13 maja klasa 3a i 3c wybrały się na wycieczkę klasową do Kopalni Soli "Wieliczka". W podróż ruszyliśmy z samego rana, a po dotarciu na miejsce, mieliśmy kilka chwil na odpoczynek i zakup pamiątek. Zwiedzanie rozpoczęliśmy o godzinie 12.00. W trakcie spaceru po Trasie Turystycznej, poznaliśmy dzieje Kopalni- od czasów legendarnych do chwil nam współczesnych. Podziwialiśmy niespotykane na powierzchni krajobrazy, np. solankowe jeziora oraz przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi.
Wycieczka do Kopalni Soli zrobiła na nas wszystkich wielkie wrażenie i pozostanie na długo w naszej pamięci.
W środę w klasie 3 a kolejny raz zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne. Stały się one naszą comiesięczną tradycją! Tym razem uczniowie przygotowali tortille według własnych upodobań, eksperymentując ze smakami oraz składnikami. Nasze zajęcia to nie tylko nauka przygotowania posiłków, ale również rozwijanie umiejętności pracy zespołowej i przyswajanie zasad zdrowego odżywiania.
W sobotę 18.05. Szkolne Koło Krajoznawczo- Turystyczne "Na szlaku" wybrało się na Halę Boraczą, gdzie wzięliśmy udział w 60 Złazie Wiosennym organizowanym przez PTTK.
Wczesnym rankiem wyjechaliśmy autokarem do Milówki, a stamtąd szlakiem żółtym na szczyt. Pogoda nam dopisała- w wiosennym słońcu mogliśmy odpocząć, podziwiając widoki. Na miejscu czekał na nas gorący posiłek oraz różne konkursy. Wspólnymi siłami zdobyliśmy drugie miejsce!
Florian Dominik - uczeń klasy 5c, zdobył również II miejsce w konkursie indywidualnym wiedzy o Beskidach.
GRATULUJEMY!
Sportowe reprezentacje naszej szkoły wzięły udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym.
Drużyna dziewcząt: Agata Briss, Anna Szumska i Milena Wańczyk.
Drużyna chłopców : Adam Ścibor, Gracjan Piątek oraz Tomasz Szajewski.
Drużynowo nie udało się zdobyć medali, ponieważ obie reprezentacje zajęły 5 miejsce, jadnak należy wyróżnić Adama Ścibora, który indywidualnie zajął 1miejsce w mieście.
Wszystkim biorącym udział w zawodach gratulujemy udanych startów!
W ramach przedsięwzięcia ,,Edukacja z wojskiem” uczniowie klasy 6d, jako uczestnicy, mieli możliwość zdobywania niezbędnych umiejętności i wiedzy z zakresu reagowania na różnego rodzaju zagrożenia, zarówno w szkole, jak i w domu. Zajęcia zostały przeprowadzone przez żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej.
Jednym z kluczowych elementów zajęć było uczenie się właściwych reakcji w przypadku zagrożenia. Podczas tych zajęć byliśmy edukowani na temat procedur bezpieczeństwa, dowiedzieliśmy się, jak właściwie zachować się w sytuacji alarmowej zarówno w domu, jak i w szkole. Otrzymaliśmy konkretne wskazówki dotyczące tego, gdzie się udać oraz co zabrać ze sobą, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach. Ponadto, podczas warsztatów pojawił się temat pierwszej pomocy. Uczyliśmy się, jak udzielać właściwej pomocy
w przypadku wypadków czy nagłych zachorowań. Wiedza na temat pierwszej pomocy daje poczucie pewności
i gotowości do szybkiego i skutecznego działania w przypadku sytuacji awaryjnych. Jest to nie tylko kwestia umiejętności praktycznych, lecz także wyraz odpowiedzialności obywatelskiej. Bezpieczeństwo w sieci oraz zagrożenia związane z propagandą i hejtem były kolejnymi tematami poruszanymi podczas zajęć. Staliśmy się świadomi ryzyka związanego z niewłaściwym korzystaniem z internetu oraz manipulacją informacjami w sieci. Dzięki temu jesteśmy bardziej odporni na wpływy propagandowe oraz potrafimy rozpoznawać i reagować na zachowania hejterskie.
