Kolejny raz uczniowie klas 1–3 wzięli udział w Konkursie Plastycznym „ANIOŁEK NA ŚWIĘTA”, którego organizatorem jest Dom Kultury w Olszówce.
Z przygotowanych materiałów uczniowie samodzielnie zaprojektowali i wykonali różnorodne, oryginalne aniołki. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się przestrzenne figurki aniołków oraz aniołki płaskie – wycinanki, malowanki, składanki.
Wśród nadesłanych 355 prac do Domu Kultury w Olszówce, komisja konkursowa wybrała 41 laureatów. W ich gronie znalazło się dwóch uczniów z naszej szkoły. Oto oni:
Wojciech Jafernik klasa 1b
Wiktor Cholewiński klasa 2a
Laureatom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Akcja odbywa się wśród klas 7 i 8 SP oraz klas 3 G, w budynku przy ul. Emilii Plater 3 (dotychczasowe Gimnazjum nr 11).
W tym roku wybraliśmy starszą osobę, która potrzebuje pomocy.
Pani Marysia (71 l.) od 16 lat żyje samotnie, kiedy to jej mąż zmarł na gruźlicę. Przez 30 lat była aktywną zawodowo osobą, teraz, przebywając na emeryturze, również stara się wychodzić do ludzi. Aktywnie uczestniczy w spotkaniach Seniorów i w lokalnych wydarzeniach. Mimo depresji, z którą zmaga się na co dzień, stara się nie tracić pogody ducha. Emerytura Pani Marysi z ledwością starcza na pokrycie wszystkich kosztów (980zł), średnio na miesiąc pozostaje jej ok 230 zł na bieżące potrzeby. Nie sposób nie dostrzec w Pani Marysi ogromnego ciepła i niezwykłej wdzięczności za każdy kolejny dzień. Nie jest dla niej przeszkodą brak łazienki czy zimno w mieszkaniu, jak sama mówi „są inni, którzy mają ciężej ode mnie". Wśród największych potrzeb Pani Marysia wymienia żywność i opał - który pozwoli jej nie martwić się nadchodzącą zimą. Będzie również bardzo wdzięczna za środki czystości.
Liczymy na wsparcie akcji.
Jak bawiliśmy się na andrzejkach klasowych? Wyśmienicie!
Zapraszamy do obejrzenia albumu z naszej wesołej imprezy.
W ostatnich dwóch dniach listopada uczniowie klas 1–3 uczestniczyli w andrzejkach w Domu Kultury w Kamienicy. Zabawa była umilona tradycyjnymi wróżbami. Podczas imprezy panowała miła, radosna atmosfera. Uczniowie tańczyli przy skocznej muzyce oraz brali udział w wielu konkursach. Tańce przeplatane były także wróżbami, z których każdy uczestnik mógł poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. W trakcie zabawy dzieci raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa andrzejkowa na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich dzieci.
,,I Ty możesz zostać Einsteinem polskiej ortografii” to cykliczny turniej, który gromadzi dzieci i młodzież z naszej szkoły, aby zmierzyć się z kłopotliwymi wyrazami współczesnej polszczyzny w oparciu o znajomość zasad ortograficznych. W tym roku uczniowie klas młodszych oraz starszych spotkali się 27.11. i 28.11. w salach nr 202, a także 27 w obu budynkach, stając w szranki emocjonującego konkursu.
Wyniki turniejowych zmagań kształtują się następująco:
a) w kategorii klas młodszych
I miejsce zajęła trzyosobowa grupa z klasy 4c w składzie: Jakub Mania, Kamil Nieznalski, Maksymilian Krzak
II miejsce zdobyła czteroosobowa ekipa z klasy 4c w składzie: Kinga Frąc, Milena Gołuch, Anna Sośniaczyńska, Aleksandra Toczek
b) w kategorii klas starszych
I miejsce zajęła trzyosobowa grupa z klasy 3aG w składzie: Zuzanna Czajka, Gabriela Zarzecka, Maksymilian Jackowski
II miejsce zdobyła trzyosobowa ekipa z klasy 3eG w składzie: Justyna Foryś, Lena Maks, Gabriela Wolny
III miejsce wywalczył zespół z klasy 8c w składzie: Mateusz Bochen, Adrian Talik, Karol Wawrzyszkiewicz!
Zwycięzcom gratulujemy!
26 listopada 2018 roku włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje maskotki oraz wykonali okolicznościowe gazetki, dzięki którym poznaliśmy historię pluszowego misia. W każdym miejscu można było spotkać sympatyczne niedźwiadki. Misiu, do zobaczenia za rok!
