W jednej z Szekspirowskich sztuk jej bohater, którego chyba możemy śmiało zaliczyć do grona tych najbardziej znanych na całym świecie, Hamlet, wypowiada słowa: Przeznaczeniem teatru, jak dawniej, tak i teraz, było służyć niejako za zwierciadło naturze.
Przedstawienie przygotowane przez klasy VIb i VIIa z okazji kolejnej, dwieście czterdziestej szóstej rocznicy powołania do życia pierwszego na naszych ziemiach ministerstwa oświaty, czyli Komisji Edukacji Narodowej, stało się wspomnianym zwierciadłem. Było to jednak lustro inne, wyjątkowe, oryginalne. Można powiedzieć krzywe. Mogli się w nim przejrzeć nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły.
Na początek słów kilka o zdjęciach. Integralną częścią naszej dekoracji stały się wizerunki osób związanych ze szkołą. Nie przypominały one jednak tych do paszportu, legitymacji czy też innego dokumentu. Osoby na nich uwiecznione, wykazując się sporym dystansem do siebie, zastygły bowiem w dziwnych pozach lub zostały wyposażone w zaskakujące rekwizyty. Pani Dyrektor konsumuje złoty puchar, synonim sukcesu, pan Dąbrowski, powszechnie znany propagator zdrowego stylu życia i odżywiania, konsumuje zieleninę, ale tym razem, nie wiedzieć dlaczego, jest to szkolna paprotka, pan Klusek, szkolny psycholog, bacznie się wszystkiemu przypatruje, ale okulary pomyliły mu się z nożyczkami, natomiast pani Grzybowska, wyposażona w inkwizytorski miecz, ma zamiar nawracać historycznych heretyków.
Kolejnym zwierciadłem stała się treść przedstawienia. Uczniowie wcielili się bowiem w role nauczycieli, którzy uczestniczą w konferencji podsumowującej kolejny rok szkolny. Brali w niej udział między innymi: Emilia Przytulanka, wychowawczyni klasy zerowej, Anita Giętka, nauczycielka wychowania fizycznego, panie Laury, odpowiednio Smyczek i Obrazik, czyli specjalistki od muzyki i plastyki, Kuba Kapłanek, szkolny katecheta i - rzecz jasna - pan dyrektor. Poprzez nazwiska mówiące, a także nieco przerysowany obraz belfrów, staraliśmy się z humorem pokazać trud ich pracy. Tu możemy się odwołać do sytuacji, w której udział wzięła koleżanka Przytulanka. Jeden ze szkolnych urwisów, znając słabość pani do żelków, które dyskretnie zajadała w czasie zajęć, włożył do jej torebki nagiego ślimaka (jeden z jego gatunków). W śpiewanej przez aktorów piosence ujęte było to tak:
Ten gagatek nie brzydził się wcale
I ślimaka wśród żelków umieścił
Co się działo, co działo się dalej
To się w głowie nam wszystkim nie mieści.
Co dalej? Co dalej?
Jaki będzie finał?
Co dalej? Co dalej?
Mów, bo nie wytrzymam.
Smak ślimaka nie przypadł do gustu
Naszą panią zemdliło i pluła
A że w końcu on wpadł jej do biustu
To wrzeszczała i mdlała bidula.
Co dalej? Co dalej? itd.
Spektakl, jak się nam wydaje, spotkał się z życzliwym przyjęciem zarówno wśród uczniów, jak i tych, którzy przeglądali się w czasie jego trwania w zwierciadle. Na koniec były mydlane bańki, unoszące się wraz z nimi ku górze czerwone balony i gromkie, wspólnie odśpiewane Sto lat.
Ogólnopolski Program Edukacyjno-Profilaktyczny
Wraz z nowym rokiem szkolnym w naszej szkole rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiego programu „Dziel się Uśmiechem”. Program jest realizowany od 2013 roku przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska, przy stałym wsparciu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Celem kampanii jest edukowanie uczniów szkół podstawowych, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i przeciwdziałać rozwojowi próchnicy. W ramach projektu uczniowie otrzymali zestawy do pielęgnacji zębów. Nauczyciele prowadzą cykl zajęć edukacyjnych. Podczas dedykowanych lekcji, poświęconych higienie jamy ustnej, dzieci dowiadują się, jak prawidłowo dbać o zdrowy i czysty uśmiech.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował nauczycielom niespodziankę w postaci gry terenowej. Choć zadania wydawały się łatwe, tylko pięcioro nauczycieli bezbłędnie wykonało test na spostrzegawczość i ich prace wzięły udział w losowaniu nagrody. Szczęście sprzyjało Pani Małgorzacie Byrskiej-Kliś, która otrzymała przemiły upominek. Dziękujemy nauczycielom za udział w zabawie, a Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego gratulujemy pomysłowości i zaangażowania w organizację konkursu.