Dzięki praktycznym umiejętnościom oraz wiedzy zdobywanej podczas zajęć, staliśmy się bardziej świadomi
i bezpieczni zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym.
Klasa 1a przedłużyła sobie słodki majówkowy relaks o poniedziałkową wycieczkę do manufaktury czekolady w Węgierskiej Górce. Dowiedzieliśmy się, jak i z czego powstaje oraz jakie są rodzaje tego przysmaku. Sami wykonaliśmy swoją tabliczkę czekolady i opakowanie na nią. Atrakcji dopełniła podróż pociągiem. Zabawa była przednia!!!
Zdobywając nowe doświadczenia klasa 1a udała się do Bielskiego Centrum Kultury, by mieć możliwość bezpośredniego spotkania z muzyką, światłem i słowem. Musical "Alicja w Krainie Czarów" wzbudził ogromne zainteresowanie dzieci, a piękne dekoracje, stroje aktorów i atmosfera tego miejsca dopełniła głębi odbioru sztuki.
Lata mijają, a my niezmiennie prezentujemy sztandar, chlubę naszej szkoły, na uroczystościach z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Tak było i tym razem.
Nasza młodzież uczestniczyła w miejskich obchodach Święta pod patronatem Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej Bielska-Białej, celebrując 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wraz z przedstawicielami władz miejskich, parlamentarzystów, organizacji kombatanckich, wojska, harcerzy, uczniów wielu szkół i mieszkańców naszego miasta.
Wspólne świętowanie w słonecznej aurze, z akcentem historii i marszowej muzyki wojskowej, nastroiło nas radośnie i podniośle.
Dzień wart przeżycia i zapamiętania!
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 26 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień bez Plecaka. Uczniowie popisali się tego dnia wyjątkową kreatywnością, której dowodem są poniższe zdjęcia.
Dnia 22 kwietnia klasy 1 b i 1 c wybrały się na wycieczkę do Apilandii- Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa, który znajduje się w Kleczy Dolnej. Apilandia to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie poprzez zabawę i naukę możemy odkryć największe tajemnice świata pszczół.
Uczniowie w pierwszej kolejności pod czujnym okiem przewodnika mieli możliwość zwiedzenia ponad 100 letniego podziemia (muzeum). Pierwszaki mogły w sposób interaktywny poznać sekrety życia pszczół oraz słodkie właściwości produktów pszczelich. Następnie dzieci uczestniczyły w profesjonalnych warsztatach pszczelarskich, podczas których mogli samodzielnie wykonywali świece z wosku pszczelego.
Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się m.in. czym różnią się od siebie różne miody, jak smakuje kolorowy pyłek kwiatowy oraz czym jest chlebek pszczeli.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej.
13 kwietnia nasze koło PPTK kolejny raz wyruszyło zdobywać szczyty. Tym razem wybraliśmy Błatnią. Pogoda od samego rana zapowiadała się obiecująco. Wyruszyliśmy szlakiem żółtym. Trasa była wymagająca, ale rekompensowała to malowniczymi krajobrazami. Gdy dotarliśmy na miejsce, mogliśmy spokojnie odpocząć, podziwiając piękne widoki.
W sobotę 13 kwietnia nasi wolontariusze działający w Szkolnym Kole Caritas uczestniczyli w Dniu Dobra, które z myślą o młodych wolontariuszach i w podziękowaniu za ich nieocenioną pomoc –przygotowało diecezjalne Centrum Wolontariatu Caritas.
Dzień Dobra rozpoczął się galą w BCK, podczas którego wręczono min. Podziękowania dla szkolnych kół
i parafialnych zespołów Caritas. Wolontariusze bawili się z raperem Arkadio, z którym wspólnie nagrali teledysk do piosenki „Czyń dobro”. Wzięli także udział w grze terenowej „Gra dobra”, w której mieli do wykonania siedem
zadań, nawiązujących do 7 uczynków miłosierdzia wobec ciała. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekała pyszna pomidorówka, ciasta i napoje.