W dniu 13 listopada w budynku przy E. Plater 3 świętowaliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie obejrzeli z tej okazji przedstawienie, przygotowane przez kolegów i koleżanki z klasy 3A i zespołu tanecznego BA-DU-KA. Przedstawienie przypomniało wydarzenia sprzed 100 lat i wprowadziło w uroczysty nastrój w szkole. Tego dnia uczniowie ubrani byli w stroje galowe, szkoła była udekorowana w barwy biało-czerwone, a gazetki przypominały o historycznym wydarzeniu.
Było pięknie i uroczyście.
Mamy kolejny powód do dumy! Uczniowie klas drugich – laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego „OJCZYZNA W POEZJI” godnie zaprezentowali naszą szkołę w III MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM pod hasłem „PIĘKNA NIEPODLEGŁA – MALOWANA WIERSZEM”. Konkurs ten odbył się 20 listopada br. w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej. Naszymi przedstawicielami byli: Oliwia Janowska, Nadia Drozd, Temur Ovcharenko, Jakub Chtiej. Deklamując wiersze o tematyce patriotycznej, ukazali oni bohaterskie czyny żołnierzy oraz szacunek i miłość do Polski. Recytacje pełne były podniosłego, przejmującego tonu. Decyzją komisji konkursowej uczennica z naszej szkoły Oliwia Janowska (klasa 2a) zdobyła I miejsce, a Jakub Chtiej (klasa 2c) – wyróżnienie.
Zwieńczeniem konkursu było uroczyste wręczenie wszystkim uczestnikom dyplomów pamiątkowych i nagród rzeczowych.
Laureatom serdecznie gratulujemy!
24 listopada członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego wybrali się na wycieczkę do Stryszawy – jednego z głównych ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że zabawki zaczęto wytwarzać tutaj już w pierwszej połowie XIX wieku. Mieliśmy okazję pobawić się drewnianymi wózkami-taczkami, grzechotkami, konikami na kółkach, machającymi skrzydełkami ptaszkami (klepokami). Poznaliśmy również zasady ich tworzenia. Na koniec wzięliśmy udział w warsztatach folklorystycznych, podczas których każdy mógł stworzyć własne dzieło, wykorzystując swoje zdolności artystyczne i wyobraźnię. Drewniane koniki pomalowane zostały na wszystkie możliwe kolory i pięknie ozdobione. Mimo niesprzyjającej aury, znaleźliśmy chwilę, żeby pobawić się też w Parku Drewnianej Zabawki Ludowej. To był naprawdę ciekawy dzień.
23 listopada klasy 5c i 5b oraz kilkoro uczniów z kasy 6a wzięli udział w lekcjach geografii na Uniwersytecie Śląskim. Uczniowie mieli możliwość poczuć się jak studenci. Tematami lekcji były: „Skały i minerały wokół nas” oraz słodkie „Ciekawostki o księżycu”. Na ciasteczkach ćwiczyliśmy kwadry księżyca, którymi potem można było się posilić.
Zajęcia odbywały się w salach wykładowych i były prowadzone przez doktorantów wydziału.
Po zajęciach zwiedziliśmy wydziałowe muzeum.
Uczniowie dowiedzieli się również, że z budynku Wydziału Nauk o Ziemi potocznie zwanym „Żyleta” w zeszłym roku zorganizowany był „ DREAM JUMP” czyli skoki z dachu – z 21 piętra.
22 listopada klasa 4a wybrała się na wycieczkę do Muzeum Historycznego. Wzięła udział w zajęciach, na których poznała symbole narodowe, ich historię oraz wartości, z jakimi się wiążą. Dzieci dowiedziały się, dlaczego godło, flaga i hymn są dla nas takie ważne. W części warsztatowej poznały makramę, czyli starożytną sztukę wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Przy pomocy wyobraźni i sznurka satynowego każdy uczestnik warsztatu stworzył biało-czerwoną biżuterię plecioną i breloczek. Była to świetna zabawa, ale przede wszystkim niezapomniana lekcja historii.
21 listopada b.r. uczniowie klasy 6b wzięli udział w Festiwalu Lokalnego Rzemiosła, który odbył sięw Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Wydarzenie było zorganizowane przez Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. i stanowiło część projektu Życie tradycją komponowane, współfinansowanego przez UE w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Republika Czeska-Polska.
