Menu

O szkole

Bielski Model Wspomagania Pracy Szkół

   Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 27 biorą udział w cyklicznych szkoleniach w ramach Bielskiego Wspomagania Szkół i Placówek Oświatowych.

W roku 2016/17 wybraliśmy cykl warsztatów dotyczących asertywności - Wprowadzenie do asertywnej współpracy z rodzicami uczniów, prowadzone przez p. Małgorzatę Błachut, a także dotyczące rozwijania uzdolnień matematycznych dzieci w ostatnim roku wychowania przedszkolnego i w pierwszym roku edukacji wczesnoszkolnej (wg koncepcji prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej).  W ramach tych szkoleń uczestniczyliśmy w warsztatach Sztuka konstruowania gier oraz Orientacja przestrzenna. Realizacja ćwiczeń, mających na celu wspomaganie orientacji przestrzennej dzieci  w wieku przedszkolnym i szkolnym, prowadzonych przez  p. Jana Amosa Jelinka. Kolejnym etapem były warsztaty pt.: Kształtowanie umiejętności liczenia. Prowadzenie ćwiczeń wspomagających dzieci
w umiejętności liczenia,
prowadzone przez p. Ewę Zielińską.

      W obecnym roku szkolnym kontynuujemy kształcenie w kierunku rozwijania uzdolnień matematycznych dzieci, ale także przystąpiliśmy do szkoleń nt. cyberprzemocy wśród uczniów - Cyberprzemoc – świadomość społeczna, prowadzonych przez p. Dariusza Krzywiznę. Kolejnym etapem będą warsztaty pt.: Nowe technologie w pracy nauczyciela a rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów, prowadzone przez p. Wojciecha Zuziaka.

Szkolenia i warsztaty, w których bierzemy udział wzbogacają naszą wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim są inspiracją do podejmowania szeregu działań, tworzenia innowacji, wzbogacania i unowocześnienia procesu dydaktycznego.

 

 

„POLSKA  NIEPODLEGŁA”

zajęcia z edukacji matematycznej w klasach 1–2

innowacja pedagogiczna

      

           Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole podjęto wiele działań, mających na celu przybliżenie uczniom historię naszego kraju. Przykładem tych działań są między innymi przeprowadzone w dniu 21 listopada br. zajęcia z edukacji matematycznej w ramach innowacji pedagogicznej z udziałem uczniów z klasy 1b, 1d i 2a.

         Uczniowie wspólnie wykonywali ćwiczenia, rozwijające orientację przestrzenną w schemacie własnego ciała. Utrwalali oraz  różnicowali prawą i lewą stronę. Zawiązane na prawej ręce kotyliony o barwach narodowych, pomogły im w odtwarzaniu rytmów (rękami, nogami) wg poleceń grupy dzieci. Towarzyszyły im pluszowe misie, symbolizujące białą  niedźwiedzicę przygarniętą i oswojoną w jednym z polskich batalionów, walczących w 1918 roku o niepodległość Polski.  

            W grupach pierwszoklasiści sprawnie obliczali działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Porządkowali wyniki od najmniejszej do największej liczby - porządkowali sylaby.  Ułożone zdania prezentowali pozostałym kolegom: „Cieszymy się z niepodległości Polski”, „Piękna jest nasza Polska cała!”

 

           Największą atrakcją tych zajęć było wspólne tworzenie flagi Polski poprzez naklejanie białych i czerwonych pasków na folię. Naklejanie pasków w odpowiedniej kolejności rozpoczęli uczniowie z klasy 2a. Pracę  dokończyli uczniowie z klas pierwszych. Gotowa flaga biało-czerwona została   dumnie zaprezentowana przez wszystkich  uczniów i zajmowała dużą cześć korytarza w szkole.

 

           Zajęcia z edukacji matematycznej z treściami patriotycznymi miały na celu rozwijanie zainteresowań historią Polski,  budzenie dumy narodowej z tego, że jesteśmy Polakami,  utrwalanie i nazywanie symboli narodowych  oraz barw ojczystych. Współpraca w grupie dostarczyła uczniom wiele radości.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

„DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI”

zajęcia z edukacji matematycznej z treściami patriotycznymi w klasach 2–3

innowacja pedagogiczna

 

 

            Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas 2 i klasy 3 uczestniczyli w zajęciach z edukacji matematycznej z cyklu „Matematyka po angielsku” w ramach innowacji pedagogicznej.  Zajęcia  te zostały przeprowadzone w terenie w dniu 15 listopada br. Wzbogacone były treściami patriotycznymi. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się  z historią Polski, szczególnie z zagadnieniami dotyczącymi okresu panowania królów oraz czasów zaborów, podczas których Polska przez 123 lata była w niewoli i nie widniała na mapach. Dowiedzieli się także o przyczynach i okolicznościach odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.

          Zadania z matematyki, które wykonywali uczniowie nie były łatwe: rozwiązywali piramidy matematyczne, zapisywali kolejne liczby wg kodu, układali i zapisywali hasła, odczytywali informacje. Uczniowie pracowali w grupach i  z wielkim zaangażowaniem dyskutowali, rozwiązywali zadania oraz  prezentowali swoje pomysły. Dodatkowo opowiedzieli „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”. Dowiedzieli się o panujących książętach, królach oraz dynastiach Piastów,  Andegawenów i Jagiellonów.   Porównywali na mapach  ziemie po I, II i III rozbiorze Polski. Przedstawiali kształt granicy państwa polskiego po I i II wojnie światowej.

         Zajęcia w terenie były okazją do rozbudzania u uczniów tożsamości narodowej oraz uczenie ich szacunku do Polski.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

   W ramach Bielskiego Modelu Wspomagania Pracy Szkół, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 27 wzięli udział w warsztatach metodycznych pt : „Nowe technologie w pracy nauczyciela a rozwijanie kompetencji kluczowych u uczniów”. Były to warsztaty z zakresu robotyki i podstaw programowania prowadzone przez mgr W. Zuziaka.

