kolorowe kubeczki, zgodnie z dyktandem słownym. Udało nam się odkodować połowę serca. Ale co z drugą połową? Tu już wykorzystaliśmy umiejętności przestrzenne. Zadaniem dzieci było poukładanie kolorowych kubeczków  po drugiej stronie, zgodnie z zasadami osi symetrii. Uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem doskonale. Podsumowaniem zajęć było odkodowanie napisu na karcie pracy. Także to zadanie nie sprawiło naszym podopiecznym trudności.

Poza kodowaniem potrafimy już czytać i to całkiem nieźle. Żeby  cała nasza szkoła się o tym dowiedziała, odkodowaliśmy napis, z którego wykonaliśmy wielką zakładkę do książki. Zakładka była prezentem dla Pań pracujących w naszej Bibliotece, w podziękowaniu za zapoznanie nas  w ciekawy sposób z zasadami, które tam obowiązują, i właśnie tam można ja zobaczyć.  Bardzo dziękujemy!

    

Zabawa w teatr? Czemu nie!
Jeszcze lepiej,  kiedy można samodzielnie wykonać występujące postaci i wymyślić scenariusz. Było pracowicie, wesoło, pomysłowo, a przy tym wszystkim bardzo ciekawie. Kto wie, może kiedyś ktoś z nas naprawdę zostanie aktorem:)

2019/2020

Kodowanie na dywanie

Kodowanie na dywanie  to cykl zajęć zainspirowanych programem  Uczymy dzieci programować.

Celem jest propagowanie nauki programowania wśród dzieci,  rozwijanie logicznego, algorytmicznego myślenia, zadaniowe podejście do stawianych problemów.

W piątek, w czasie zajęć świetlicowych, klasa 3b miała okazję  brać udział w zajęciach z kodowania w trybie offline, czyli przy pomocy maty kodującej. Tematem zajęć była popularna gra komputerowa Minecraft. Zadaniem dzieci było zakodowanie sobie nawzajem poszczególnych liter hasła. Po odkodowaniu hasła odbyła się rozmowa na temat tworzenia w/w gry komputerowej. Ostatnim zadaniem było odkodowanie postaci z gry Minecraft. Uczniowie świetnie poradzili sobie z postawionymi zadaniami. Efekty naszych działań widoczne są na zdjęciach.

2019/2020

Zabawy z matą kodującą…

Klasa 1b rozpoczęła swoją przygodę z matą kodującą, w ramach innowacji „Zaprogramuj marzenia”. Pierwsze zadanie dotyczyło bajki o Czerwonym Kapturku. Na macie kodującej zostały rozłożone obrazki z poszczególnymi fragmentami bajki oraz koszyczki. Zadaniem dzieci było takie poruszanie się po planszy, żeby zebrać obrazki w odpowiedniej kolejności, zgodnej z przebiegiem wydarzeń w bajce. Każdy uczestnik, który stanął na obrazku, miał za zadanie opowiedzieć dany fragment „Czerwonego Kapturka”. Jeżeli dziecko stanęło na koszyczek, miało do przeczytania wyraz związany z bajką.
Do zabawy zaprosiliśmy uczniów klasy 1c. Uwieńczeniem zabawy była praca plastyczna – wykonaliśmy kukiełki przedstawiające postaci z bajek.

  

Wiadomości

Kontakt

  • SP nr 27
    ul. Zofii Kossak-Szczuckiej 19
  • 33 815 83 52

Galeria zdjęć