Nasi wolontariusze na wydarzenie przygotowali plakaty, na których zaprezentowali swoje działania
na rzecz szkoły i społeczności lokalnej. Plakaty zostały dołączone do wspólnej „rolki dobra”. Dzielni ochotnicy działają nie tylko dla dobra naszej szkoły i najbliższej okolicy, ale chętnie angażują się także w akcje ogólnopolskie.
W naszej szkole zainicjowaliśmy wyjątkowy projekt zatytułowany "My first English", który skierowany jest do uczniów klas 6-8 i ma na celu rozwijanie kompetencji komunikacyjnych w języku angielskim. Nasza innowacja adresowana była do uczniów pragnących aktywnie uczestniczyć w doskonaleniu umiejętności mówienia oraz korzystać z nowoczesnych narzędzi informatycznych.
Zasady uczestnictwa w projekcie są proste. Każdego miesiąca na tablicy ogłoszeń w gablocie językowej pojawiał się jeden temat, który stanowił wyzwanie do wygłoszenia dwuminutowej wypowiedzi w języku angielskim. Uczniowie przygotowywali krótkie filmiki, w których prezentowali swoje osobiste refleksje na dany temat.
Kolejnym etapem było przeprowadzenie szkolnego konkursu mówienia w języku angielskim. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a spośród 20 kandydatów wyłoniliśmy 8 najlepszych mówców, którzy otrzymali niepowtarzalną szansę udziału w warsztatach językowych w American Corner, Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej w Katowicach. Warsztaty te nie tylko stanowiły nagrodę dla uczestników, lecz także okazję do zdobycia cennych doświadczeń oraz pogłębienia wiedzy na temat historii i kultury amerykańskiej. Nasi uczniowie
wykazywali się ogromnym zaangażowaniem podczas warsztatów, aktywnie uczestnicząc w zajęciach, zadając pytania prowadzącej, śpiewając hymn amerykański oraz słuchając mini- wykładu na temat symboli Stanów Zjednoczonych.
Zachęcamy serdecznie do rozwijania umiejętności mówienia. Pamiętajcie, że kluczem do sukcesu
jest regularne słuchanie, czytanie i oglądanie filmów w języku obcym oraz przezwyciężenie strachu
przed używaniem go.
W czwartek 11 kwietnia, odbyły się wyjątkowe warsztaty z pierwszej pomocy. Uczniowie z VIII Liceum w Bielsku-Białej podzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszymi kolegami i koleżankami z klas 1-3 naszej szkoły, realizując projekt ,,Żyję, więc ratuję". Zajęcia odbyły się w przyjaznej i interaktywnej atmosferze, co pozwoliło młodszym uczniom na zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie pierwszej pomocy. Uczestnicy warsztatów mieli okazję nauczyć się podstawowych czynności ratunkowych, takich jak: udzielanie pierwszej pomocy przy krwotokach, zgłaszanie wypadku, pozycjaboczna bezpieczna, RKO- teoria i ćwiczenia praktyczne, a także obsługa AED (Automatycznego defibrylatora zewnętrznego). Wszyscy uczestnicy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania i chętnie dzielili się swoimi refleksjami. Chcielibyśmy podziękować młodzieży z VIII Liceum w Bielsku-Białej, za zaangażowanie i profesjonalizm, które zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza okaże się przydatna w życiu naszych uczniów i pozwoli na udzielenie pomocy w sytuacjach awaryjnych.
11 kwietnia odbyły się zawody finałowe XXV edycji Konkursu Matematycznego o Puchar Dyrektora V L.O. w Bielsku - Białej. Uczniowie naszej szkoły, Agata Briss z klasy 8 a i Adam Ścibor z klasy 7a otrzymali tytuły finalistów z wyróżnieniem. Serdecznie gratulujemy uzyskanego wyniku!
Z pewnością wszyscy czekaliśmy z utęsknieniem na nadejście wiosny – czasu, gdy przyroda budzi się do życia, a promienie słońca coraz śmielej wkraczają do naszych domów. To również doskonała okazja, by w szkole celebrować nadejście tej pięknej pory roku. Z tej okazji klasy pierwsze wykonały lapbooki, przygotowały piękne prace wiosenno – świąteczne, posiały rzeżuchę i owies.