Zajęcia miały na celu ukazanie, w jaki sposób można wykorzystać skonstruowane samodzielnie przez uczniów roboty na lekcjach różnych przedmiotów oraz możliwości interdyscyplinarnego podejścia do robotyki. Nauczyciele chętnie angażowali się w budowanie własnych zdalnie sterowanych robotów, które później łączono w większe konstrukcje w celu np. przetransportowania doczepionego ciężaru lub symulacji trzęsień ziemi i sprawdzania stabilności budynków. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

   W  roku szkolnym 2017/2018 został wdrożony w szkole nowy projekt edukacyjny. Jest nim program własny "Matematyczna podróż - radość i pasja. Bawiąc - uczysz się, ucząc - bawisz się” / podtytuł: Rozwijanie zdolności matematycznych w klasach 1–3 szkoły podstawowej/. Działania ujęte w programie własnym objęte są innowacją pedagogiczną (metodyczną). Skierowane są one do uczniów klas 1–3, nauczycieli oraz rodziców.

    

Celami ogólnymi innowacji są:

Rozwijanie kompetencji i zdolności matematycznych uczniów poprzez rozszerzenie treści programowych edukacji matematycznej oraz zastosowanie nowatorskich metod
i form pracy z uczniem na I etapie edukacyjnym szkoły podstawowej.

 

Wdrożenie w życie szkoły nowego produktu edukacyjnego, tj. własnego programu matematycznego, w ramach kontynuacji programu matematycznego / bielskie wspomagania szkół i  placówek edukacyjnych / oraz podniesienie jakości nauczania matematyki w szkole.

 

Wypracowanie wspólnych strategii nauczania matematyki na wszystkich poziomach edukacyjnych oraz wzmocnienie współpracy środowiska przedszkolnego i szkolnego  nauczycieli odpowiedzialnych za rozwijanie kompetencji matematycznych.

 

Cele szczegółowe innowacji  to:

  • Rozpoznawanie dziecięcych kompetencji do uczenia się matematyki w klasach 1–3 oraz kompetencji matematycznych na coraz wyższym poziomie.
  • Ustalanie zakresu opanowanych wiadomości i umiejętności matematycznych z uwzględnieniem możliwości, predyspozycji i potrzeb dzieci.
  • Wyrabianie u ucznia własnej motywacji do nauki matematyki poprzez ruch, zabawę i naukę.
  • Wspomaganie rozwoju ucznia  we wszystkich sferach rozwojowych, odpowiadających za przyswajanie treści matematycznych.
  • Wdrażanie ucznia do rzetelnej pracy własnej i zgodnego współdziałania w zespole.
  • Kształtowanie u ucznia umiejętności samokontroli i samooceny.
  • Zachęcanie ucznia do samodzielnego poszerzania wiedzy matematycznej, motywowanie do zdobywania przez niego nowych informacji i dzielenia się nimi.
  • Wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji matematycznej.
  • Podniesienie efektywności kształcenia matematycznego uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  • Włączenie rodzin ucznia w proces kształcenia matematycznego oraz systematyczna i aktywna współpraca z rodzicami ucznia, celem odkrywania matematyki razem z dzieckiem.
  • Propagowanie i organizowanie w środowisku szkolnym imprez, konkursów, warsztatów edukacyjnych, celem rozwijania zdolności matematycznych uczniów.
  • Systematyczna i aktywna współpraca ze środowiskiem szkolnym, przedszkolnym  oraz domowym ucznia na rzecz rozwijania u niego zdolności matematycznych.
  • Aktywna współpraca szkoły w zakresie działań edukacyjnych z matematyki we współpracy ze środowiskiem lokalnym.

 

Do przewidywanych efektów innowacji pedagogicznej należy:

Rozwijanie kompetencji oraz zdolności matematycznych uczniów klas 1–3.


Podniesienie jakości edukacji matematycznej w klasach 1–3.


Osiąganie przez uczniów coraz wyższych  wyników w nauczaniu matematyki na I etapie kształcenia szkoły podstawowej, w tym  w konkursach matematycznych.

 

Stworzenie lepszych warunków w szkole do rozwoju psychofizycznego uczniów poprzez wprowadzenie działalności innowacyjnej.

 

Rozpoznanie potrzeb edukacyjnych środowiska i dostosowanie do nich swojej oferty edukacyjnej.

 


WIOSENNA  KRAINA  MATEMATYKI  ZAPRASZA!!!

zajęcia  otwarte z edukacji matematycznej w klasie 1a

z udziałem dzieci z Przedszkola nr 49 z Bielska-Białej

 

   27 marca 2018 roku w naszej szkole gościliśmy drugą grupę starszaków z Przedszkola nr 49 w Bielsku-Białej. Uczestniczyli oni w zajęciach z edukacji matematycznej w klasie 1a, w ramach realizacji zadań programu własnego „Matematyczna podróż – radość i pasja. Bawiąc – uczysz się, ucząc – bawisz się”, a także innowacji pedagogicznej. Zajęcia te miały na celu rozwijanie u dzieci kreatywności, myślenia matematycznego, analitycznego i logicznego – umiejętności, które  im się na co dzień bardzo przydadzą. 

         Tym razem uczestnicy zajęć udali się do Wiosennej Krainy Matematyki i rozwiązywali zadania rozmaite, przygotowane przez Panią Wiosnę. Nasłuchiwali i przeliczali dźwięki usłyszane w przyrodzie, wygrane na janczarach i tamburynie. Potem grupa dzieciz przedszkola i z klasy pierwszej ułożyła obrazki zwierząt od najmniejszego do największego (biedronka, żaba, borsuk, niedźwiedź) oraz uporządkowała wyrazy tworzące hasło. Wszyscy głośno rytmicznie odczytali zdanie: Zapraszamy do Wiosennej Krainy Matematyki.

        By dostać się do Wiosennej Krainy Matematyki, przedszkolaki  musiały policzyć rzeczne kamyki i przejść po nich na drugi brzeg rzeczki. Żadne z nich nie zawahało się i sprawnie pokonało przeszkodę. W zespołach dzieci z przedszkola i z klasy pierwszej doskonale rozwiązywały zadania. Przedszkolaki z wykorzystaniem magicznej różdżki Wiosny przeliczały wiosenne kwiaty (tulipany i żonkile), kolorowe motyle na łące (czerwone, niebieskie, żółte), a dzieci starsze rozwiązywały zadania z treścią (głośno odczytywały treść zadania, układały i zapisywały działania na dodawanie w zakresie 20, układały i zapisywały odpowiedź do danego zadania z treścią).  Wszyscy zgodnie ze sobą współpracowali.

    Najwięcej zabawy miały dzieci przy wyławianiu rybek ze stawu i umieszczaniu ich na planszy z dwoma stawami.  Przedszkolaki przenosiły rybki do stawu z 7 bąbelkami powietrza, a pierwszoklasiści z 17. Dzieci w krótkim czasie wyłowiły rybki i bardzo dobrze obliczyły działania. Przedszkolaki liczyły kropki i układały działania na dodawanie w zakresie 10. Świetnie sobie poradziły. Dzieci z klasy pierwszej obliczały działania na dodawanie i odejmowane z zakresie 20. I one doskonale wykonały swoje zadanie.

       Podczas zajęć dzieci uczestniczyły również w dramie. Każde z nich zamieniło się w kwiatek rosnący na łące, w motylka, latającego nad kwiatami, w rybkę pływającą w stawie. Uczestnicy zabawy wąchali kwiaty. W tle było słychać muzykę. Uczeń z klasy pierwszej – Adaś –  wyrecytował wiersz o wiośnie.

      Dzieci były bardzo aktywne podczas zajęć. Z wielkim zainteresowaniem przyswajały kolejne porcje matematycznej wiedzy. Między uczniami klasy pierwszej a przedszkolakami zawiązały się nowe przyjaźnie. Uczniowie klasy 1a radośnie przyjęli zaproszenie młodszych dzieci na zajęcia matematyczne do Przedszkola nr 49. Jednomyślnie stwierdzili,                  że matematyka jest świetna i rozrywkowa, łączy w działaniu, nie jest trudna, jest dla wszystkich dzieci, pomaga w życiu, jest jak melodia myśli oraz ma swoje  tajemnice, które warto poznać.

       W tym dniu dzieci z przedszkola miały okazję podczas szkolnej przerwy pobawić się klockami i piaskiem kinetycznym. Niektóre z nich skakały po ślimaku –  grze matematycznej na korytarzu. 
 


Tropem wiosny

zajęcia  otwarte z edukacji matematycznej w klasie 1a

z udziałem dzieci z Przedszkola nr 49 z Bielska-Białej

 

 Dzień 20 marca 2018 r. był dniem pełnym wiosennych i matematycznych wrażeń dla uczniów klasy 1a oraz dzieci z Przedszkola nr 49. Uczestniczyli oni w zajęciach z edukacji matematycznej „Tropem wiosny”, w ramach innowacji pedagogicznych obu zaprzyjaźnionych placówek.

          Dzieci wraz z nauczycielami chętnie przeniosły się do Krainy Wiosny. Idąc tropem wiosny, wykonywały różne matematyczne zadania. Liczyły kroki, kiedy szły na łąkę.  Łącznie było ich aż 167 – przemieszczając się z klasy na korytarz.  Potem wiosna - Oliwia z klasy 1a, chodziła z dziećmi w prawo, w lewo, do przodu,  do tyłu,  podając im odpowiednią liczbę kroków.

W tym ćwiczeniu na orientację w przestrzeni świetnie poradziła sobie także koleżanka z przedszkola. Wracając do klasy, dzieci również liczyły kroki, dalej doskonaląc przeliczanie liczb. W klasie grupa dzieci uporządkowała liczby od 10 do 60, a tym samym utworzyła hasło przewodnie zajęć:  „Raz , dwa, trzy, wiosna w matematyce pomoże ci”.

        Duże zaangażowanie wykazali uczestnicy zajęć, rozwiązując rozmaite zadania. Przedszkolaki sprawnie przeliczały:

  • ile biedronek jest na łące, ile kropek ma każda biedronka;
  • ile bocianów jest nad rzeką, ile bocianów odleciało

oraz obliczały działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 – przypinały pszczoły z działaniami wokół przebiśniegów z liczbą 8 (wynik działania).  Zawsze mogły liczyć na pomoc nauczyciela lub starszego kolegi.
 

 Z kolei uczniowie klasy 1a rozwiązywali zadania z treścią:

  • głośno odczytywali treść zadania tekstowego;
  • układali, zapisywali i obliczali działanie;
  • układali i zapisywali odpowiedzi do danego zadania tekstowego z biedronkami i z bocianami

oraz obliczali działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 – przypinali pszczoły wokół krokusów z liczbą 15 (wynik działania).

   

      Idąc dalej tropem wiosny, dzieci naśladowały ruchy motyli, latających nad łąką, oraz bociany, chodzące po łące nad rzeką. Dużą frajdę sprawiło im także przechodzenie po rzecznych kamykach i obliczanie działań w zakresie 30.  Dzieci z przedszkola razem z kolegami z klasy pierwszej doskonale sobie poradziły. To zadanie nie ominęło nauczycieli. Także sprawnie przeszli po kamykach i obliczali działania.

 

Podczas zajęć z edukacji matematycznej wszyscy doskonale się bawili. Z uśmiechem  na twarzy, odważnie, bez strachu  uczyli się matematyki. Wykazali się dużymi zdolnościami matematycznymi.

 

        I tu przyszedł czas na ujawnienie tajemnicy uczniów klasy pierwszejZajęcia z edukacji matematycznej „Tropem wiosny” zostały przeprowadzone wg ich pomysłu.  Uczestniczyły w nich dzieci z przedszkola z grupy „Odkrywcy”.
 