Program festiwalu obejmował prezentacje twórczości rzemieślników, prelekcje i pokazy filmów. Imprezę uatrakcyjnił występ kapeli góralskiej ze Straconki i regionalny poczęstunek. Wśród wystawców byli m.in.: artysta malarz Florian Kohut (Galeria Autorska Pod Strachem Polnym), Galeria Ars-Nova, Stadnina Velopoli (Republika Czeska), jak również florystka, płatnerz, kuśnierz oraz koronkarki i tkacze, a także wytwórca instrumentów pasterskich i rzeźbiarz regionalnych pamiątek z drewna.
Podczas prelekcji dzieci poznały różne techniki tworzenia rękodzieła artystycznego, w tym wyrobów z recyklingu szkła, replik broni historycznej, słynnych strachów polnych z Rudzicy, prac z wikliny papierowej czy z koronki frywolitkowej.
Festiwal pozwolił poznać dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-czeskiego, a także przybliżył temat charakterystyki zawodów oraz wymaganych umiejętności i dróg kształcenia, wspierając tym samym rozwój orientacji zawodowej uczniów.
21 listopada uczniowie klasy 1c brali udział w wyjątkowych warsztatach w ramach ogólnopolskiej akcji "Dzieciaki Sadzeniaki". Jej celem jest uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie w nich zainteresowań przyrodą. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W czasie tej pierwszej dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach: zadawały pytania, rozwiązywały zagadki, odpowiadały na pytania prowadzącej. Część praktyczna to zajęcia praktyczne. Dzieci otrzymały rękawiczki, doniczki, kolorowe kwiaty i przesadzały rośliny ozdobne. Każde dziecko dostało do posadzenia swoją własną roślinę – kalanchoe. Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy "Dzieciaka Sadzeniaka".
To nasza kolejna akcja, upamiętniająca narodową rocznicę. Projekt, do którego przystąpiliśmy, w niecodzienny sposób łączy ze sobą ponad 100 szkół z całej Polski. Ich uczniowie i nauczyciele nigdy nie spotkali się osobiście, nie znają się nawet z widzenia, ale wysyłając do siebie pocztówki, poznają wzajemnie swoje szkoły i miasta. Pozdrowienia zawierają krótką informację o nadawcy, a widokówka przedstawia jego miejscowość.
Nasi uczniowie napisali i wysłali 100 pozdrowień do 100 polskich szkół, a teraz codziennie otrzymują widokówki z różnych stron kraju. Na naszej mapie szkół mamy ich już kilkadziesiąt!
W dzisiejszych czasach, gdy tradycyjne wysyłanie pocztówek odchodzi w niepamięć, a uczniowie piszą do siebie najczęściej maile czy SMS-y, warto przypomnieć ten sposób komunikowania się. Wszyscy idziemy z duchem czasu zapominając, że pisanie tradycyjnych pozdrowień w oczywisty sposób rozwija kreatywność. Wysyłanie widokówek jest czymś wyjątkowym, magicznym, regionalnym i bardzo często staje się oryginalną pamiątką na długie lata. Potrafimy czcić święta narodowe w sposób, niosący pozytywne przesłania. Obejrzyjcie kartki, które do nas dotarły i sprawdźcie na mapie, dokąd wysłaliśmy nasze pozdrowienia!
W dniu 19 listopada odbyły się w naszej szkole 2 lekcje żywej historii pt. „Odzyskanie niepodległości”. Zajęcia dla grup wiekowych klas 1-3 i klas 4-6 prowadzili członkowie Bractwa Rycerskiego KERIN z Subków koło Tczewa.
Podczas interaktywnego pokazu uczniowie poznali historię odrodzenia naszego kraju. Uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego potężna Rzeczpospolita XVI-XVII w. zniknęła z wszelkich map i jak to było, gdy po 123 latach niewoli Polacy mogli znów swobodnie mówić po polsku. Zajrzeli też do Konstytucji 3 Maja i byli świadkami powstania Kościuszkowskiego, zobaczylitakże wspaniałego Marszałka Piłsudskiego, obserwując jego poczynania od lat najmłodszych aż do Bitwy Warszawskiej.
Do odgrywania ról w scenkach chętnie angażowały się dzieci, przez co lekcje dostarczyły wszystkim mnóstwo emocji i radości.
Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas drugich
W dniu 14 listopada br. w naszej szkole został zorganizowany Szkolny Konkurs Recytatorski „Ojczyzna w poezji”. W konkursie wzięło udział 58 uczniów z klas drugich. Jedenastu laureatów klasowych konkursów zaprezentowało utwory o tematyce patriotycznej: „Tu wszędzie Polska” Tadeusza Kubiaka oraz „Polska” Antoniego Słonimskiego.
