PROJEKTY, W KTÓRYCH BRALIŚMY UDZIAŁ

W naszej szkole realizowany był trzyletni projekt "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"

Głównym celem projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną odbywać się będzie poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.

Twórcą teorii inteligencji wielorakich jest HOWARD GARDNER - amerykański psycholog, neurolog, profesor Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Bostońskiego. Proponuje on inne, nietradycyjne spojrzenie na możliwości rozwojowe człowieka, jego szanse edukacyjne oraz inną niż tradycyjna wizję szkoły.

H. Gardner w odniesieniu do dzieci wyróżnia i opisuje 8 inteligencji: językową, matematyczno - logiczną, wizualno - przestrzenną, muzyczną, przyrodniczą, ruchową, interpersonalną i intrapersonalną.

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA TEORII INTELIGENCJI WIELORAKICH:

Każdy człowiek posiada wszystkie typy inteligencji, w różnym stopniu rozwinięte. Tworzą one indywidualny profil inteligencji, charakterystyczny dla danej osoby. Profil inteligencji jest dynamiczny, zmienia się w trakcie rozwoju.

Wszystkie inteligencje wzajemnie ze sobą współpracują. Każdą inteligencję można rozwijać w działaniu, właściwie organizując środowisko rozwoju człowieka. Wszystkie inteligencje są równoprawne.

W naszej szkole projekt prowadzony był przez kolejne 3 lata.
W roku szkolnym 2008/2009 w klasie Ic - wych. mgr Elżbieta Gacek.
W roku szkolnym 2009/2010 w klasie Ia - wych. mgr Barbara Szpok.
W roku szkolnym 2010/2011 w klasie I - wych. mgr Edyta Helfer.

Praca z dziećmi prowadzona była na zajęciach obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Obejmowała 50 godz. dodatkowych zajęć. Realizacja zadań dodatkowych oparta była o własny autorski pomysł nauczyciela.

Sala, w której odbywały się zajęcia została wyposażona w nowe meble: ławki, krzesełka, regały oraz pomoce dydaktyczne wartości 8 tysięcy złotych.

Na zakończenie I etapu projektu, 11.12. 2009 roku w naszej szkole odbył się pokaz efektów i osiągnięć pracy uczniów, zaprezentowany na forum publicznym. W pokazie wzięli udział uczniowie klasy Ic, ich rodzice, p. inspektor MZO w Bielsku-Białej Bogumiła Dziaduszewska, p. v-ce dyrektor mgr Ewa Młyńska-Bury, nauczyciele szkoły. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności oraz zdobyte w czasie zajęć wiadomości: "Stany skupienia wody", "Ciekawostki o życiu dinozaurów, "Tworzenie akompaniamentu do piosenki", "Śpiewanie utworów muzycznych", "Układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych, Teatrzyk klasowy pt. "Świecące drzewko" autorstwa Oliwii Lach, "Prace wizualno-przestrzenne" autorstwa dzieci.