Janusz Kusociński - nasz patron

Był  wielkim polskim  lekkoatletą, złotym  medalistą  olimpijskim  z Los Angeles w biegu na 10000 m oraz  srebrnym  medalistą  pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5000 m.

Osiągnięcia sportowe Janusza Kusocińskiego:

Złoty medal w biegu na 10000 m na Letnich Igrzyskach  Olimpijskich w 1932 r.
w Los Angeles,

rekordy świata na 3000 m (19 czerwca 1932, 8.18.8) i 4 mile (30 czerwca 1932, 19.02.6),

2. miejsce w biegu na 5000 m na Mistrzostwach Europy w 1934 r. (14.41,2 min.)

5. miejsce w biegu na 1500 m na Mistrzostwach Europy w 1934 r.

25 rekordów Polski na różnych dystansach,

1. miejsce w biegu na 1500 m na Mistrzostwach Polski w 1930 i 1931 r.

1. miejsce w biegu na 5000 m na Mistrzostwach Polski w 1928, 1930 i 1931

1. miejsce w biegu na 10000 m na Mistrzostwach Polski w 1939 r.

1. miejsce w biegu na 800 m na Mistrzostwach Polski  w 1932 r.

1. miejsce w biegach przełajowych w 1928, 1930 i 1931 r.

Od roku szkolnego 2017/18, w wyniku połączenia naszej szkoły z Gimnazjum nr 11, kontynuujemy inicjatywy  związane z  byłym  patronem  – zasłużonym  polskim  taternikiem, alpinistą i himalaistą, Jerzym  Kukuczką.

Największe osiągnięcia:

zdobycie Korony Himalajów i Karakorum (w ciągu zaledwie ośmiu lat: 1979-1987) jako drugi człowiek na  świecie (po Reinholdzie Messnerze)

• wytyczenie jedenastu nowych dróg na zdobytych ośmiotysięcznikach (do chwili obecnej niepobity rekord, droga na K2 nigdy nie została powtórzona)
  • siedem wejść na ośmiotysięczniki w stylu alpejskim (w tym na K2)
  • jako jedyny człowiek na świecie zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy
  • zdobycie czterech ośmiotysięczników zimą, w tym trzech po raz pierwszy w historii: Dhaulagiri Kangchendzonga, Annapurna (na Czo Oju wszedł razem z Zygmuntem Andrzejem Heinrichem 3 dni po pierwszych zimowych zdobywcach tego szczytu – pierwszego zimowego wejścia dokonali Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski 12 lutego 1985)
  • zdobycie w ciągu niespełna dwóch lat (21 stycznia 1985 – 10 listopada 1986) sześciu ośmiotysięczników, z czego aż trzy po raz pierwszy zimą, na trzech kolejnych wytyczenie nowych dróg  (w tym niezwykle trudne drogi na Nanga Parbat i K2)
  • wejście solowo na Makalu nową drogą

Dokładamy wszelkich starań, aby sport był  dla naszych uczniów bardzo ważną dziedziną życia.  Jesteśmy zmotywowani  do  nieustannej pracy na rzecz rozwoju fizycznego naszych uczniów  i osiągania najwyższych wyników sportowych w zawodach międzyszkolnych.  W ramach godzin wychowawczych wykonujemy prezentacje o patronie, organizujemy apele.

Organizujemy:

• Jesienny Rajd Szkolny

• Zawody we  wspinaczce sportowej dla wszystkich bielskich szkół podstawowych

• wycieczki  turystyczno – krajoznawcze

W naszej szkole działają:

• Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne  –  złazy, rajdy w ramach projektu bielskiego oddziału  PTTK, piesze wycieczki do ciekawych miejsc  w regionie, zdobywanie okolicznych szczytów (dla młodszych)

• Klub Górski  "Pionowy świat"  –  projekt „Korona Gór Polskich”,  wspinaczka sportowa na ściance wspinaczkowej, obozy wspinaczkowe, zdobywanie najważniejszych szczytów w Polsce i nie tylko... w ramach projektu "Z Koziej Górki na Rysy", prelekcje filmów o tematyce górskiej, udział w festiwalach górskich,  udział w akacjach społecznych ("Sprzątamy Beskidy"), zdobywanie i poszerzanie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa, odpowiedzialnego zachowania się w górach (dla starszych)