Uczestnicy konkursu z dużym zaangażowaniem i przejęciem recytowali wybrane przez siebie utwory. Ich interpretacja wierszy spotkała się z ogromnym uznaniem Jury oraz zgromadzonych dzieci z klas 2–5. Oto wyniki konkursu:
I miejsce: Oliwia Janowska klasa 2a
II miejsce: Temur Ovcharenko klasa 2a
III miejsce: Jakub Chtiej klasa 2c
Zwycięzcy szkolnego konkursu zostali zgłoszeni do III Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Piękna Niepodległa – malowana wierszem” i będą reprezentować naszą szkołę. Gratulujemy im oraz życzymy kolejnych sukcesów.
Celem konkursu było kształtowanie wśród uczniów klas drugich uczuć patriotycznych, upowszechnianie znajomości polskiej poezji patriotycznej, rozwijanie umiejętności recytatorskich oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.
100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nasi uczniowie uczcili niezwykle uroczyście. W przeddzień Święta szóstoklasiści wraz z harcerzami ZHP wystawili wartę honorową na kirkucie przy tablicy upamiętniającej bohaterów walk o wolność Polski.
W Święto 11 Listopada szkolny poczet sztandarowy, uczniowie, nauczyciele, rodzice i absolwenci wzięli udział w uroczystościach miejskich, zorganizowanych pod patronatem Prezydenta Miasta. Uczniowie dumnie ponieśli sztandar na nabożeństwo w intencji Ojczyzny do kościoła w Aleksandrowicach. Następnie pomaszerowali w pochodzie na cmentarz Wojska Polskiego, gdzie godnie reprezentowali szkołę podczas Niepodległościowego Apelu Pamięci.
Obchody 100-lecia Niepodległości Polski z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych oraz przedstawicieli środowisk naukowych, organizacji kombatanckich i szkół, z wojskiem, harcerzami i mieszkańcami miasta były dla wszystkich niezwykłą lekcją patriotyzmu.
W 100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 31 października 2018 r., by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klas drugich wraz z opiekunami udali się na cmentarz Wojska Polskiego przy ul. Saperów w Bielsku-Białej, na którym spoczywają prochy żołnierzy I-szej i II-giej wojny światowej oraz bojowników, pomordowanych przez okupanta hitlerowskiego.
Uczniowie odwiedzili groby i mogiły zbiorowe żołnierzy oraz mogiły harcerek i harcerzy, którzy polegli na polu chwały w obronie naszej Ojczyzny. Podziw i szacunek wzbudziły bezimienne groby żołnierzy, a także pomnik Ofiar Katynia – poświęcony Polakom, ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943–1945.
Przy każdym grobie i mogile uczniowie zatrzymali się, by w skupieniu i w ciszy oddać hołd bojownikom o wolność, którzy oddali swoje życie w walkach o niepodległość Polski. Zapalili znicze. Odchodząc z cmentarza uczniowie zachowali w pamięci fragment naszej historii, a wraz z nią żołnierskie męstwo i patriotyzm.
Dzięki bohaterskiej postawie żołnierzy, harcerek i harcerzy teraz możemy godnie żyć oraz mówić w swoim ojczystym języku.
W bibliotece, w ramach zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci, które nie uczęszczają na lekcje religii, z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowane zostały warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonali biało-czerwone kotyliony, a właściwie kokardy narodowe z papieru. Wystawa prac zdobi wnętrze biblioteki szkolnej.
Dnia 23 listopada 2018 r. w naszej szkole odbędzie się KONKURS MATEMATYCZNY „MISTRZ LOGIKI KLAS 5”
Uczniowie klas piątych, którzy zgłoszą się do konkursu, będą mieli za zadanie rozwiązać łamigłówkę logiczną. Ze wszystkich uczestników zostaną wyłonieni trzej najlepsi uczniowie, którzy zostaną nagrodzeni dyplomami oraz ocenami:
Za I miejsce oceną CELUJACĄ (6) z wagą 3
Za II miejsce oceną B. DOBRĄ (5) z wagą 3
Za III miejsce oceną B. DOBRĄ (5) z wagą 2
Konkurs odbędzie się na lekcjach matematyki w piątek 23 listopada. Zgłoszenia należy kierować do nauczycieli uczących.
Serdecznie zachęcamy do udziału, życzymy sukcesów i połamania pióra