Gotowość szkoły na przyjęcie dzieci do klas pierwszych

Nasza szkoła jest gotowa do przyjęcia dzieci sześcio i siedmioletnich do klas pierwszych:

• Szkoła posiada wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną.
  • Uczniowie klas pierwszych objęci są elastycznym okresem adaptacji.
  • W klasach 1-3 organizowane są sytuacje edukacyjne wyzwalające naturalną aktywność dziecka w procesie uczenia się  (teatrzyk dziecięcy, drama, scenki sytuacyjne, zabawy i gry interakcyjne, tworzenie plakatów, praca
    w grupach, praca w formie „wysepek”,  dominująca forma aktywności dziecka sześcioletniego –zabawa).
  • Szkoła monitoruje rozwój dziecka.
  • Nauczyciele systematycznie współpracują z pedagogiem szkolnym, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, z rodzicami dzieci z klas 1-3,  z instytucjami wspomagającymi rodzinę i oświatę .
  • W klasach 1-3 edukacja dzieci powierzona jest jednemu nauczycielowi. W szkole prowadzone są zajęcia z języka obcego nowożytnego ( język angielski).

Zajęcia z zakresu edukacji muzycznej, plastycznej, wychowania fizycznego, zajęć komputerowych w niektórych klasach prowadzone są z nauczycielem posiadającym specjalistyczne kwalifikacje.

• Sale lekcyjne są obszerne, składają się z jednej części „edukacyjnej”  wyposażonej
     w tablicę, podesty, stoliki, krzesła, szafki dostosowane do wzrostu dziecka. Podczas zajęć   edukacyjnych uczniowie korzystają:

- w sali z kącika do rekreacji, z kącików tematycznych: kącika czytelniczego, kącika przyrodniczego, kącika zabaw, kącika matematycznego,

- z sali zabaw wyposażonej  w pomoce dydaktyczne z programu „Radosna Szkoła”
( akcesoria sportowe, gry planszowe, pomoce dydaktyczne).

• Sale lekcyjne w klasach 1-3 wyposażone są w pomoce dydaktyczne, magnetofony,  gry i zabawki dydaktyczne, w pomoce z:

-Projektu systemowego „Indywidualizacja procesu nauczania
 i wychowania uczniów klas 1-3. Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów”;

-Projektu EFS „Fabryka wiedzy i umiejętności”,

-Projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"

Uczeń ma możliwość pozostawienia w szkole części swoich podręczników, przyborów szkolnych.

• Uczniowie podczas zajęć edukacyjnych korzystają z :

-sali świetlicy z telewizorem i DVD,

-sal lekcyjnych z tablicą interaktywną,

-sali komputerowej.

• Sala komputerowa wyposażona jest  w komputery z oprogramowaniem odpowiednim do wieku, możliwości i potrzeb dziecka, z dostępem do Internetu. W sali jest 24 stanowisk z komputerami.
  • Zajęcia edukacyjne, w tym edukacja przyrodnicza,  realizowane są
    w naturalym środowisku poza szkołą.
  • Organizowane są: wycieczki edukacyjne, wycieczki turystyczno-krajoznawcze, warsztaty artystyczne, lekcje muzealne, lekcje biblioteczne, zwiedzanie wystaw, spotkania z ciekawymi ludźmi (malarzem, artystą ludowym, kapelą góralską, iluzjonistą, pszczelarzem, policjantem, strażakami, żołnierzami), zajęcia

z wychowania zdrowotnego, zajęcia profilaktyczne, zajęcia z udziałem psa w ramach Dogoterapii).

• Zajęcia z wychowania fizycznego w klasach 1-3 przeprowadzane są w sali gimnastycznej oraz na boisku szkolnym. Szkoła posiada:

-dużą i małą salę gimnastyczną,

-dwa boiska szkolne,

-plac zabaw ( zrealizowany w ramach programu "Radosna Szkoła").

Klasy drugie uczestniczą   w zajęciach nauki pływania w ramach programu Urzędu

Miasta  Powszechna nauka pływania klas drugich  na Krytej Pływalni TROCLIK.

• Szkoła stwarza odpowiednie warunki dla uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.  W  szkole organizowane są:

-zajęcia pozalekcyjne rozwijające  zainteresowania, uzdolnienia, pasje uczniów,

-zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,

-korekcyjno-kompensacyjne,

-logopedyczne,

-gimnastyka korekcyjna wad postawy,

Uczniowie klas 1-3 ( wśród nich dzieci rocznikowo młodsze – „sześciolatki”) chętnie

uczestniczą w szkolnych i pozaszkolnych konkursach, osiagają sukcesy.

Warunki lokalowe szkoły. Bezpieczeństwo dziecka. Wspólpraca z rodzicami.

• budynek szkolny  znajduje się z dala od ruchliwych ulic,
  • teren szkoły jest ogrodzony,
  • wokół szkoły znajdują się dwa boiska szkolne, plac zabaw, teren zielony, chodniki,
  • w pobliżu szkoły znajdują się ogródki działkowe, park, osiedlowy plac zabaw, osiedlowy klub PEKAZ.
  • Przestrzeń w szkole jest bezpieczna  dla dziecka oraz ergonomiczna.
  • Szkoła jest monitorowana,
  • W szkole znajdują się :  szatnie, toalety, przestronne  korytarze, jadalnia, biblioteka, pracownia multimedialna, sala zabaw, mała i duża sala gimnastyczna, gabinet higienistki szkolnej, gabinet pedagoga szkolnego,
  • Schody zapewniają bezpieczną komunikację.
  • Uczniowie klas 1-3 są oddzieleni od uczniów starszych ( sale lekcyjne, spędzanie przerw w przydzielonych sektorach korytarzy).
  • Toalety szkolne wyposażone są w urządzenia sanitarne dostosowane do wzrostu uczniów oraz w środki czystości.
  • Uczniowie mogą skorzystać z opieki w świetlicy przed zajęciami edukacyjnymi
     i po ich zakończeniu (wg wyznaczonych godzin pracy świetlicy):

-opieka w świetlicy dla uczniów klas 1-6 zorganizowana jest
w grupach wychowawczych,

-dzieci sześcioletnie i pozostałe roczniki objęte są opieką świetlicy wg deklaracji rodziców,

-liczebność grup nie przekracza 25 osób,

- każda grupa wychowawcza ma przydzielonego wychowawcę oraz  salę do zajęć.

• W szkole jest jadalnia, sklepik (prowadzony przez ajenta).  Uczniowie klas 1-3 mogą skorzystać z ciepłego posiłku ( obiadu) oraz z produktów żywności zakupionych
    w sklepiku.
  • Aktywna i systematyczna współpraca nauczycieli klas 1-3, wychowawców świetlicy, pedagoga szkolnego, higienistki szkolnej z rodzicami uczniów klas 1-3:

-zebrania, konsultacje, porady.

• Aktywna i systematyczna współpraca np. z bielskimi przedszkolami, szkołami podstawowymi, instytucjami kulturalno-oświatowymi, Urzędem Miasta Bielsko-Biała, instytucjami organizującymi konkursy oraz  imprezy kulturalno-oświatowe.

Opracowanie:

Zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej