Rok szkolny 2021/2022 już za nami! W dniu 24 czerwca, w słoneczny dzień uczniowie spotkali się z wychowawcami. Był to dla nich radosny dzień, który zakończył dziesięciomiesięczną wytężoną naukę, a rozpoczął upragnione wakacje. W salach lekcyjnych nauczyciele podsumowali rok szkolny. Zwrócili również uwagę na bezpieczeństwo podczas wakacji. Uczniowie otrzymali świadectwa, a ci, którzy odnieśli znaczące sukcesy w nauce i sporcie, przyjęli dyplomy i nagrody. Dodatkowo uczniowie klas trzecich zaprezentowali program artystyczny podczas akademii, na którą zaprosili swoich rodziców.
W ostatnim dniu pobytu w szkole można było usłyszeć radosny śmiech dzieci oraz ich rozważania na temat wakacyjnych planów.
Życzymy uczniom, pracownikom szkoły bezpiecznych, radosnych oraz słonecznych wakacji!
Wakacje tuż tuż…. Każdy z nas ma już pomysły, plany albo marzenia związane z wakacjami. Mieliśmy dziś czas na przelanie naszych wyobrażeń na papier. Przy pomocy farb powstały wakacyjne arcydzieła 3b!
A wy? Co planujecie na swoje wakacje?
W dniu 26 kwietnia 2022 w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX pod patronatem naukowym Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Konkurs polegał na rozwiązaniu jednorazowego testu, który sprawdzał umiejętności językowe, wiedzę kulturoznawczą oraz znajomość lektur.
Najlepszy wynik w naszej szkole uzyskała uczennica kasy 4d Zofia Różowska. Zosia startowała w kategorii kittens, otrzymała dyplom za bardzo dobry wynik oraz upominek od organizatora.
Gratulujemy sukcesu!
Jedną z ważniejszych akcji Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły stanowią wybory Najsympatyczniejszych Uczniów. To tytuł przyznawany dzieciom z największą liczbą uwag pozytywnych. Chcemy docenić tych, którzy są zawsze chętni do pomocy, dbają o kulturę słowa, szanują innych, chętnie podejmują działania na rzecz szkoły i swojej klasy.
W tym roku pamiątkowymi medalami nagrodzeni zostaną: Maja Kaniewska, Aleksy Moskwa z kl. 4a; Natalia Zdanowska, Maria Pawlus z kl. 4b; Paulina Rygiel z kl. 4c; Zofia Różowska, Patrycja Toczek z kl. 4d; Zuzanna Bielik, Adam Ścibor z kl. 5a; Laura Talik, Dominik Skrzyp z kl. 5b; Martyna Janik, Monika Kawalec z kl. 5c; Emilia Glinkowska, Milena Wańczyk z kl. 6a; Nadia Tokarska, Michał Dutka z kl. 7a; Emilia Jakubiec, Ignacy Górecki z kl. 7b; Milena Gołuch, Anna Sośniaczyńska z kl.7c; Agnieszka Caputa, Kinga Gańczarczyk z kl. 7d; Nikola Pilecka, Mateusz Kohut z kl 7e; Zuzanna Czyżewska, Natalia Ryś z kl. 7f.
Dziękujemy za Waszą kulturę i wszelką pomoc. Pamiętajcie, że dobro zawsze wraca i tego właśnie Wam życzymy.
Z przyjemnością informujemy, że Międzyszkolny Konkurs Plastyczny„Wiosenne sady pędzlem malowane”został rozstrzygnięty. Prace plastyczne uczestników konkursu, uczniów z klas 1-3, zaskakiwały i zachwycały pomysłowością oraz techniką plastyczną. Wśród laureatów konkursu znalazło się dwóch uczniów z naszej szkoły. Zdobyli oni wysokie lokaty:
Wyróżnienie: Jakub Rusin klasa 2a
Wyróżnienie: Maja Kędzierska klasa 2c
Dziękujemy uczniom za udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym. Laureatom GRATULUJEMY!