25 marca klasy 1b i 1c uczestniczyły w warsztatach muzycznych w Cavatina Hall. W czasie spotkania dzieci pod okiem artystki i edukatorki Asi Miny, miały okazję poznać brzmienie różnorodnych instrumentów z różnych stron świata i przy ich użyciu wyrazić emocje i pokazać jaka drzemie w nich wielka moc. Warsztaty pobudziły wyobraźnię i kreatywności dzieci oraz pomogły im zgłębić tajemniczy świat emocji.
23 marca odbył się 2 i 3 etap rozgrywek o Mistrzostwo Miasta w piłce ręcznej dziewcząt (Igrzyska Dzieci). Nasze reprezentantki w półfinale zmierzyły się ze Szkołą Podstawową nr 1. Bardzo dobrze rozpoczęliśmy mecz od wysokiego prowadzenia, jednak później wkradło się kilka błędów i gra nieco się wyrównała. Ostatecznie to nasze dziewczyny zdobyły kolejne bramki i wybroniły kilka ataków przeciwnika, awansując do fazy finałowej. Tam spotkaliśmy się ze Szkołą Podstawową nr 32. Ten mecz nam zdecydowanie nie wyszedł i zabrakło czasu na odrobienie strat z pierwszej części rywalizacji. Musieliśmy uznać wyższość przeciwnika. Na koniec czekało nas spotkanie ze Szkołą Podstawową nr 20. Tutaj prowadziliśmy od początku do końca spotkania i ostatecznie mogliśmy się cieszyć ze srebrnych medali. Gratulacje dla dziewczyn za wynik i postawę podczas całych rozgrywek.
Skład drużyny: Drożdż Agata, Kałwak Gabriela, Machcińska Joanna, Skotnicka Lena (kapitan) z kl. 6A, Grzywna Liliane, Kacprzycka Natalia, Pawlus Maria, Tokarska Oliwia z kl. 6B, Dudziak Nikola, Rygiel Paulina,
Walczak Wiktoria z kl. 6C.
Cieszymy się, że możemy podzielić się z Wami niezwykłą przygodą, jaką było uczestnictwo w warsztatach pizzy, które odbyły się w naszej szkole w marcu!
Podczas tych warsztatów, nasz utalentowany instruktor, Pan Augustyn Wajs, wprowadził uczniów w świat kulinarnych sekretów pizzy. Dzieci klas 1a, 2a, 3a i 3b miały okazję nie tylko dowiedzieć się, jak przygotować idealne ciasto i sos pomidorowy, ale także eksperymentować z różnorodnymi dodatkami, aby stworzyć własne, niepowtarzalne smaki.
Warsztaty pizzy w naszej szkole to nie tylko okazja do nauki, ale również do wspólnego spędzania czasu
i budowania więzi między uczniami. Dzięki takim wydarzeniom uczymy się nie tylko gotować, ale także szanować i doceniać różnorodność kulinarną oraz kreatywność każdego z nas.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu Augustynowi Wajsowi za prowadzenie tych inspirujących warsztatów.
21 marca w radosnych nastrojach powitaliśmy nadejście wiosny. W tym dniu odbył się międzyklasowy konkurs o tytuł PRZYJACIELA WIOSNY. W zabawie organizowanej przez Samorząd Uczniowski wzięły udział klasy 1-8, których reprezentanci rywalizowali ze sobą w rozmaitych konkurencjach. Uczniowie prezentowali wiosenne fryzury oraz wymyślne stroje, recytowali wiersze, a także rzucali do kosza czy próbowali trafić piłką w poprzeczkę. Zawodnicy zaprezentowali się znakomicie, a najlepiej wypadli uczniowie z klasy 3b, zdobywając pamiątkowy dyplom oraz nagrodę przygotowaną przez Samorząd Uczniowski. Wgrupie klas starszych najlepsi okazali się uczniowie z klasy 7b.
Gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!