W dniach 23–24 maja uczniowie klasy 7a uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej w Pieniny.
Początek dwudniowej wycieczki był ekscytujący i już od rana czuliśmy, że czekają nas niezapomniane chwile. Byliśmy gotowi na klasową przygodę w Pieninach!
Po wesołej podróży, z Gorcami, Pieninami i Tatrami w tle, dotarliśmy do malowniczych okolic Czorsztyna. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Bacówkę na Polanie Majerz.
Posileni pysznymi korbaczami i natchnieni czystym powietrzem ruszyliśmy do ruin zamku królewskiego w Czorsztynie. Wow! Przepiękna panorama Jeziora Czorsztyńskiego, w oprawie gór i dzikiej przyrody, wszystkim zaparła dech w piersiach! O tym, co konkretnie widzimy, opowiadał nam nasz przewodnik.
Ciekawostki przyrodnicze mogliśmy poznać też w Krościenku, zwiedzając wystawę Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego.
Kolejnych przeżyć miał nam dostarczyć spacer po rezerwacie przyrody Wąwóz Homole, jednak ulewna burza zmieniła nasze plany. Pojechaliśmy więc do Niedzicy, gdzie w Gościńcu H.A.T.A., po zakwaterowaniu i solidnym posiłku, mogliśmy pohasać do woli – ognisko, boisko, błocisko! Aż przyszedł czas na ciszę nocną i ... działo się!
Drugi dzień rozpoczęliśmy z przytupem, jedni od joggingu i jogi, inni - od porządkowania pokoi. Niezrażeni nadciągającym deszczem ruszyliśmy w trasę zgodnie z planem: podnóże zamku Horvathów w Niedzicy, korona zapory wodnej i rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, ścieżka przyrodniczo-edukacyjna dawnych kamieniołomów góry Wdżar.
A później to już śmichy-chichy w autokarze i powrót do domu.
Wycieczka dwudniowa w Pieniny była porywającym i malowniczym doświadczeniem. Integrowaliśmy się w pełnym zakresie, wspólnie podejmując ważne decyzje (np. ile osób zmieści się w jednej pelerynie, żeby jej nie rozerwać) i rozdzielając priorytetowe zadania (m.in. kto czmychnie do czyjego pokoju).
Wycieczkę uznajemy za udaną. Było wesoło, zgodnie i bezpiecznie.
Uczniowie klasy 3a i 3c uczestniczyli w wycieczce do Mikro Centrum Nauki „Naukotechnika” w Świnnej, podczas której udało się im połączyć zdobywanie elementarnej wiedzy z fizyki, chemii i geografii. Aktywnie wzięli udział w pokazie „Ciekły azot”, który przybliżył im tajemnice i magię tego pierwiastka. Odważni uczniowie mogli poczuć jego temperaturę na ręce. Między innymi zobaczyli, jak można przybijać gwoździe zwykłym bananem. Z zaciekawieniem obserwowali schłodzoną azotem zieloną sałatę – pomysł na szybkie jej pokrojenie. Nie mogli oderwać wzroku od schłodzonej azotem róży, która przybrała formę „szklanej róży”. Uderzając o ziemię, rozpadła się na drobne kawałki. Wykonywane doświadczenia wyglądały bardzo efektownie. Było dużo dymu oraz wybuchów.
Uczniowie zwiedzili interaktywną wystawę naukową, której celem była nauka przez zabawę. Kolejną atrakcją wycieczki były warsztaty geologiczne. Uczniowie poznawali, rozróżniali skały oraz minerały występujące na naszej planecie. Zobaczyli, dotknęli oraz poznali właściwości niektórych skał, w tym ostry krzemień, czarny obsydian, granit, kruchy piaskowiec. Samodzielnie przykleili je do tablicy z zestawem minerałów. Album z kawałkami kruszców zabrali na pamiątkę do domu.
Wycieczka była pełna wrażeń, ciekawych informacji, doświadczeń i wspaniałej zabawy.
W maju w naszej szkole gościliśmy grupę artystów, którzy zaprezentowali program artystyczny wzbogacony efektami specjalnymi. Podczas spotkania wystąpił uczestnik projektu „Mam talent z Rumunii - Człowiek sprężyna” wraz z grupą artystów z Ukrainy i Mołdawii. Swoje talenty taneczne zaprezentowali: pomarańczowy zespół, wielka lalka, piękna Jasmina. Z uwagą uczniowie oglądali występ różowej pantery, klowna Igora, dziwnego profesora z Niemiec.