Nasi uczniowie zostali nagrodzeni dyplomem uznania za udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Języka Angielskiego – Olimpusik. Gratulujemy!
W dniu 21 czerwca br. uczniowie klasy 1b, 2a, 3a wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Chaty Chlebowej w Górkach Małych. Przekraczając próg drewnianej chałupy, przenieśli się w dawne czasy. Siedząc w izbie przy kuchennym piecu, z uwagą wysłuchali informacji na temat życia na wsi. Gospodyni opowiedziała o codziennych pracach rolnika i jego rodziny, w jaki sposób spędzali czas, czym oświetlano izbę oraz co trzeba było zrobić, by upiec chleb. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób uprawiało się rolę, jakie maszyny rolnicze stosowano oraz co trzeba zrobić, aby z ziarenka powstał bochen chleba. Uczestnicząc w warsztatach, własnoręcznie uformowali z ciasta podpłomyki. Upieczone i posmarowane masłem, polane miodem wszystkim bardzo smakowały.
Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie stodoły.Uczniowie poznali zasadę działania cepa, sierpa oraz niektórych maszyn rolniczych. Mogli usiąść w dorożce, na starym traktorze Ursusa, co sprawiło im największą radość. Pod koniec wycieczki wysłuchali opowiadania o pracowitych pszczołach.
Wycieczka do Chaty Chlebowej dostarczyła uczniom wiele radości, niezapomnianych wrażeń, a przede wszystkim cennych i ciekawych informacji.
Co jeśli rower rdzewieje? Wyczyścić, nasmarować i dbać. A co jeśli stara miłość, oczywiście do roweru, nie rdzewieje? Odpowiedź jest banalna. Należy czym prędzej na niego wsiąść i przemierzyć stosowną liczbę kilometrów, ażeby móc ponownie się przekonać, że ta stosunkowo prosta konstrukcja daje wiele frajdy i satysfakcji.
Szkolne Koło Turystyki Rowerowej przez ostatnie dwa lata musiało zawiesić swoją działalność. Pandemiczna rzeczywistość i nas zmusiła do zmiany planów, stąd kurz na ramie i rdza na łańcuchu naszych jednośladów;) Przyszła jednak pora na uporanie się z wszelkimi niedogodnościami i wyruszenie na rowerowy szlak. Naszą destynacją (choć piszący te słowa są polonistami, którzy mają świadomość, że zapożyczenia wzbogacają słownictwo, na dźwięk tego słowa raczej się wzdragamy, a w tym tekście używamy go tylko jako językową prowokację🙂) po raz kolejny staje się urokliwie położona, oferująca wiele atrakcji i zamieszkana przez życzliwych ludzi (czyli również przez nas;) wioska o nazwie Kobiernice.
Naszą rowerową eskapadę zaczynamy w Bielsku przy ulicy Emilii Plater. Pora przypomnieć pewne zasady, które obowiązują w czasie przejazdu rowerową kolumną i wyruszamy. Kierujemy się w stronę Starego Bielska, by tutaj zmierzyć się z pierwszą górką, czyli podjazdem na wzgórze Trzy Lipki. Kiedy wszyscy stajemy na szczycie położonym na wysokości 380 m n.p.m., odczuwamy dumę równą himalaistom, podobnie jak oni chwilę regenerujemy się na szczycie i pora ruszać dalej. Zmierzamy do miejsca, w którym, używając potocznego wyrażenia, złapiemy niebieski szlak rowerowy, nazywany Trasą dookoła Bielska - Białej. W całości liczy on ponad 50 kilometrów, my korzystamy z jego części, przemierzając na przykład jedną z bielskich ulic o wdzięcznej nazwie 13 zakrętów. Po wyjechaniu z terenu stolicy Podbeskidzia meldujemy się w Pisarzowicach, a tam uzupełniamy zapasy i konsumujemy godne polecenia ze względu na swą cenę i jakość lody włoskie. Stąd już blisko do celu podroży, zahaczamy jeszcze o Hecznarowice i Kęty – Podlesie, by wjechać wreszcie do wspomnianych Kobiernic.