Matematyka  po  góralsku,  czyli  matematyka  w  działaniu

zajęcia z edukacji matematycznej w klasie 1a w ramach Dnia Regionalnego
oraz innowacji pedagogicznej

 

Z roku na rok uczniowie naszej szkoły pogłębiają wiedzę na temat dorobku swojego regionu, w tym walorów  przyrodniczych, społecznych i kulturowych rodzinnego miasta i sąsiednich miejscowości Pogórza i Beskidów. W roku szkolnym 2017/2018 Dzień Regionalny kolejny raz cieszył się  dużym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.  Między innymi uczniowie klasy 1a z wielkim entuzjazmem podjęli się wykonania poszczególnych zadań, w których nie zabrakło treści z edukacji polonistycznej, społecznej, plastycznej, muzycznej. Razem z nauczycielem dostrzegli również matematykę w codziennym życiu mieszkańców Podbeskidzia, w malarstwie, sztuce, architekturze oraz muzyce. W szczególności matematyka towarzyszyła uczniom przy:

  • wykonaniu Plakatu przedstawiającego twórczość artystyczną Floriana Kohuta
    (orientacja przestrzenna – rozmieszczenie materiałów informacyjnych na plakacie, dostrzeganie figur geometrycznych, projektowanie plakatu z uwzględnieniem wymiaru kartki  oraz wymiarów materiałów informacyjnych, przeliczanie i wykorzystanie materiałów do wykonania plakatu, rytm );
  • wykonaniu i prezentacji prac plastycznych w klasie: Beskidzkie opowieści – ilustracja do tekstu „Legenda o Jaszczurze ze Szczyrku” (rytm, wielkość i proporcja, orientacja przestrzenna, przeliczanie prac plastycznych uczniów, układanie zadań arytmetycznych z wykorzystaniem prac plastycznych); 
  • prezentacji klasowej wystawy regionalnej z  przedmiotami, naczyniami, przykładami rzemiosła artystycznego, gadżetami, książkami (przeliczanie eksponatów, układanie i obliczanie działań arytmetycznych, porównywanie przedmiotów: o ile więcej , o ile mniej, tyle samo,  układanie i rozwiązywanie zadań arytmetycznych);
  • przeliczaniu plakatów w sali z plakatami ukazującymi twórczość artystów z regionu;
  • podliczaniu zdobytych przez uczniów punktów z poszczególnych zadań, wyeksponowanych na plakacie, z  tabelą punktacji w rywalizacji o tytuł Klasy – miłośnika regionu.

          

 Dodatkowo w Dniu Regionalnym uczniowie klasy 1a uczestniczyli w zajęciach z edukacji matematycznej „Matematyka po góralsku, czyli  matematyka w działaniu” (innowacja pedagogiczna). Podczas zajęć uczniowie:

  • uczestniczyli w zabawie ruchowej, sprzyjającej orientacji w schemacie własnego ciała oraz orientacji przestrzennej;
  • porównywali liczby dwucyfrowe od 10 do 90,  porządkowali liczby od najmniejszej do największej; odczytali hasło „Matematyka po góralsku”, rytmicznie wyklaskiwali hasło;
  • układali  na podłodze ciupagi z uwzględnieniem rytmu, przeskakiwali przez ciupagi;
  • uczestniczyli w zabawie „Poszukiwanie zagubionej owieczki z numerem...” (numery owieczek od 40 do 60);
  • układali rzeczne kamyki, przechodzili po kamykach, obliczali działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 50 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.

 

    

Pod koniec zajęć uczniowie stwierdzili, że matematyka jest  super, ciekawa, tajemnicza, łatwa.  Można ją wszędzie spotkać. I mają rację. 
      Uczniowie klasy 1a zdobyli główną nagrodę -  tytuł  Klasy – miłośnika regionu.

 

LINK DO GALERII


Matematyka po angielsku  –  "Maths in English"

zajęcia otwarte z udziałem klas pierwszych i piątych

 

           W ramach innowacji pedagogicznej w dniach 20 i 21 grudnia 2017 r. uczniowie klasy 1a, 1b oraz 1c uczestniczyli w lekcjach z języka angielskiego w klasach piątych -"Maths in English". Pierwszaki zostały serdecznie przyjęte przez starszych kolegów. Uczestniczyły w lekcjach z języka angielskiego z treściami matematycznymi na poziomie klasy pierwszej i piątej.

 

          
      Tak więc, uczniowie doskonalili podstawowe umiejętności z języka angielskiego w zakresie rozumienia mowy (słuchanie) i znajomości słownictwa, zwrotów wraz z umiejętnościami matematycznymi. Wykazali się bardzo dobrą umiejętnością rozwiązywania zadań z treścią (prostych i złożonych), wykonywania działań arytmetycznych z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Oto niektóre z nich:

  • uważne słuchanie treści zadania;
  • udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści zadania;
  • układanie i rozwiązywanie zadania z treścią;
  • dobieranie formuły matematycznej – wskazanie rozwiązania zadania z treścią.

 

         Atrakcją lekcji było wspólne zaśpiewanie dwóch piosenek w języku angielskim, między innymi  „Ten little monsters”,  przedstawiając ruchem ich treść.
 

        Dodatkowo uczniowie klas pierwszych oraz piątych umacniali wiarę we własne siły. Przekonali się, że mogą osiągnąć sukces z matematyki w różnych sytuacjach. Uczniowie klas piątych biegle posługiwali się językiem angielskim. Uważnie słuchali treści zadań, które rozwiązywali uczniowie klas pierwszych. Kibicowali im oraz wspierali ich. By pierwszaki zrozumiały treść zadań starszych kolegów, uczniowie z klasy piątej tłumaczyli zadania tekstowe  z języka angielskiego na język polski.

       I tutaj niespodzianka. Grupa uczniów z  klasy 1a sprawnie i bardzo dobrze rozwiązała zadanie 2 na poziomie klasy 5. Uczniowie z klasy piątej byli zaskoczeni. Gratulowali młodszym kolegom.  