Spotkanie z artystami zapewniło uczniom młodszym i starszym kontakt ze sztuką. Było dla nich ogromną frajdą. Magiczne chwile zostaną w ich pamięci na długi czas.
Uczniowie klasy 3a uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów oraz przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wyposażenie policjantów do służby oraz wiele sprzętów pomocnych w ich codziennej pracy. Z uwagą wysłuchali informacji na temat pracy policjanta oraz szkolenia psów policyjnych i ich zadań. Dodatkowo uczniowie zwiedzili pomieszczenia komendy policji.
Być może wśród uczniów klasy 3a są osoby, które w przyszłości założą policyjny mundur.
Wycieczka została zorganizowana z inicjatywy rodziców naszego kolegi Maćka. Dostarczyła nam wiele przeżyć i radości. Dziękujemy!
W dniu 9.05 odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w drużynowej lekkiej atletyce. Znakomicie zaprezentowała się reprezentacja dziewczyn, która wywalczyła pierwsze miejsce w mieście. Zwycięstwo dało awans do 1/4 finału wojewódzkiego, który odbył się 16.05. Dziewczyny po ambitnej walce zajęły ostatecznie drugie miejsce, za co należą się zasłużone brawa i gratulacje!!!
Należy wspomnieć także o indywidualnych tytułach Mistrzyń Miasta: Julii Galoch w skoku wzwyż, Kingi Dziasek w skoku w dal, Nadii Tokarskiej w biegu na 600 m, Roksany Hilarowicz w pchnięciu kulą i oczywiście najlepszej sztafecie 4x100 m w składzie: Milena Gołuch, Kinga Frąc, Kinga Dziasek i Ania Sośniaczyńska.
Na drugim stopniu podium znalazła się w skoku w dal Ania Sośniaczyńska , a w biegach średnich na trzecim miejscu – Agata Briss na 600 m i Kinga Gańcarczyk na 1000m
Gratulacje dla naszych dziewczyn!!!
kliknij TUTAJ, aby przejśc do fotogalerii
W kwietniu odbył się w naszej szkole coroczny szkolny konkurs polegający na zapamiętaniu i wyrecytowaniu z pamięci jak najwięcej cyfr po przecinku liczby π. Wspaniałą pamięcią wykazali się wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie.
Niestety, nie udało się pobić dotychczasowego rekordu szkoły w kategorii klas 1-3, pozostaje wciąż ten sam - 60 cyfr po przecinku, ustanowiony w 2019 r.
W kategorii klas 4-8 dotychczasowy rekord szkoły, wynoszący 192 cyfry po przecinku, został pobity ;)
Tytuł MISTRZA PAMIĘCI LICZBY PI otrzymała:
Gabriela Kałwak, uczennica kl. 5a
za wyrecytowanie 332 cyfr po przecinku i ustanowienie nowego rekordu szkoły
Gratulujemy znakomitej pamięci!!!
Nowy rekord szkoły to 332 cyfry po przecinku!
Niewątpliwą zaletą naszych pieszych wędrówek – poza, oczywiście, edukacją i rekreacją – jest możliwość poznawania nowych kolegów i koleżanek. Z czasem okazuje się, że mamy znajomych nie tylko w klasie, ale w całej szkole. I to jest najlepsze! Nasza grupa SKKT zmieniła ostatnio nieco skład i w takim nowym składzie wybraliśmy się na Biały Krzyż, a stamtąd powędrowaliśmy na Kotarz. To niewielka góra (974 m n.p.m.), ale widoki zapierały dech w piersiach. W sam raz na sobotni słoneczny dzień :)
Zakończyliśmy rywalizację w rozgrywkach koszykówki dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży. Ostatecznie musieliśmy uznać wyższość drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 13 z Raciborza, następnie zwyciężyliśmy po dogrywce z zespołem Szkoły Podstawowej nr 14 z Żor. To był niesamowity sezon pełen emocji i walki. Nasza reprezentacja, zajmując 3 miejsce w Półfinałach Województwa Śląskiego, wpisała się na stałe w historię sportu młodzieżowego miasta oraz naszej szkoły. Gratulujemy i dziękujemy reprezentantkom za włożony wysiłek oraz poświęcony czas.
Skład zespołu: Maja Fabijańska 7a, Kinga Dziasek 8a, Nadia Tokarska 8a, Julia Galoch 8b, Natalia Gawlas 8b, Kinga Frąc 8c, Milena Gołuch 8c, Anna Sośniaczyńska 8c, Zuzanna Kluź 8e, Oleksandra Kutsenko 8e, Nikola Pilecka 8e, Wiktoria Stecyk 8e, Roksana Śliwa 8e.