Tu największą atrakcją w ten wyjątkowo upalny dzień jest orzeźwiająca kąpiel w rzece Sole, a następnie degustacja wyjątkowo nam smakujących w tych okolicznościach przyrody kiełbasek.
Czas mija szybko, pora wracać, ale… pojawiają się pewne okoliczności, które znacząco opóźniają nasz wyjazd. Niebo staje się brunatne, słyszymy pierwsze grzmoty i zaraz rozpętuje się zawierucha. Na szczęście, o czym zdążyliśmy wspomnieć, w Kobiernicach mieszkają sami życzliwi ludzie, także udaje nam się przetrwać;)
Wycieczka powoli się kończy, pora zatem skończyć również ten tekst. Droga powrotna może nie jest usłana różami, pojawiają się pewne niedogodności (a jakże by inaczej – deszcz), ale szczęśliwie i szczęśliwi o godzinie 19:00 meldujemy się pod budynkiem szkoły. Starożytni mawiali: Per aspera ad astra ( łac. przez ciernie do gwiazd), no i my dzisiaj tę cierniową momentami drogę przejechaliśmy, ale teraz jesteśmy w niebie🙂.
15 czerwca 2022 r. miało miejsce uroczyste podsumowanie rywalizacji sportowej w ramach Miejskich Igrzysk Dzieci. Podczas spotkania Prezydent Miasta Jarosław Klimaszewski podziękował uczniom, organizatorom oraz nauczycielom za wysiłek wkładany w rozwój sportu szkolnego na terenie Bielska - Białej. W dalszej kolejności wręczono medale za uzyskane wyniki podczas zawodów czwórboju lekkoatletycznego (bieg na 60m, bieg na 600m/1000m, skok w dal, rzut piłeczką palantową). Michał Dutka z klasy 7A uzyskał najlepszy rezultat i odebrał złoty medal. Następnie nagrodzono najlepsze szkoły Igrzysk Dzieci. Nasza delegacja (Michał Dutka 7A, Milena Wańczyk 6A), otrzymała puchar za zajęcie II miejsca wśród bielskich szkół podstawowych.
Uzyskaliśmy łącznie 94 pkt, tyle samo, co zwycięska Szkoła Podstawowa nr 13 (wygrana większą ilością złotych medali). W tym miejscu chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim uczniom za wysiłek włożony w reprezentowanie szkoły, jak i nauczycielom za podjęcie trudu przygotowania dzieci do rywalizacji międzyszkolnej. Nie był to łatwy rok sportowy, biorąc pod uwagę niemalże roczną przerwę w rywalizacji, spowodowaną nauką zdalną. Cieszymy się sukcesem i będziemy ciężko pracować, aby w przyszłym roku szkolnym móc osiągać dobre wyniki
W ostatnich dwóch miesiącach roku szkolnego w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty ceramiczne i rzeźby w glinie. Na zajęciach ceramicznych uczniowieklasy 1a, 1b, 2a, 2b, 2c, 3a, 3c wykonali piękne prezenty dla swoich mam. Lepiąc miski, uczniowie zgłębili wiedzę na temat sposobów i technik pracy w glinie. Pomalowane miski zostały pokryte szkliwem i wypalone. W miłej atmosferze, przy muzyce relaksacyjnej powstały piękne ceramiczne dzieła.
Warsztaty ceramiki i rzeźby w glinie to doskonały pomysł na ciekawe spędzenie czasu. Praca z gliną rozwija u dzieci umiejętności manualne, relaksuje, pobudza wrażliwość, uczy wytrwałości i cierpliwości.
Maj i czerwiec to miesiące, w których szczególnie pamiętamy o mamie i tacie, obchodzących wtedy swoje święto.
Dzieci z klasy 1a przygotowały występ i poczęstunek dla rodziców i wszystko udało się doskonale!