Jawor, jawor,
Jaworowi ludzie,
Co wy tu robicie?
Budujemy mosty
Dla pana starosty.
Kolejny wpis, dotyczący działalności Szkolnego Koła Turystyki Rowerowej, znowu inicjujemy cytatem. O ile ostatnio przytoczyliśmy słowa znanego literata, o tyle dzisiaj odwołujemy się do słów bardzo popularnej piosenki, przeznaczonej dla najmłodszego odbiorcy. W głowach czytelników rodzi się zapewne zasadne pytanie: Dlaczego właśnie ów fragment? Odpowiedź kryje się na zdjęciach, które zamieszczamy poniżej. Oto bowiem, kiedy dotarliśmy na półmetek naszej wycieczki, niektórzy odkryli w sobie talenty predestynujące ich do zostania w przyszłości studentami inżynierii wodno-lądowej. Objawiło się to chęcią zbudowania przeprawy lądowej na rzece Sole. Mimo zmęczenia, które mogło wiązać się z pokonaniem ponad trzydziestokilometrowej trasy, wiodącej przez Komorowice, Janowice, Pisarzowice, Kęty, Kobiernice, nasi niestrudzeni rowerzyści z ochotą i werwą przystąpili do pracy przy budowie mostu, wykonywanej przy zachowaniu jednej najważniejszej zasady: W jedności , niektórzy mówią kupie:), siła (tu znowu odsyłamy do zdjęć, na których można to dostrzec gołym okiem).
Most powstawał, a jego budowie towarzyszył coraz większy rozmach i zaangażowanie. Ażeby nasi robotnicy nie osłabli, sekcja kulinarna zadbała o konsumpcję. Rozpaliliśmy ognisko, po czym upiekliśmy kiełbaski, które w tych pięknych okolicznościach przyrody stały się prawdziwym rarytasem. Czas biegł nieubłaganie, do budowy mostu została rzucona nawet wspomniana sekcja kulinarna, ale wartki nurt górskiej rzeki, jaką jest Soła, pokonał nas. Tym samym inwestycja nie została dokończona. Mimo poczucia niedosytu (oczywiście nie miało to nic wspólnego z pysznymi kiełbaskami, które były bardzo sycące) rozpoczęliśmy drugi etap naszej eskapady. Nieco inną trasą, prowadzącą przez Kęty, Hecznarowice, Bestwinę i Komorowice, dotarliśmy do szkoły. Może jeszcze kiedyś spróbujemy zbudować most dla pana starosty...
7 października delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunem wzięła udział w XV inauguracji akcji „Pola Nadziei”. Miała ona miejsce w kościele pw. NMP Królowej Polski. Nabożeństwo pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Gregera oraz kapelana hospicjum ks. Piotra Schory zgromadziło delegacje uczniowskie wraz z nauczycielami szkół i przedszkoli, biorące udział w tej akcji. W modlitwie uczestniczyli także parlamentarzyści oraz samorządowcy województwa śląskiego, powiatu bielskiego i miasta Bielska-Białej, ks. bp senior Paweł Anweiler z diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i ks. Józef Figiel - prowincjał polskich salwatorianów. Akcja „Pola Nadziei” służy popularyzacji idei hospicyjnej oraz ma na celu realne wspierania działalności hospicjum w naszym mieście. Na zakończenie nabożeństwa delegacje szkół otrzymały cebulki żonkili do zasadzenia w swoich szkołach.
Gorąco zachęcamy wszystkich miłośników składania papieru z klas 1 - 6 do udziału
w III Szkolnym Konkursie Origami.
Spontaniczne origami dopuszcza dowolną tematykę prac i zachęca uczniów do kreatywności. Wszystkie elementy pracy należy złożyć techniką origami (wielkość dowolna). Dopuszczalne jest użycie kleju, by połączyć poszczególne elementy. W trakcie składania zabronione jest nacięcie kartki. W swojej pracy można wykorzystać elementy florystyczne, wstążki itp. Każdy uczestnik może złożyć na konkurs tylko 1 pracę. Do pracy należy dołożyć metryczkę (imię, nazwisko, klasa, krótka charakterystyka wykonanej pracy). Prace bez metryczki nie będą oceniane.
Jury konkursu oceniać będzie:
- oryginalność pracy,
- atrakcyjność wizualną,
- kompozycję i estetykę wykonania pracy - trudność złożeń,
- dobór koloru i papieru.
Prace należy dostarczyć do p. I. Magacz, p. A. Strojek lub p. D. Górny
do dnia 31 października 2019 r.
Wszystkie prace konkursowe zostaną wyeksponowane, każdy uczestnik konkursu, składając pracę, zgadza się na zamieszczenie jej zdjęcia na stronie internetowej organizatora.