10 maja na stadionie KS ”Sprint” w Wapienicy odbył się czwórbój lekkoatletyczny (biegi 60 m, 600 m dz,1000 m chł, skok w dal, rzut piłeczką palantową) dziewcząt i chłopców z rocznika 2010–2012 (Igrzyska Dzieci). Wystartowało 19 reprezentacji dziewcząt i 14 chłopców. Bardzo dobry występ zanotowały obie nasze reprezentacje. Chłopcy zajęli 3 miejsce, a dziewczęta 7 miejsce. Gratulacje dla naszych zawodników!
Na zdjęciu reprezentacje w składach: Drożdż Agata, Machcińska Joanna, Kałwak Gabriela z kl. 5a, Walczak Wiktoria z kl. 5c, Janowska Oliwia z kl. 6a, Korusiewicz Virginia z kl. 6b, Piątek Gracjan, Skrzyp Dominik, Nerwiński Michał, Ligęska Mikołaj, Bachta Kamil z kl. 6b, Michalik Jakub z kl. 5d, Olenych Oleksandr z kl. 6a.
Młodszy wiek szkolny to taki okres , w którym dzieci wszystkim się interesują, zadają mnóstwo pytań, chętnie eksperymentują i zbierają doświadczenia. Podczas pierwszego etapu edukacyjnego – tzw. edukacji wczesnoszkolnej – następuje szczególne kształtowanie wszechstronnego rozwoju osobowości dziecka. To właśnie w tym czasie dzieci wykazują ogromną ciekawość otaczającego świata, przyjmują postawę badacza i obserwatora zachodzących zjawisk w przyrodzie, otoczeniu bliższym i dalszym. Umysł jest bardzo chłonny , elastyczny i podatny na wszelkie oddziaływania innych. Krótko mówiąc, są ciekawe świata. W roku szkolnym 2022 / 2023 w naszej szkole, w ramach koła zainteresowań w klasach 1, była realizowana innowacja pedagogiczna ,,W świecie roślin i zwierząt- podróże z Nelą małą reporterką ”. Program zajęć powstał w oparciu o zainteresowania dzieci, które zafascynowała dziewczynka Nela. Jest ona autorką dziecięcych książek podróżniczych, które powstają z redakcyjną pomocą jej rodziców. Głównym celem innowacji było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i geograficznych uczniów, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, plastycznych, a także wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia
9 maja na stadionie KS „Sprint” w Wapienicy odbyły się drużynowe zawody lekkoatletyczne w ramach Miejskich Igrzysk Młodzieży. Na końcowy wynik składają się rezultaty uzyskane w konkurencjach biegowych, skocznościowych i rzutowych. Reprezentacja chłopców zdobyła brązowy medal, osiągając bardzo dobre wyniki w poszczególnych konkurencjach. Wygraliśmy skok w dal (M. Dutka), pchnięcie kulą (Ł. Grabek) i bieg na 1000 m (M. Kohut) oraz miejsca na podium – 2 miejsce w biegu na 100 m (D. Jędrzejczak), 3 miejsce w skoku w dal (F. Figura), 3 miejsce w pchnięciu kulą (A. Machalica) i 3 miejsce w sztafecie 4x100 m (Machalica, Figura, Dutka, Jędrzejczak).
Gratulacje dla naszych lekkoatletów!
Brązowi medaliści: Michał Dutka z kl. 8a, Mateusz Jaworski, Szymon Filas, Ignacy Górecki, Mateusz Górka, Filip Figura z kl. 8b, Daniel Jędrzejczak, Łukasz Grabek z kl. 8c, Karol Nawrocki, Antoni Machalica z kl. 8d, Mateusz Kohut z kl. 8e.
Na przełomie marca i kwietnia uczniowie klas siódmej i ósmych brali udział w VIII edycji programu profilaktycznego Smak życia – czyli debata o dopalaczach.
Na warsztatach młodzież dowiedziała się, czym są tzw. nowe narkotyki, co się dzieje z naszym ciałem i psychiką po ich zażywaniu oraz do czego prowadzi długotrwałe sięganie po dopalacze.
Podczas ciekawych dyskusji uczniowie zastanawiali się, dlaczego młodzi ludzie sięgają po te niebezpieczne używki i jakie są alternatywy dla ich zażywania. Na zajęciach został również zaprezentowany film pt.: „Jak to działa: dopalacze”, podsumowujący przekazane wiadomości.