Dzieci z klasy 1b też nie zapomniały o swoich rodzicach i przygotowały dla nich upominki, w które włożyły dużo pracy i serca – własnoręcznie wykonane ceramiczne miseczki oraz samodzielnie skomponowane mieszanki herbaciane. Znalazły również czas na muzyczną niespodziankę :)
Wspaniałym sukcesem zakończył się udział uczniów klas 1–3 naszej szkoły w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym organizowanym w Japonii przez firmę PENTEL.
Uczeń klasy 2b BARTOSZ RESZCZYŃSKI otrzymał nagrodę BRONZE za pracę pt.: „Carp Koi”.
Temat prac konkursowych i technika były jak najbardziej dowolne. Najważniejsza była niczym nieskrępowana kreatywność dziecięca.
W tej edycji nadesłano z całego świata 13313 prac, w tym 3237 prace plastyczne z Polski.
Wyróżnione w konkursie dzieci otrzymują prestiżowe medale i certyfikaty, które stanowią dowód uznania i motywują do dalszej pracy twórczej. Fundatorem tegorocznych nagród jest firma Pentel Poland Sp. z o.o. Opiekunami konkursu są: Minister Spraw Zagranicznych Japonii, Minister Sztuki Edukacji, Sportu Nauki i Technologii oraz Japońska Fundacja na Rzecz Rozwoju Sztuki. Najwyższe wyróżnienie przyznawane jest jedynie dziesięciu autorom najlepszych prac z całego świata, to Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych Japonii. Kolejne wyróżnienia to nagrody: Supreme Gold, Gold, Silver, Bronze oraz Pentel.
Serdecznie gratulujemy Bartoszowi i życzymy dalszych sukcesów!
Podczas zajęć rozwijaliśmy bardzo wiele umiejętności, szczególnie:
- rozpoznawania i panowania nad swoimi emocjami,
- odczytywania emocji innych i adekwatnego zachowania się w danej sytuacji społecznej,
- rozładowywania emocji,
- właściwej samooceny,
- przestrzegania zasad i norm społecznych.
Nie zabrakło również zabaw grupowych, podczas których dzieci uczyły się od siebie, zachęcały się nawzajem do działania, rozwiązywały razem problemy, dzieliły radości i rozczarowania. Uczestnicy zajęć przez ekspresję kreatywną odkrywali, w czym są do siebie podobni, czym się różnią, a co jest dla nich unikalne.
W klasach 1–3 w ramach koła zainteresowań i innowacji ,,Mali ratownicy – superbohaterowie” realizowanej w naszej szkole w roku szkolnym 2021/2022 r. odbywały się zajęcia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy. Celem innowacji było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób zabezpieczyć miejsce wypadku, jak bezpiecznie zachować się w sytuacji wypadku, jak wzywać pomoc, jakie informacje przekazać dyspozytorowi. Dzieci poznały podstawowe sposoby pomocy przy zakrztuszeniu, ugryzieniach, ukąszeniach. Dowiedziały się, w co wyposażona jest apteczka pierwszej pomocy, jak bandażować i opatrywać rany. Uczniowie dowiedzieli się, co zrobić, jeżeli ktoś nie daje znaków życia, jak ocenić jego stan, nauczyli się sprawdzać reakcje, jak postępować, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, jak bezpiecznie ułożyć poszkodowanego, jak wykonać masaż serca.
Takie zajęcia mogą zaowocować w przyszłości tym, że dziecko będzie umiało odpowiednio zachować się podczas niebezpiecznej sytuacji. A zdobyta wiedza, opanowanie i dobre nawyki mogą sprawić, że zostanie prawdziwym „superbohaterem”, ratując komuś życie.
Każdy uczestnik po zakończonych zajęciach otrzymał dyplom ,,Małego Ratownika”.