      Wszyscy uczestnicy ww. lekcji byli zaangażowani oraz aktywni. Lekcje z języka angielskiego były dla nich atrakcyjne.


 

Matematyka inaczej

 

zajęcia z  psiakiem Elmo w klasach pierwszych

 

             W grudniu 2017 roku  uczniowie klasy 1a, 1b oraz 1c uczestniczyli w zajęciach z psem Elmo w ramach innowacji pedagogicznej oraz realizacji programu "Elmo psiak pomaga dzieciom zrozumieć świat".

          Tym razem psiak Elmo pomógł zrozumieć uczniom klas pierwszych matematykę. Zachęcił ich do wykonania wielu zadań matematycznych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach z psem Elmo. Między innymi sprawnie:
- rozpoznawali sylwety różnych ras psów;
- tworzyli pary obrazków z psami uwzględniając rasę oraz ich wielkość;
- przeliczali ziarna suchej karmy;
- przekazywali na łyżce odpowiednią ilość ziarna karmy (do 10);
- dodawali i odejmowali w zakresie 10.

       Niesamowitych wrażeń dostarczył psiak Elmo dzieciom, kiedy głośno szczekał tyle razy, ile wynosił wynik działania podanego przez dziecko. Elmo ani razu nie pomylił się, a dzieci
z coraz większą ochotą i bardzo szybko obliczały działania na dodawanie i odejmowanie. Bardzo dobrze rozwiązywały zadania z treścią obliczając, ile:

  • jest razem nóg u 4 psów;
  • jest łącznie ogonów u 9 psów;
  • jest razem głów  u 5 psów,
  • jest w sumie uszu u 7 psów, itp.

     Atrakcją zajęć był również wspólny taniec z psem Elmo, podczas którego dzieci śpiewały piosenkę i wykonywały odpowiednie ruchy, dokładnie naśladując ruchy Elma.

     Na koniec zajęć Elmo wykonał pokaz paru sztuczek, które  były dla dzieci nagrodą za uczestnictwo w zajęciach. Zajęcia z psem Elmo zapewniły uczniom klas pierwszych naukę matematyki poprzez zabawę. Dodatkowo Elmo zmotywował ich do pracy. Przyniósł im  radość i wywołał uśmiech na ich twarzach.


Rytmy, liczenie, rachowanie

zajęcia otwarte w klasie 1a z udziałem rodziców

 

   W listopadzie 2017 r. w klasie 1a zostały przeprowadzone zajęcia otwarte z edukacji matematycznej nowatorskimi metodami i formami pracy, między innymi metodami prof. Ewy Gruszczyk-Kolczyńskiej. 

   Podczas zajęć uczniowie wysłuchiwali i powtarzali rytmy. Bardzo dobrze  układali, kontynuowali układy rytmiczne, wykorzystując kasztany i patyczki. Tworzyli rytmy proste, trudniejsze oraz naprzemiennie układane. Przestawali układy rytmiczne, wyklaskując je.  Sprawnie przeliczali kasztany ułożone w szeregu od początku do końca, od końca do początku  lub zaczynając z dowolnego miejsca. 

   W grupach dodawali i odejmowali liczby w zakresie 5. Wspólnie ustalali wyniki oraz zapisywali liczby na sylwetach zwierząt. Każda grupa zaprezentowała swoją pracę i  przypięła sylwety zwierząt na tablicę, by utworzyć obrazek matematyczny "Zwierzęta w lesie". Potem uczniowie ułożyli interesujące zdania na temat zwierząt: określali ich miejsca w lesie z uwzględnieniem kierunków w przestrzeni. Chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach doskonalących orientację przestrzenną.   

 

  Podczas zabawy z chustą animacyjną Klanzy rozwijali umiejętności liczenia oraz rachowania. Chusta wzbudziła wśród uczniów  duże zaciekawienie, przyciągnęła ich  uwagę i zachęciła do skupienia się na zabawie. Zabawom matematycznym towarzyszyła muzyka relaksacyjna.

        Pod koniec zajęć z edukacji matematycznej uczniowie podziękowali rodzicom, wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi świetlicy za udział w zajęciach. Wręczyli gościom własnoręcznie wykonane prace plastyczne techniką origami.


LINK DO GALERII


Matematyka z komputerem
zajęcia pozalekcyjne w ramach koła matematyczno-informatycznego "Matematyka z komputerem"- klasa 3f

 

    Uczniowie klasy 3f już kolejny rok uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych w ramach koła "Matematyka z komputerem".

         Od października 2017 r. zajęcia te objęte są działaniami w zakresie innowacji pedagogicznej dla klas 1–3 w naszej szkole. Zajęcia wzbogacone są rozszerzonymi treściami nauczania z obszaru edukacji matematycznej oraz  zajęć komputerowych. Dodatkowo nauczyciel pracuje z uczniami nowatorskimi metodami i formami pracy.

       Podczas zajęć koła matematyczno-informatycznego uczniowie korzystają z matematycznych programów edukacyjnych w celu poszerzania wiedzy i rozwijania umiejętności matematycznych i informatycznych (priorytet MEN na rok szkolny 2017/2018). Programy komputerowe są narzędziem wspomagającym naukę matematyki.  Poprzez zabawy, ćwiczenia, różnego rodzaju łamigłówki umysłowe, ciekawostki, prace projektowe, prace z komputerem, prace praktyczne uczniowie pogłębiają swoje  wiadomości i umiejętności zdobyte podczas zajęć z edukacji matematycznej oraz zajęć komputerowych.

         Uczniowie korzystają z:

 

        Uczestnicząc w zajęciach koła "Matematyka z komputerem", uczniowie chętnie zmagają się z różnego typu zadaniami wykraczającymi poza zakres materiału klasy trzeciej. Uświadamiają sobie, że wiedzę matematyczną i informatyczną człowiek wykorzystuje na każdym kroku w codziennym życiu. Zajęcia te uatrakcyjniają również zabawy i gry z wykorzystaniem następujących pomocy dydaktycznych: Logico matematyczne, Pusy, Układanki logiczne, Tangramy, Mozaiki matematyczne, itp.