Kolejny rok z rzędu nasza szkoła przyłączyła się do bezpłatnej akcji edukacyjnej jaką jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM). Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli wyłonieni podczas specjalnych egzaminów uczniowie. Zaopatrzeni w losy, przepytywali starszych kolegów oraz dorosłych. Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji, taka zamiana ról jest często bardziej stresująca dla…dorosłych. Dzieci natomiast są niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbyło się pod opieką p. Dybek i p. Strojek, które czuwały nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.
„Egzamin” – brzmi bardzo groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi „przeprawami” – w formie testów, klasówek i zaliczeń. W trakcie ŚDTM egzaminy są znacznie przyjemniejsze! Ich główną formą są losy o podobnym stopniu trudności.
Każda osoba, która odpowiedziała (pisemnie) na 5 pytań z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, imienną legitymację oraz przepustkę do ustnego egzaminu z tabliczki mnożenia w języku angielskim.
Przygotowania do ŚDTM trwały kilka tygodni. Uczniowie w tym czasie intensywniej niż zwykle przypominali sobie tabliczkę mnożenia, przygotowywali plakaty, rekwizyty, ozdabiali szkołę tematycznymi dekoracjami.
Dnia 01.10.19 klasa 6c wraz z wychowawcą uczestniczyła w „Akcji budki lęgowe dla ptaków”.
Budki lęgowe dla ptaków to najprostszy i najskuteczniejszy sposób ich aktywnej ochrony. Osłona przed czynnikami pogodowymi i drapieżnikami. W wyniku utraty naturalnych siedlisk lęgowych i dziupli, wiele gatunków ptaków w Polsce znacznie obniżyło swą liczebność, a niektórym grozi nawet wyginięcie (m. in. kraska).
Warsztaty odbyły się w naszym bielskim nadleśnictwie. Po krótkiej prelekcji przeprowadzonej przez leśnika uczniowie sami skręcali budki dla ptaków. Wykonaliśmy Budkę typ B, średnica wlotu 4,70 cm, przeznaczoną dla ptaków takich jak: szpak, dudek, kowalik, krętogłów, pleszka, bogatka, mazurek, wróbel domowy, jerzyk.
Budki jeszcze w październiku zostaną wywieszone w naszych lasach.
28 września młodsza grupa SKKT uczestniczyła po raz kolejny w imprezie plenerowej z okazji Światowego Dnia Turystyki. W tym roku meta znajdowała się na polanie przy Schronisku „Dębowiec”. Na miejscu chętni uczestnicy wzięli udział w konkursach sprawnościowych, konkursie wiedzy przyrodniczej oraz w spotkaniu z ratownikami Beskidzkiej Grupy GOPR. Otrzymali za to pamiątkowe koszulki i książeczki o bezpiecznym poruszaniu się po górach.
A więc Czytelniku i Czytelniczko! Jeśli masz pieniądze, kupuj rower. Nie wyobrażaj sobie, że w nim siedzi diabeł, nie lękaj się trudów początkowej nauki, nie lekceważ go jako zabawkę, ale naucz się jeździć i wyjeżdżaj jak najczęściej i najdalej za miasto. W krótkim czasie zgrubieją ci muskuły, odzyskasz sen, apetyt i dobry humor, staniesz się człowiekiem zdrowym, dzielnym i podziękujesz niżej podpisanemu, że cię tak gorliwie zachęcał.
Bolesław Prus
Powyższe słowa wyszły spod pióra autora (wielu z Was miało już okazję przeczytać jego nowelę pod tytułem Katarynka) ponad sto lat temu. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że pewne zwarte w nich sformułowania są ponadczasowe, nic nie straciły ze swej aktualności. Dlatego my, członkowie Szkolnego Koła Turystyki Rowerowej, mając na względzie swoje zdrowie, dobry humor, apetyt i grubiejące muskuły, 29 września wyruszyliśmy na naszych jednośladach do Pszczyny. Droga do celu wiodła przez Mazańcowice, Zabrzeg i Goczałkowice-Zdrój. W czasie naszej eskapady udało nam się nacieszyć widokiem wielu ciekawych miejsc. Warto wspomnieć o Jeziorze Goczałkowickim, które bywa nazywane Morzem Południa (w niedzielę rzeczywiście fale jak na Bałtyku), Zagrodzie Żubrów, pięknym pszczyńskim pałacu wraz z przylegającym do niego niezwykłym ogrodem, a także urokliwym Rynku. Pokrzepieni tymi widokami, niektórzy musieli się także pokrzepić kebabem, przemierzyliśmy całą, licząca nieco ponad sześćdziesiąt kilometrów trasę w dobrych humorach, czując rzecz jasna grubiejące muskuły. Jeżeli pogoda dopisze, na rowerowym szlaku widzimy się ponownie 13 października (cel na razie owiany tajemnicą).
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada w Polsce 29 września.
Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Data 29 września związana jest z dniem urodzin autorki książek dla dzieci – Janiny Porazińskiej (m.in. „Psotki i śmieszki”, „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Szewczyk Dratewka”).
Z tej okazji w poniedziałek 30 września w naszej szkole odbyła się akcja głośnego czytania. W klasach 1–3 czytane były fragmenty książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, m.in.: „Cykor”, „Cukierku, ty łobuzie!”, „Klifka”, „Zaklęta uliczka”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Zuzia gra w piłkę nożną”.
Mamy nadzieję, że wspólne głośne czytanie zaprocentuje w przyszłości, gdyż jest ciekawą formą spędzania czasu i dzięki niemu:
20–22 września
"Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!"
W piątek 20.09.2019 r. nasza szkoła wzięła udział w jubileuszowej akcji ,,Sprzątanie świata’’. W tym roku była to już 26 edycja akcji, organizowanej przez fundację ,,Nasza Ziemia’’. Miała na celu propagowanie segregacji odpadów oraz dbania o środowisko naturalne. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów teren wokół naszej szkoły i okolice osiedla Słonecznego zostały wysprzątane. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku i latach kolejnych śmieci będzie już co raz mniej.
21 września starsza grupa SKKT wybrała się na Hrobaczą Łąkę. Pogoda nie zawiodła, dlatego w dobrych humorach podjęliśmy się wyzwania. Trasa okazała się dość trudna, dlatego satysfakcja ze zdobycia szczytu była ogromna. Odpoczynek na pobliskiej polanie, skąpanej w słońcu, pozwolił nam nabrać sił do drogi powrotnej. Schodząc ze szczytu, podziwialiśmy przyrodę. Okazało się też, że wielu z nas jest zapalonymi grzybiarzami. Lekcja na temat jadalnych i trujących grzybów była naprawdę ciekawa. Do zobaczenia na kolejnej wędrówce ;)
W tym roku 2 września okazał się, mimo pochmurnej pogody, bardzo radosny. Otrzymaliśmy ogromną paczuchę, wypełnioną po brzegi fantastycznymi grami od wydawnictwa Rebel. Wsparcie, jakie otrzymaliśmy, bardzo wzbogaciło naszą bibliotekę gier. Już od jutra zaczynamy zabawę. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za pomoc!!!
2 września uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020. Klasy 5C i 5F przygotowały z tej okazji okolicznościową akademię. Podczas występów nie zabrakło humoru i spontanicznych reakcji widowni. Oby równie radosny był cały nadchodzący rok szkolny.
Numer rachunku bankowego:
20 1940 1076 5219 2758 0000 0000
Eliza Gaweł, ul. Elizy Orzeszkowej 5
43-300 Bielsko-Biała
tytuł wpłaty: Wyjazd na MŚ
W poniedziałek, 17 czerwca gimnazjalne klasy trzecie mogły przeżywać niezwykle wzruszające chwile w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz wraz z panią wicedyrektor Bożeną Goły, gronem pedagogicznym i rodzicami, gdzie również znalazły swój wyraz słowa uznania dla absolwentów dawnego Gimnazjum nr 11, którzy przez trzy lata nadzwyczaj wyróżnili się w nauce i zachowaniu, pracowali rzetelnie, osiągając nieprawdopodobne sukcesy w różnych konkursach przedmiotowych, angażując się bez reszty w rozgrywki sportowe, pracując jako wolontariusze w wielu miejscach. Pani wicedyrektor Bożena Goły wyraziła między innymi wdzięczność wszystkim zwycięzcom, dzięki którym społeczność szkolna stała się bogatsza w wiedzę, umiejętności, doświadczenia, zdobyte podczas różnorodnych zmagań konkursowo-sportowych. W trakcie koncertu pani Augustyna Miodońska, wraz z towarzyszącymi konferansjerami, przeniosła wszystkich zgromadzonych w sentymentalną podróż artystyczno-wspomnieniową, która niejednemu z nas wycisnęła z oczu łzy wzruszenia.
14 czerwca w budynku przy ul. Emilii Plater 3 miała miejsce wzruszająca uroczystość rozdania nagród wyróżnionym uczniom z klas ósmych, którzy otrzymali laury za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe, a także wykazali się nadzwyczajną aktywnością na rzecz potrzebujących ze środowiska szkolnego i lokalnego. Obecna na gali dyrekcja szkoły, nauczyciele, wychowawcy, rodzice oraz uczniowie mogli obserwować muzyczną część artystyczną, którą poprowadziła niezawodna pani Augustyna Miodońska wraz z sekundującymi jej wiernie konferansjerami. Pani dyrektor Edyta Helfer podziękowała wszystkim za całoroczną pracę, pogratulowała młodzieży wyników w nauce, a także życzyła powodzenia w kolejnych etapach szkolnej edukacji oraz udanych, bezpiecznych wakacji.