Klasa 3 b wybrała się na ciekawe warsztaty do Starej Fabryki w Bielsku-Białej. Dowiedzieliśmy się, że nasze miasto było miastem przemysłowym. Poznaliśmy maszyny tkackie używane kiedyś do produkcji materiałów. Mogliśmy zobaczyć, jak bardzo czasochłonny był proces produkcji, w związku z czym tkanina była warta więcej niż złoto. Następnie zamieniliśmy się w pracowników fabryki i próbowaliśmy swoich sił w tkaniu koła. Nie było łatwo, ale czego się nie robi dla naszych mam… Wytwory naszej pracy były prezentami właśnie dla nich. Polecamy wybrać się tam i poznać lepiej historię naszego miasta.
Uczniowie z klas 1–3 każdego roku szkolnego uczestniczą w różnych warsztatach artystycznych oraz kulinarnych. Tym razem, na przełomie maja i czerwca, uczniowie z klasy 1a,1b,1c i 2a wzięli udział w warsztatach herbacianych. Podczas warsztatów samodzielnie zrobili herbatę – aromatyczną mieszankę na bazie czarnej liściastej herbaty. Do wyboru mieli mnóstwo dodatków, od płatków bławatka i róży po suszone jabłka, żurawinę, mango i skórkę pomarańczy. Pachnące i kolorowe herbaty zostały zapakowane
i zabrane do domów.
Warsztaty herbaciane zapewniły uczestnikom wyciszenie i relaks. Dodatkowo pobudziły zmysły węchu oraz wzroku. Pomysłodawcami tych warsztatów byli nauczyciele uczący w młodszych klasach. Wspólnie z uczniami przeżyli ciekawą przygodę z herbatą.
W ostatni czwartek klasa 3a i 3c wybrały się na pizzę. Nic tak nie cieszy dzieci jak wizyta w pizzerii :) Piękna pogoda i świadomość zbliżających się wakacji sprawiły, że wszystkim dopisywały humory. Najedzeni i radośni wróciliśmy do szkoły.
Dnia 28 maja 16 uczniów klas 1-3 reprezentowało naszą szkołę w turnieju piłki nożnej pod patronatem Prezydenta Bielska-Białej w Parku Słowackiego. Nasza szkoła zdobyła III miejsce w kategorii "Najlepszy strzelec w rzutach karnych". Uczniowie wykazali się olbrzymim duchem walki, pamiętając, że najważniejsza jest dobra zabawa. Piłkarze otrzymali pamiątkowe medale i koszulki oraz Puchar dla szkoły. Gratulacje dla młodego pokolenia piłkarzy za fantastyczną grę.
Uczniowie klasy 2a z okazji Dnia Dziecka uczestniczyli w warsztatach w Domu Tkacza w Bielsku-Białej. Zwiedzili wnętrze domu oraz warsztat sukienniczy z przełomu XIX i XX wieku. W warsztacie sukienniczymoglądnęli przedmioty bezpośrednio związane z pracą tkacza, dokumenty i pamiątki cechowe, żelazną skrzynię, która niegdyś pełniła funkcję „kasy pancernej” cechu. Zainteresowali się potężnym krosnem służącym do wyrobu tkanin wełnianych. W kuchni czeladnika zobaczyli przedmioty związane z tkactwem na co dzień, naczynia i sprzęt kuchenny. W sypialni zwrócili uwagę na meble, skrzynię, kaflowy piec. Uczniowie w skupieniu słuchali opowieści pani przewodnik na temat życia całej rodziny czeladnika. Dowiedzieli się, że Dom Tkacza to oryginalny przykład dawnego drewnianego budownictwa miejskiego nie tylko na terenie naszego miasta, ale i w skali ogólnokrajowej. Atrakcją tego dnia były warsztaty, podczas których uczniowie wykonali prace powstałe przez odbicie klocków drukarskich na tkaninie. Wykonane prace zachwyciły wszystkich uczestników warsztatów. Podczas zwiedzania oraz warsztatów uczniowie dowiedzieli się jakie tajemnice skrywa muzeum - Dom Tkacza.
Dziękujemy rodzicom za cudowny prezent z okazji Dnia Dziecka!