LINK DO GALERII
 



Zabawy i gry matematyczne z miarką krawiecką

zajęcia warsztatowe w klasie 1a z udziałem nauczycieli szkoły

 

   W dniu 10 listopada 2017 r. w naszej szkole gościliśmy p. Ewę Zielińską (autorka koncepcji "Dziecięca matematyka" z p. Edytą Gruszczyk - Kolczyńską), która przeprowadziła zajęcia warsztatowe w ramach Programu matematycznego / bielskie wspomaganie szkół i placówek edukacyjnych. W zajęciach tych uczestniczyli uczniowie klasy 1a, nauczyciele klas 1-3 oraz nauczyciel matematyki.

            Pani Ewa Zielińska pracując z uczniami, zaprezentowała metody rozwijające umiejętności matematyczne w zakresie liczenia, rachowania oraz rozumienia pojęcia liczby naturalnej z wykorzystaniem miarki krawieckiej i klamerki.

            W skupieniu i z wielkim zaangażowaniem uczniowie wykonywali ćwiczenia, uczestniczyli w zabawach, grach i sytuacjach zadaniowych, pomagających im w opanowaniu umiejętności liczenia. Liczyli (w przód i w tył) od danej liczby po 1, 2, 5, 10, 20, 50 w zakresie 150. Daną liczbę wskazywali na metrze krawieckim, przypinając i przesuwając klamerkę. Głośno wypowiadali liczebniki.


LINK DO GALERII

          Chętnie brali udział  w zabawach zaproponowanych przez p. Ewę Zielińską.
Oto niektóre z nich: Policz; Chodzenie po schodach; Winda w domu o 150 piętrach; Od żłobka do szkoły;
Polowanie na tygryska.

          Nauczyciele uważnie przyglądali się uczniom siedzącym w kręgu, w jaki sposób wykonywali czynności matematyczne.

         Pod koniec warsztatów p. Ewa Zielińska przeprowadziła konkurs matematyczny.
Dzieci rywalizowały między sobą w dwóch grupach. Zadaniem każdej grupy było wypowiedzenie  kolejnej liczby wg ustalonych zasad. W konkursie sędzią została p. Dyrektor Szkoły. Kiedy konkurs zakończył się remisem, wszystkie dzieci odetchnęły z ulgą. Każdy był zwycięzcą.

        Pani Ewa Zielińska podziękowała dzieciom za aktywny udział w zajęciach z treściami matematycznymi, bardzo dobrą umiejętność skupienia uwagi, bezbłędne liczenie w zakresie 150 oraz przestrzeganie reguł w zabawach. Zwróciła również uwagę na panujące między uczniami więzi oparte na wzajemnej życzliwości, pomocy, zaufaniu i serdeczności.

       Dostarczyła każdemu dziecku wiele doświadczeń matematycznych, dzięki którym każde
z nich osiągnęło sukces.. Bawiąc się  metrem krawieckim, dzieci z przyjemnością uczyły się matematyki.

Znalezione obrazy dla zapytania matematyka and cliparty
 


 

Matematyka na co dzień a średniowieczne zamki

zajęcia z edukacji matematycznej z udziałem uczniów klasy 3f oraz uczniów klasy 1a

 

   9 listopada 2017 r. był niezwykłym dniem w szkole. W tym dniu bardzo dużo działo się w klasie 3f  oraz w klasie 1a.  Uczniowie z klasy 3f byli szczęśliwi i dumni z dużego zainteresowania  ich zamkami. Własnoręcznie wykonali makiety średniowiecznych zamków metodą projektu.
 


 

Wystawa z zamkami przykuwała uwagę oryginalnymi budowlami, pomysłowością samych autorów wyeksponowanych w szkole prac. Stała się także inspiracją do przeprowadzenia zajęć z edukacji matematycznej z udziałem uczniów z klasy 3f i 1a.

         Podczas zajęć "Matematyka na co dzień a średniowieczne zamki" uczniowie obu klas zgromadzili się wokół wystawy z zamkami. Uczniowie z klasy 3f zaprezentowali swoje budowle, szczegółowo opisując ich wygląd, sposób wykonania i zaangażowanie własne i rodziny w ich wykonanie. Uczniowie z klasy 1a z wielką uwagą słuchali starszych kolegów.  Z zaciekawieniem oglądali średniowieczne zamki. Potem wspólnie:

  • przeliczali zamki, otwory okienne w zamkach, wejścia rozbudowane o kraty, wieże zamkowe, baszty w murach obronnych zamku;
  • prezentowali wzajemne położenie przedmiotów (np. zamków) na płaszczyźnie
    (na makiecie) i w przestrzeni;
  • porównywali przedmioty pod względem wyróżnionej cechy wielkościowej;
  • określali kolejność zamku lub wybranego elementu makiety, posługując się liczbą porządkową;
  • dodawali w pamięci, wykonywali proste obliczenia.

 

        Atrakcją dla nich były również wspólna zabawa ruchowa z "magiczną kartką", dzięki której doskonalili orientację przestrzenną. Rozwijali umiejętności określania położenia kartki w przestrzeni w odniesieniu do siebie oraz kierunku ruchów kartki: w lewo, w prawo, góra, dół (w górę, w dół), przód, tył (w przód, w tył).
 

 

      Uczniowie z klasy 3f i 1a, uczestnicząc w tych zajęciach, mieli okazję aktywnie współdziałać oraz uczyć się z pomocą rówieśników. Było im raźniej, weselej
 i ciekawie. Każdy uczeń mógł zaprezentować się oraz wykonać coś z matematyki, co lubi. Dzięki tym zajęciom matematyka stała się dla nich ciekawsza.

  

„Trochę matematyki, ruchu i historii  w jednym" zapewniło  uczniom rozrywkę, ale i rozwijanie  kompetencji, zdolności matematycznych.