Uczniowie otrzymali ulotki z numerami telefonów organizacji, do których w razie potrzeby mogą zwrócić się o pomoc. Młodzież, pracując w grupach, wykonała również plakaty pod hasłem: DOPALACZOM MÓWIMY NIE!, które możemy zobaczyć na gazetce w przedsionku wejścia głównego szkoły.
Podczas zajęć uczniowie klasy 2 a przeprowadzili ciekawe doświadczenia, zamieniając się tym samym w małych naukowców. Mali badacze mieli okazję przeprowadzać proste eksperymenty oraz obserwacje, stawiać tezy i sprawdzać ich prawdziwość. Uczniowie wykonali własny wulkan, a także sprawdzili, jak można nadmuchać balon za pomocą octu i sody. Dzieci bardzo chętnie wykonywały eksperymenty, wyjaśniając różne zjawiska. Postawienie ich w roli badacza, eksperymentatora okazało się wspaniałą zabawą, dostarczającą im wielu nowych doznań, wrażeń, emocji i radości, a jednocześnie sprawiło, że uczyły się, odkrywając to, co nieznane.
W 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nasi uczniowie tradycyjnie wzięli udział w miejskich obchodach Święta pod patronatem Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej Bielska-Białej. Wraz z pocztem sztandarowym udali się na plac Ratuszowy, gdzie wraz z przedstawicielami władz miejskich, parlamentarzystów, organizacji kombatanckich, harcerzy, uczniów innych szkół i mieszkańców Bielska-Białej uczcili to wyjątkowe Święto. Następnie przemaszerowali ulicami miasta we wspólnym pochodzie, by w katedrze św. Mikołaja wziąć udział w nabożeństwie w intencji Ojczyzny.
Cieszymy się, że nie najlepsza w tym roku pogoda nie zraziła naszych młodych patriotów do wspólnego świętowania. To zdecydowanie najlepszy sposób zdobywania wiedzy o niezwykłej historii naszego kraju.
28 listopada 2022 r. odbyła się XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego Geo-Planeta. Szkołę w konkursie reprezentowało 3 uczniów:
Małgorzata Trojak 5 c
Mateusz Kohut 8 e
Julia Hanusik 5 d
Miło nam poinformować, że Małgorzata Trojak uzyskała najwyższy wynik w szkole (23/25 punktów) i zdobyła dyplom UZNANIA.
G R A T U L U J E M Y!!!
Konkurs polegał na rozwiązaniu testu, składającego się z 25 pytań, metodą jednokrotnego wyboru oraz udzieleniu odpowiedzi na pytanie opisowe. Ogólnopolski Konkurs Geograficzny Geo-Planeta jest przeprowadzany przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” – Ogólnopolskiego Organizatora Konkursu.
18 kwietnia klasy 5b i 5d pojechały do Kopalni Guido w Zabrzu. Wycieczka była niesamowita i pełna wrażeń. Przewodnik opowiedział nam wiele ciekawych faktów o historii kopalni i o pracy górników. Dowiedzieliśmy się, jak wydobywa się węgiel i jakie technologie są stosowane w górnictwie.
Przechodząc przez podziemne korytarze, mogliśmy zobaczyć, jak wyglądało życie górników i jakie trudności musieli oni pokonywać pod ziemią. Wrażenie na nas zrobił też widok maszyn, którymi się posługiwali. Czuliśmy się, jakbyśmy byli w innym świecie, pełnym stalowych konstrukcji.
Pobyt w kopalni Guido okazał się wartościowym doświadczeniem, które pozwoliło nam na poszerzenie wiedzy z zakresu historii i technologii przemysłu węglowego. Po wycieczce pod ziemią naszym ostatnim przystankiem była restauracja McDonald's, która stanowiła idealne miejsce na odprężenie się po intensywnych wrażeniach.
We wtorek 18 kwietnia klasa 6c uczestniczyła w warsztatach z drukarstwa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Uczniowie wysłuchali wykładu Pana Tomasza Ratajczaka z Pracowni FlyingFISH Letterpress. Każdy uczeń wykonał również pracę przygotowaną tradycyjną techniką drukarską z wykorzystaniem metalowych i drewnianych czcionek ruchomych. Zajęcia miały na celu zwrócenie uwagi na wartości związane z drukiem tradycyjnym, z literą - przybliżenie historii zanikającego rzemiosła, jakim są techniki składu i druku ręcznego.
Warsztaty były ciekawą formą spotkania z historią i zachętą do uczestnictwa w tego typu przedsięwzięciach.