 

       Zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystali podczas lekcji żywej historii  z rycerzami dla uczniów klas 1–3, która została zorganizowana w innym dniu. 


LINK DO GALERII

 



Odkrywanie matematyki - zadania tekstowe

działania innowacyjne uczniów klasy 3f

   W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy 3f od października uczestniczą w  działaniach innowacyjnych w ramach realizacji zadań programu "Matematyczna podróż - radość i pasja. Bawiąc - uczysz się, ucząc - bawisz się". Rozwijają swoje kompetencje, zainteresowania i zdolności matematyczne, uczestnicząc w zajęciach z edukacji matematycznej w klasie trzeciej.  Zajęcia te wzbogacone są dodatkowymi rozszerzonymi treściami z matematyki oraz nowatorskimi formami i metodami pracy.

          Uczniowie odkrywają matematykę, rozwiązując różne zadania tekstowe.  Zgodnie z koncepcją pedagogiczną nauczania matematyki "Dziecięca matematyka" p. Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej dziecko w trakcie rozwiązywania zadań z treścią przechodzi z sytuacji życiowej do matematyki i z powrotem. Mając to na uwadze, organizowane są zajęcia z treściami matematycznymi tak, aby każde dziecko  rozwijało swoje myślenie twórcze, poszukiwało, doskonaliło się, komunikowało się, współpracowało i działało oraz  samodzielnie tworzyło strategie rozwiązywania zadań. Podczas zajęć z edukacji matematycznej, objętych działaniami innowacyjnymi, uczeń samodzielnie lub w grupach :

  • układa i rozwiązuje zadania z treścią (zadania o  treści życiowej oraz zadania
    o  treści abstrakcyjnej):
    zadania zamknięte, otwarte; zadania proste, złożone; zadania uporządkowane, nieuporządkowane; zadania arytmetyczne, algebraiczne;
  • rozwiązuje zadania tekstowe, wzbogacone o zadania tekstowe jako sytuacje problemowe, tj.: manipulowanie dostępnymi przedmiotami; przedstawienie problemu  w formie graficznej;
  • rozwiązuje zadania przez wgląd (wyobrażenie sytuacji zadania, potraktowanie jej
    jako całości, uchwycenie związków zależności związków między danymi, niewiadomymi, znalezienie odpowiedzi na pytanie).

          Uczniowie są bardzo aktywni i zainteresowani matematyką. Przy układaniu i rozwiązywaniu zadań z treścią mają do dyspozycji liczydełka, kasztany, kamyczki. Jeśli któryś z nich zechce, to korzysta z tych pomocy. W odkrywaniu matematyki pomagają im również pomoce dydaktyczne,  takie jak: liczmany kółeczka i liczmany patyczki, klocki drewniane, klocki Reko, klocki Lego, korale matematyczne, deseczki ilościowe z pionkami, kostka z pianki, gry, quizy, układanki, łamigłówki matematyczne; puzzle logiczne, domino matematyczne; Bingo matematyczne; Paleta matematyczna, tablica multimedialna, komputer. 

           Uczestnicząc w działaniach innowacyjnych, uczniowie rozwijają swoje uzdolnienia matematyczne, osiągają sukcesy. Coraz więcej wiedzą i umieją z matematyki.
 



Doskonalenie orientacji przestrzennej u dzieci

 

zabawy ruchowe, słowne, muzyczne

 

W październiku 2017 r. w klasie 1a podczas zajęć z edukacji matematycznej oraz koła zainteresowań "Magia matematyki" uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć doskonalących orientację przestrzenną.

         Brali udział w wielu zabawach muzycznych, ruchowych, słownych.  Obserwowali przestrzeń oraz swobodnie rozmawiali  o tym, co się wokół nich znajduje. Chętnie wykonywali wiele ćwiczeń, które miały na celu kształtowanie schematu swojego ciała oraz rozwijanie zdolności do przyjmowania własnego punktu widzenia.

        Oto przykładowe zabawy i ćwiczenia kształtujące orientację przestrzenną,
które zastosował nauczyciel w pracy z uczniem:

 

1. Dzieci wypowiadają się przez rysunek.

2. Określenie przestrzeni w zabawie.

3. Chodzenie pod dyktando.

4. Ćwiczenia z przyborem.

5. Ćwiczenia na orientację dziecka względem innej osoby lub przedmiotu.

6. Zabawy z krzesełkiem i przyborem (klockiem, zabawką).

7. Ćwiczenia przy stoliku.

8.  Orientowanie się na kartce papieru.

 

     Uczniowie  z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli między innymi w Zabawie z misiem. Zakładali misiowi frotkę na lewą rękę. Ustawiali misia po swojej prawej stronie, po lewej, przed sobą, za sobą. Opowiadali, co oni widzą, a co widzi miś.


 

     Podczas zabawy z krzesełkiem i przyborem uczniowie stawali za krzesełkiem, siadali na nim, kładli zabawkę przed krzesełkiem pod ławką. Do zabawy wykorzystali także pluszowe maskotki i kasztany. Atrakcją dla nich była również "magiczna kartka". Pod dyktando "magicznej kartki " wykonywali odpowiednie ruchy.

 

     W doskonaleniu orientacji przestrzennej był także przydatny komputer. Uczniowie wykonywali różne zadania, ćwiczenia oraz gry matematyczne. Dodatkowo doskonalili orientację przestrzenną, gdy - bawiąc się  piaskiem kinetycznym - współpracowali w grupach, a tym samym  wykonywali odpowiednie zadania.
 

 

       Kształtowanie orientacji przestrzennej u dzieci w edukacji wczesnoszkolnej jest ważne,  dlatego że pozwala im lepiej rozumieć swoje otoczenie, sprawniej w nim funkcjonować oraz czuć się w nim pewnie i bezpiecznie.

 

      Zajęcia edukacyjne zostały przeprowadzone wg koncepcji "Dziecięca matematyka"  p. Edyty  Gruszczyk-Kolczyńskiej, która łączy wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci wraz z edukacją matematyczną,  aby zapewnić im sukcesy w nauce.  

LINK DO GALERII

 


 

„Zabawy  z  matematyką"
Zajęcia otwarte w klasie 3 d z udziałem uczniów z klasy 1a

      Uczniowie klasy 1a mieli okazję uczestniczyć w październiku w atrakcyjnych zajęciach z edukacji matematycznej w klasie 3d.  Przekonali się, że nauka matematyki nie musi być zajęciem nudnym i monotonnym. Podczas zajęć uczniowie wspólnie  uczestniczyli w różnych zabawach:

  • układali własny pociąg matematyczny w odpowiedniej kolejności z otrzymanych kartoników oraz przyklejali na każdym wagoniku odpowiednią ilość koralików;
  • bawili się chustą animacyjną: próbowali utrzymać na chuście odpowiednią ilość piłek oraz  chowali się pod chustą;
  • grali w grę matematyczną „Memory”: układali kartoniki z liczbami oraz odnajdywali wszystkie pary liczb;
  • przeliczali kasztany;
  • tworzyli "pociąg matematyczny": poszukiwali stacji i rozwiązywali zadania matematyczne.

 


W przyjaznej atmosferze uczniowie rozwijali swoje zainteresowaniai zdolności matematyczne. Nauka matematyki stała się dla nich przyjemna i atrakcyjna.

        Pierwszaki już nie mogą doczekać się kolejnych zajęć edukacyjnych z udziałem starszych kolegów.

LINK DO GALERII


 

Warsztaty  dla  nauczycieli  edukacji  wczesnoszkolnej

z mgr Ewą Zielińską

 

         W roku szkolnym 2016/2017 zostały przeprowadzone 2 spotkania w ramach Projektu "Podnoszenia kompetencji zawodowych n-li przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej w zakresie rozwijania uzdolnień matematycznych dzieci młodszych (wg koncepcji E.Gruszczyk-Kolczyńskiej).

 

        Tematyka warsztatów obejmowała następujące zagadnienia:

 

  • Kształtowanie umiejętności rachowania i metoda naprzemiennego rozwiązywania zadań.
  • Przeprowadzenie ćwiczeń wspomagających dzieci w umiejętność rachowania. 

 

       W warsztatach uczestniczyli nauczyciele klas 1-3, nauczyciele świetlicy, nauczyciele matematyki oraz nauczyciele z bielskiego Przedszkola nr 25 i 49. Wzbogacili wiedzę na temat metod diagnozowania kompetencji matematycznych dzieci, sposobów rozpoznawania wśród nich zainteresowań i uzdolnień matematycznych, a także skutecznego wspomagania ich rozwoju umysłowego.  Swoje wiadomości
i umiejętności wykorzystają w organizacji atrakcyjnych zajęć z edukacji matematycznej.         

       Dzięki tym warsztatom nauczyciele z naszej szkoły zacieśnili współpracę z nauczycielami Przedszkola nr 25 i 49 z Bielska - Białej w ramach realizacji ww. programu matematycznego. Podczas warsztatów gościliśmy p. Jana Solicha – dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty oraz p. Agnieszkę Książek.

     

Mgr Ewa Zielińska

Wieloletnia nauczycielka wychowania przedszkolnego. Wspólnie z profesor Edytą Gruszczyk – Kolczyńską zmienia rzeczywistość przedszkolną poprzez prowadzenie badań nad metodami lepszej efektywności procesu wychowania i kształcenia w warunkach przedszkola. Zajmuje się wspomaganiem rozwoju umysłowego małego dziecka wraz z edukacją matematyczną oraz umiejętnością skupiania uwagi i świadomego zapamiętywania tego, co trudne. Współautorka 3 programów edukacyjnych, 13 publikacji dla nauczycieli i rodziców, 12 artykułów i 6 pomocy dydaktycznych. Samodzielnie napisała 42 artykuły     o różnorodnej tematyce. Od ponad 20 lat zajmuje się szkoleniem nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Prowadzi wykłady i ćwiczenia ze studentami Akademii Pedagogiki Specjalnej na Studiach Podyplomowych z metodyki wychowania przedszkolnego i pracy z dzieckiem uzdolnionym matematycznie. Do chwili obecnej prowadzi zajęcia dydaktyczne z dziećmi przy aktywnym udziale nauczycieli i rodziców.


 

Rozwijanie orientacji w przestrzeni

Warsztaty dla nauczycieli klas 1-3

 

             W I półroczu  roku szkolnego  2016/2017 gościł w naszej szkole dr Jan Amos  Jelinek i przeprowadził warsztaty w ramach projektu „Podnoszenia kompetencji zawodowych n-li przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej w zakresie rozwijania uzdolnień matematycznych dzieci młodszych (wg koncepcji E.Gruszczyk-Kolczyńskiej).

           W warsztatach tych uczestniczyli  nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele świetlicy, nauczyciele matematyki uczący w klasach 4-6 oraz nauczyciele z bielskiego Przedszkola nr 25 i 49.  Uczestnicy warsztatów pogłębiali  swoją wiedzę w zakresie rozwijania orientacji przestrzennej dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Nauczyciele uczestniczyli w atrakcyjnych ćwiczeniach i zabawach mających na celu doskonalenie u dzieci:

  • świadomości schematu swojego ciała;
  • rozpatrywania otoczenia z własnego punktu widzenia;
  • przyjmowania punktu widzenia drugiej osoby;
  • orientacji na kartce papieru.

 

         Dr Jan Amos Jelinek przekazał nauczycielom fachową wiedzę. Nauczyciele z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem uczestniczyli ww. warsztatach, które przebiegły 
 w miłej atmosferze. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli. Zdobyte umiejętności w zakresie rozwijania orientacji przestrzennej wykorzystają w pracy
z uczniami oraz przekażą wiedzę ich rodzicom.

 


 

Wiadomości

Kontakt

  • SP nr 27
    ul. Zofii Kossak-Szczuckiej 19
  • 33 815 83 52

Galeria zdjęć